Youtube SEO kriterleri neler? (1.3 milyon video analizi ile)

Youtube SEO kriterleri neler? Youtube videolarınız için en ideal ayarlar nasıl olmalı? İşte kapsamlı Youtube SEO rehberi. [BAŞUCU KAYNAĞI] #SEO #youtube

YouTube’un arama motorunun nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için 1,3 milyon YouTube videosunu analiz eden Backlinko, bu konuda başucu bir rehber yaratmayı başarmış. Rapor ile birlikte YouTube SEO hakkında yeni pek çok şey öğrendim. Eminim sizin için de rehber, başucu kaynaklardan birisi olacak. Öncelikli olarak kısa özet isteyenler için rapordan bir özet sunalım.

Youtube SEO kriterleri neler?

Youtube SEO kriterleri neler?” rehberinde özetle ne var?

 1. Yorumların etkisi

  Yorumlar etkili bir sıralama faktörü durumunda. Bir videonun yorum sayısının yüksek sıralamalarla güçlü bir şekilde ilişkili olduğu tespit edilmiş durumda.

 2. Video uzunluğu

  Daha uzun videolar, daha kısa videolardan daha iyi performans gösteriyor. İlk sayfanın YouTube videosunun ortalama uzunluğu 14 dakika, 50 saniye.

 3. Video görüntüleme

  Video görünümlerinin sıralamalarla anlamlı bir ilişkisi var.

 4. Paylaşım sayısı

  Bir videonun paylaşım sayısı, ilk sayfadaki YouTube sıralamalarına güçlü bir şekilde etki yapıyor.

 5. Kanal abone sayısı

  Bir kanalın abone büyüklüğü ile sıralamaları arasında orta düzeyde bir ilişki var. Bu, küçük kanalların bile videolarını YouTube’da sıralama şansı olduğu anlamına geliyor.

 6. Video beğenileri

  Video beğenileri, daha yüksek derecelerde önemli.

 7. Videodan abone çekme

  “Abonelik yönlendirildi” videoların görünürlüğüne ciddi etki yapıyor. Bu nedenle, yeni aboneler yaratan videoların YouTube aramasında bir avantajı var.

 8. Anahtar kelime

  Anahtar kelime yönünden zengin video etiketleri ve sıralamalar arasında büyük bir ilişki yok. Bu, YouTube’un artık meta verileri yardımı olmadan video içeriğini anlayabileceği net bir şekilde gösterirken etiketleri de gereksiz kılıyor.

 9. Başlıkta etiket kullanma

  Video başlığında tam eşlemeli bir anahtar kelime içeren videolar, bunu yapmayan videolara göre küçük bir avantajı var. Bu, başlığınıza bir anahtar kelime eklemenin, sıralamalarınızı ince bir farkla artırabileceğini gösteriyor.

 10. Açıklamada etiket kullanma

  Anahtar kelime için optimize edilmiş video açıklamaları ile sıralamalar arasında neredeyse hiçbir ilişkinin olmadığı görüldü.

 11. Video kalitesi

  YouTube’un arama sonuçlarına HD videolar hakim. YouTube’un ilk sayfasındaki videoların% 68,2’si HD formatında. Bu da kaliteli görüntülerin daha ön planda olduğunu gösteriyor

Youtube Seo Kriterleri

#1 Youtube SEO Kriterleri – Video Yorumları ile sıralama ilişkisi

YouTube, içerik oluşturucularının etkileşimi en üst düzeye çıkaran videolar yayınlamalarını teşvik ediyor. Söylemeye gerek yok ama yorumlar insanların videonuzla meşgul olduklarını, ilgilendiklerini ve içerik ile ilgili söz söylemek istediğinin güçlü bir göstergesi. Ancak YouTube yorumları bir sıralama sinyali olarak kullanıyor mu? Yapılan araştırma bunun gerçekleştiğini gösteriyor.

Video Yorumları ile sıralama ilişkisi

Yukarıdaki grafikte gördüğünüz gibi, bir videonun yorumu ne kadar fazlaysa, sıralama eğilimi de o kadar yüksek oluyor. YouTube’un kullanıcı katılımı üzerinde durduğu düşünüldüğünde, bu sonuç büyük bir sürpriz değil. Video SEO konusunda Youtube SEO kriterlerini önemsiyorsanız kısa videolar yerine konuyu derinlemesine kapsayan daha uzun videoları tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Video uzunluğunun seo kriterlerindeki yeri

Aslında, YouTube’un ilk sayfasında bir video sıralamasının ortalama uzunluğu 14 dakika, 50 saniye. YouTube, bir videonun toplam izleme süresinin kilit bir sıralama sinyali olduğunu bu analizle de net bir şekilde gösteriyor.

Ayrıca, 2015 yılında Google’a “izleme süresi”ni sıralama sinyali olarak kullanan bir algoritma için patent da ortaya çıkarılmıştı. Kısacası, YouTube, insanları YouTube’da uzun süre tutan videoları sunmak istiyor.

Daha uzun videolar, kalma süresini sağlayacağı için Youtube sıralamalarda bunu ön plana çıkarıyor. Aslında, popüler anahtar kelimeleri ayrıntılı bir şekilde araştırırsanız, arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan kısa bir video (<3 dakika) bulmakta zorlanırsınız. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere, ortalama süreler oldukça yüksek.

Daha uzun videolar, kalma süresini sağlayacağı için Youtube sıralamalarda bunu ön plana çıkarıyor. Aslında, popüler anahtar kelimeleri ayrıntılı bir şekilde araştırırsanız, arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan kısa bir video (<3 dakika) bulmakta zorlanırsınız. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere, ortalama süreler oldukça yüksek.

Youtube Seo Kriterleri Neler

Sonuç: Çok fazla yorum içeren videolar YouTube’da daha iyi bir sıralama alır.

#2 Youtube SEO Kriterleri – Video paylaşımları ile sıralama ilişkisi

Google, sosyal sinyallerin algoritmalarında bir rol oynadığı gerçeğini sürekli olarak reddetti. Ancak, YouTube’un algoritması Google’dan bağımsız olarak çalıştığı bir gerçek ve b nedenle, YouTube’un Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya ağlarındaki paylaşımları sıralama faktörü olarak kullanma ihtimali var. Aslında, paylaşımların YouTube’daki daha yüksek sıralamalarla güçlü bir ilişki olduğu da araştırmada görülmüş durumda.

Toplam video paylaşımının sıralamaya etkisi

Bu analiz için YouTube’un genel paylaşım raporunu kullandığımızı not etmek önemlidir.

Youtube Seo Kriterleri Neler

Sosyal paylaşımları sıralama sinyali olarak kullanmanın en önemli sorunlarından biri, kolayca oynanabilmeleri. Herkes Facebook’ta 100 kez içerik paylaşması karşılığında birine ödeme yaparak paylaşımı ve etkinliği arttırabilir. Fakat YouTube’da işler bu kadar basit yürümüyor. Bir web sayfasının sosyal paylaşım simgelerini kullanarak içerik paylaşmanın aksine, YouTube hangi kullanıcıların video içeriğini paylaştığını ve nerede paylaşımda bulunduğunu takip ediyor.

Youtube Seo Kriterleri Neler

Bu izleme, sosyal ağlar üzerinden yapılacak oyunları zorlaştırıyor. YouTube’un yayıncıları yüksek oranda paylaşılabilir içerik oluşturmaya teşvik etmesini göz önünde bulundurarak içeriklerinizi bu şekilde hazırlayabilirsiniz.

Sonuç: Çok paylaşılan videolar, daha az paylaşımla videoların önüne geçti.

#3 Youtube SEO Kriterleri – Video görüntü sayısı ile sıralama ilişkisi

Kuşkusuz, videonun görüntülenme sayısı, sıralamalarla önemli bir ilişkiye sahip. Fakat bu konuda süreç içerisinde bir değişim oldu. YouTube’un 1 numaralı sıralama faktörü görüntülenme sayısı olarak kabul edilmesindeki üşünce şuydu: çok sayıda gösterim = popüler video = kaliteli video. Bununla birlikte, YouTube bu konuda gösterme sayısının tam olarak durumu açıklamadığını keşfederek algoritmalarını değiştirdi. Ancak, bu değişiklik görüntülenme sayısının tamamen terk edilmesi şeklinde olmadı ve görüntülenme sayısı önemini korumaya devam etti.

Video görüntü sayısı ile sıralama ilişkisi

YouTube’da rütbe almak, videonun üstlerde görünmesi için görüntülenme sayısı sonrasında devreye diğer kriterler giriyor. Bu nedenle, genellikle düşük kaliteli videoların üstünde yüksek kaliteli videolar görürsünüz (düşük kaliteli videoda çok daha fazla görüntüleme olsa bile).

Video görüntü sayısı ile sıralama ilişkisi

Sonuç Video görünümleri, daha yüksek YouTube sıralamalarıyla anlamlı şekilde ilişkilendirilir ve buna göre sıralama yapılır.

#4 Youtube SEO Kriterleri – Kanalın abone sayısı ile sıralama ilişkisi

Bir kanalın abone sayısı, sıralamalar ile orta düzeyde ilişkili olarak tespit edildi.

Kanalın abone sayısı ile sıralama ilişkisi

Küçük veya yeni bir kanal kullanıyorsanız, bu iyi bir haber. Büyük markaları birinci tercih yapan Google’ın aksine, YouTube’un “küçük adam”dan gelen içeriği önemsiyor ve sıralamasına alıyor. Örneğin görselde de gördüğünüz gibi, bu popüler anahtar kelime için iki küçük kanaldan gelen videolar, 2 milyondan fazla abonesi olan bir kanaldan daha fazlan izlendi.

Kanalın abone sayısı ile sıralama ilişkisine örnek bir arama sonucu

Bu tür bir sonuç YouTube’da nadir değil. Tabii ki, milyonlarca aboneli kanalların bir üstünlüğü var. Ancak verileri bu avantajın düşünüldüğü kadar önemli olmadığını gösteriyor. Çok sayıda abonesi olan kanalların YouTube’da avantajı vardır. Bununla birlikte, daha küçük kanallardan gelen videolar, popüler kanallardan gelen videolara sürekli olarak daha iyi bakmaktadır.

Sonuç: Yeni olmak bu alanda zor değil. Kaliteli içerikleriniz her zaman ilgi görecek.

#5 Youtube SEO Kriterleri – Video beğeni sayısı ile sıralama ilişkisi

YouTube’un, izleyicilerini çeken videoları tercih etmesi sır değil. Videoda yer alan beğeniler YouTube tarafından topluluğunun video hakkında ne düşündüğünü ve hissettiğini değerlendirmek için yeterli bir kriter. Araştırmalar, beğeniler ile video sıralamaları arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koydu.

Video beğeni sayısı ile sıralama ilişkisi

Bu grafik, YouTube’un beğenileri bir sıralama sinyali olarak kullanabileceğini net olarak gösteriyor. Ancak, bildiğiniz gibi, korelasyon her zaman geçerli olmayacağı gibi istisnalar da olabilir. Ayrıca çok beğenilen videoların yüksek kalitede olması da muhtemel. Ve yüksek kaliteli videolar, YouTube’un değer verdiği diğer sıralama sinyallerini de desteklediği için üstlerde yer alabilir.

Sonuç: YouTube, beğenileri doğrudan bir sıralama faktörü olarak kullanabilir.

#6 Youtube SEO Kriterleri – Abone çeken videolar ile sıralama ilişkisi

Yeni kanal abonelerinin analizleri videoların geleceğine yönelik önemli bir çizgi çizer. Bir kullanıcı, YouTube’da bir kanala ait videoları izlemekten hoşlanıyorsa ne yapabilir? Bu kanala abone olur ve böylece o kanalın gelecekteki videolarını görebilirler. Başka bir deyişle, pek çok yeni abonenin kazanılmasını sağlayan video, kesin bir kalite işaretidir. Sadece bu da değil. Aynı zamanda yeni aboneler edinmek de zorlu rekabetin olduğu bir alanda oldukça zor ve bu nedenle de zoru başarmak ödülü beraberinde getiriyor. Elbette, bir video izledikten sonra kanalınıza abone olmak için birkaç kişiyi (veya botları) kazanabilirsiniz. Ancak binlerce sahte görünüm veya beğeniyi oluşturmaktan bu çok daha zor olacaktır. Bunu bilerek, YouTube’un “yönlendirilen abonelikleri” bir sıralama faktörü olarak kullanması oldukça mantıklı.

Araştırmalar gerçekten de “abone olunan videolar ” ile daha yüksek video sıralaması arasında anlamlı bir ilişki olduğunu net olarak gösteriyor.

Abone çeken videolar ile sıralama ilişkisi

YouTube, paylaşımlarda olduğu gibi, her videonun altına yönlendirilen abonelik sayısını gösterir:

Abone çeken videolar ile sıralama ilişkisi

Yayıncılar bu bilgiyi herkese açık göstermemeyi seçebilirler. Çoğu metrikte olduğu gibi, dünya standartlarında video içeriği oluşturarak videolarınızın oluşturduğu abone sayısını artırabilir, hem videolarınızın izlenmesini hem de kanalınızın Youtube gözünde değerini arttırabilirsiniz.

Sonuç: “Abonelik yönlendiren videolar daha yüksek YouTube sıralamalarıyla oldukça güçlü bir korelasyona sahip.

#7 Youtube SEO Kriterleri – Zengin anahtar kelime etiketleri ile sıralama ilişkisi

Online videonun ilk dönemlerinde, YouTube gibi platformlar videonuzun konusunu anlamak için meta verilere ihtiyaç duyuyordu.(Örneğin, YouTube videonuzun başlığı, açıklaması, etiketleri) Temel olarak, videonuza ne kadar çok metin eklerseniz, o kadar iyi ve etkili oluyordu. Bugün ise YouTube videonuzun her bir kelimesini dahi “dinleyebilir” durumda. Bunu bilerek, YouTube hala video sıralamasında meta verileri kullanıyor mu? Yapılan araştırma bu durumun artık eskisi kadar önemli olmadığını gösterdi.

Zengin anahtar kelime etiketleri ile sıralama ilişkisi

Etiketler bir zamanlar olduğu kadar önemli görünmese de, verilerimiz hala küçük bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Bu yüzden onları kullanmak hala mantıklı. Doğal bir şekilde ve abartmamak şartıyla bu faktörü etkili olarak kullanabilirsiniz.

Sonuç: Hedef anahtar kelimenizi etiket olarak dahil etmek, sıralamada yardımcı olabilir. Ancak etiketlerin genel etkisi küçük.

#8 Youtube SEO Kriterleri – Anahtar kelime ile optimize edilmiş başlıklar ile sıralama ilişkisi

Geleneksel olarak, video başlığı, YouTube’un üzerinde çok durduğu bir veri parçasıydı. Bununla birlikte, video başlığınızla uyumlu tam bir anahtar kelime eklemenin yalnızca sıralama üzerinde etkisi olması da göz ardı edilmemeli. Bu her ne kadar küçük, potansiyel etki olsa da kullanılması gerekiyor.

Anahtar kelime ile optimize edilmiş başlıklar ile sıralama ilişkisi

Bu bulgular birkaç anlama gelebilir: YouTube, video başlıklarının önemini vurgulamış olabilir. Daha muhtemel olan, YouTube’un bir başlığın anlamına (basit anahtar kelime eşleştirmenin ötesinde) daha derin bir anlayış geliştirmesidir. Google’ın anlamsal aramasının daha az karmaşık bir sürümünü kullanabilme ihtimali olan YouTube’un sizi sıralamak için başlığınızda belirli bir anahtar kelimeyi görmesi gerekmez.

Anahtar kelime ile optimize edilmiş başlıklar ile sıralama ilişkisine örnek

Sonuç: Hedef anahtar kelimenizi başlığınızda kullanmak, bu terim için sıralamanıza yardımcı olabilir. Ancak, anahtar kelime yönünden zengin video başlıkları ile sıralama arasındaki ilişki çok zayıf.

#9 Youtube SEO Kriterleri – Anahtar kelime ile optimize açıklamalar ile sıralama ilişkisi

Video açıklamanıza bir anahtar kelime eklemek, bu terim için sıralamanıza yardımcı olur mu? Araştırmalara göre, anahtar kelime için optimize edilmiş açıklamaların sıralama üzerinde herhangi bir etkisi yok.

Anahtar kelime ile optimize açıklamalar ile sıralama ilişkisi

Anahtar kelime yönünden zengin açıklamalar bu konuda Youtube için kriter değil. Fakat bu bulgu için birkaç detaya değinmek gerekiyor.

İlk olarak, başlıklarda olduğu gibi, YouTube videonuzun ne hakkında olduğunu anlamak için açıklamanızda tam bir anahtar kelime gerektirmeyebilir. Örneğin, hedef anahtar kelimenizin “domatesler nasıl yetiştirilir” olduğunu varsayalım. “Domates yetiştirmek” ve “domates yetiştirmenin en iyi yolu” gibi terimlerinizi kullanmak da işe yarayabilir.

İkincisi ise YouTube’un bir anahtar kelime olarak bir videonun açıklamasında göründüğü gibi bir sıralama sinyali olarak kullanma olasılığı var. Ancak araştırmalarda bu küçük bir detay olarak görülüyor. Bu bulguya rağmen, yine de anahtar kelime açısından zengin açıklamalar yazmanızı öneririm. Optimize edilmiş bir açıklama, çoğu kanal için önemli bir görüntü kaynağı olan önerilen, videoların kenar çubuğunda görünmenize yardımcı olur.

Sonuç: Anahtar kelime için optimize edilmiş açıklamalar ile söz konusu terimin sıralaması arasında bir ilişki yok. Ancak, videonuzun ilgili terimler için sıralanmasına yardımcı olabileceğinden (ve “önerilen video” olarak görünebilir olabileceğinden), anahtar kelime yönünden zengin açıklamalar yazmanızı öneririm.

#10 Youtube SEO Kriterleri – Video kalitesi ile sıralama ilişkisi

Yüksek çözünürlüklü veya standart çözünürlüklü videolar, YouTube aramasında en iyi performansı almak için yeterli mi? HD videoların, YouTube’un ilk sayfasındaki SD videolardan çok daha fazla olduğu net olarak görülüyor:

Video kalitesi ile sıralama ilişkisi

Bu veriler iki şekilde yorumlanabilir:

 1. En iyi video içeriğini yaratan yayıncının aynı zamanda HD olarak da videosunu kaydetme olasılığı olabilir. Dolayısıyla bu, hikayenin sadece bir kısmını anlatan bir korelasyon örneği olarak kabul edilebilir.
 2. YouTube’un HD video içeriği, doğal bir şekilde tercih etme olasılığı var.

HD ile SD arasında tam bir çizgi çekmek zor. Her şeye rağmen, YouTube’da iyi sıralamada bulunan videoların büyük çoğunluğu HD kalitesinde. Aslında, YouTube’un ilk sayfasındaki tüm videoların % 68,2’si HD kalitede.

Sonuç: HD videolar, YouTube’un arama sonuçlarının ilk sayfasında, SD videolardan çok daha yaygındır ve bu bir avantaj olabilir.

1 thought on “Youtube SEO kriterleri neler? (1.3 milyon video analizi ile)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.