WordPress Ücretsiz Olarak Nasıl Yedeklenir?

WordPress Ücretsiz Olarak Nasıl Yedeklenir

WordPress Ücretsiz Olarak Nasıl Yedeklenir

WordPress Ücretsiz Olarak Nasıl Yedeklenir? adlı makale ile web sitelerinizi ücretsiz ve tek bir tık ile nasıl yedekleyebileceğinizi anlatacağım.

WordPress web sitesini yedeklemek zor olmak zorunda değil. Aslında, pahalı olması da gerekmez. Bu yüzden ücretsiz ve kolay yöntem sayesinde hem güvenliği sağlayabilir hem de işler ters gittiğinde güvenli bir şekilde yedek üzerinden yayınınıza devam edebilirsiniz. Piyasada kullanmanız için birçok Premium WordPress yedekleme eklentisi ve hizmeti olsa da gerçek şu ki en popüler, güvenilir ve kullanımı kolay yedekleme eklentilerinden biri UpdraftPlus. Üstelik ücretsiz versiyonu benim gibi blog sahipleri için de yeterli.

Editörün notu: UpdraftPlus çoğu web sitesi için ideal olsa da, eklenti tam yedeklemeler gerçekleştirdiğinden yedeklemelerin daha büyük siteler için yoğun performans gösterebileceğini unutmayın. Bir e-ticaret sitesi veya daha büyük bir blog kullanıyorsanız, BlogVault gibi kendi sunucularında yedeklemeler yapan bir aracı tercih edebilirsiniz.

Öneri: Google Site Kit WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress Ücretsiz Olarak Nasıl Yedeklenir?

WordPress’i bir süredir kullanan çoğu kişi, web sitelerini düzenli aralıklarla yedeklemenin önemini anlayacaktır. Ancak, WordPress’i kullanmaya yeni başlayanlar için bu durum arka plana atılabilir ve site yedeklerinin alınması bazen ciddiye alınmaz. Ancak bu bir problem ve bunun problem olduğunu kötü bir şekilde deneyimlemeniz de söz konusu. Şu anda bir sorun olmayabilir. Bundan 2 hafta sonra bile sorun olmayabilir. Ancak inanın bana, bir gün sitenize girdiğinizde bir hack ya da benzer problemle karşılaştığınızda, yedeğiniz yoksa işiniz oldukça zor olacaktır. Üstelik bu tip sorunları da mutlaka göz önünde bulundurun.

Sunucu Kesintileri

Hosting şirketinizin size ne söylediğinin önemi yok, sonsuza kadar % 99 çalışma süresi garanti edemez. Eğer şirketin sunucusu düşerse, web siteniz de onunla birlikte gider. Site yedeği olmadan kurtarma işlemi dahi olmayabilir.

Webmaster Hatası

İnsan olmanın bir parçası olarak hepimiz hata yaparız. Özellikle kodlar üzerinde çalışırken yapacağınız küçük bir hata yedeği çok daha kıymetli yapacaktır.

Güncelleme Sorunları

Bazen WordPress’i, bir temayı veya eklentiyi güncellediğinizde web sitenizde bir şeyler ters gidebilir. Bu durumda sitenizin tasarımı, işlevselliği veya her ikisi de etkilenebilir. Hasarı geri almak için site yedeği almak ve bu yedeği etkin hale getirmek en kolay yoludur.

Kötü Amaçlı Yazılım Sorunlarını Çözme

WordPress web sitenizin güvenliği ne olursa olsun içeri girmeyi bekleyen bir bilgisayar korsanı ya da saldırı her zaman risktir. Site yedeği olanlar için, bir hack saldırısı dahi kolay bir şekilde çözülebilir.

Gördüğünüz gibi, her web sitesi sahibinin -ne kadar büyük veya küçük olursa olsun- düzenli olarak WordPress yedeklemeleri oluşturması için birçok neden vardır. Peki, “WordPress Ücretsiz Olarak Nasıl Yedeklenir?” Ücretsiz WordPress yedekleme eklentisi olan UpdraftPlus kullanarak işlemlere başlayabiliriz.

UpdraftPlus Eklentisini Kullanarak WordPress Nasıl Ücretsiz Yedeklenir

UpdraftPlus Yedekleme Eklentisi

UpdraftPlus, her türlü web sitesi sahiplerine WordPress’i yedeklemek için kolay bir yol sağlayan popüler bir WordPress yedekleme eklentisidir. Ancak, birçok ücretsiz ve Premium WordPress yedekleme çözümünden farklı olarak, UpdraftPlus web sitenizi yedekten yüklemeyi, yedeklemek kadar basit hale getirir.

updraftplus
WordPress Ücretsiz Olarak Nasıl Yedeklenir?

Bu yedekleme eklentisiyle, site yedeklemelerini manuel olarak oluşturabilir, yedek almayı zamanlayabilirsiniz. ( Böylece bir şey hakkında endişelenmenize gerek kalmaz ve her şey arka planda otomatik olarak gerçekleştirilebilir) Üstelik eklenti sitenizin verilerini ve dosyalarını DropBox ve Google Drive gibi güvenli bulut hizmetlerinde kendi başına depolayabilir.

UpdraftPlus Eklentisi İle Site Yedeği Alma

Adım 1: UpdraftPlus’ı kurun ve etkinleştirin

UpdraftPlus kullanarak WordPress’i ücretsiz olarak yedeklemek için yapmanız gereken ilk şey eklentiyi yüklemek ve etkinleştirmek. Eklentiler > Yeni Ekle ve aramaya UpdraftPlus Yazarak eklentiyi kurabilirsiniz.

UpdraftPlus yukleme
UpdraftPlus yükleme ekranı

Adım 2: Yedekleme zamanlamasını ve ayarlarını yapılandırın

UpdraftPlus’ı etkinleştirildikten sonra, WordPress panosunda Ayarlar > UpdraftPlus Yedeklemeleri’ne gidin.

updraftplus giris
Menüden Updraftplus giriş

Bunu yaptığınızda, Yedekle / Geri Yükle etiketli ana sekmeye yönlendirilirsiniz. Burada, zamanlanmış yedeklemeleri, günlük ve önceden oluşturduğunuz mevcut yedekleri göreceksiniz. Yedekleme zamanlamasını yapılandırmak için Ayarlar sekmesine tıklayın.

UpdraftPlus ekran
UpdraftPlus ayar ekranı

Burası, sitenizin dosya ve / veya veri tabanı yedeklemelerini manuel olarak oluşturmak veya düzenli aralıklarla yedeklemeler oluşturmak isteyip istemediğinizi tanımlayacağınız yerdir.

UpdraftPlus detayli ayarlar
UpdraftPlus detaylı ayarlar

Ayrıca, web sitenizin arka ucunda belirli sayıda site yedeğini tutma şansınız olacak. Ardından, uzak depolama konumlarını aşağı kaydırın ve aşağıdakileri yapılandırın:

  • Her site yedeklemesine dahil edilecek dosyalar
  • Raporun gönderileceği e-posta adresi
  • Uzman ayarları
  • Ayar yapılandırmalarını kaydetmek için Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.

Adım 3: Uzak bir depolama konumu seçin

Eklenti ayarlarını kaydettikten sonra, sitenizi yedeklemek istediğiniz uzak depolama yerini seçmek için biraz aşağıya gidin. WordPress yedeklerinizi, web sitenizin kilitlenmesi durumunda ve web sitenizin alanında kaydedilen yedek dosyalarına erişiminiz olmayacaktır. Bu nedenle de alanınız dışında üçüncü bir servisten yardım almak ve bu konumda yedekleri saklamak her zaman iyi bir fikirdir. Neyse ki, UpdraftPlus’un ücretsiz sürümü, site sahiplerine uzaktan depolama alanında bir seçenek sunuyor.

UpdraftPlus uzak depolama secenekleri
UpdraftPlus uzak depolama secenekleri

Örnek olarak, site yedeklememi Google hesabıma göndermeye başlamak için Google Drive’ı tıklayacağım.

UpdraftPlus google drive ayarlari
UpdraftPlus google drive ayarlari

Sizin için oluşturulan otomatik Google Drive Klasörü adını kullanabilir veya gereksinimlerinize uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Klasörünüz adlandırıldıktan sonra, Google ile Kimlik Doğrula bağlantısını tıklayın.

Bağlantıyı tıkladığınızda, Google hesabınıza giriş yapmanız istenir. Ardından, UpdraftPlus’ın Google Drive’ınıza erişmesine izin vermeniz gerekir.

UpdraftPlus Google Drive izinleri
UpdraftPlus Google Drive izinleri

Son olarak, UpdraftPlus’ı Google Drive’a bağlamayı sonlandırmak için Kurulumu Tamamla düğmesini ( ya da seçtiğiniz uzaktaki depolama yerini ) tıklayın.

UpdraftPlus Google Drive kurulum
UpdraftPlus Google Drive kurulum

Adım 4: WordPress’i yedekleyin

Yedeklemeye hemen başlamak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey, uzaktaki depolama konumu kurulumunuzu tamamladıktan sonra Şimdi Yedekle düğmesine tıklatmaktır.

UpdraftPlus yedekleme
UpdraftPlus yedekleme

Ardından, sitenizin veri tabanına, dosyalarına veya her ikisine de yedeklemede izin verilip verilmeyeceğine karar verin. Ayrıca, yedeklemenizi uzaktaki depolama konumunuza göndermek için onay kutusunu tıklayın.

UpdraftPlus yedekleme ayarlari
UpdraftPlus yedekleme ayarlari

Ardından Şimdi Yedekle’yi tıklatın.

Bunu yaptığınızda, eklentinin yedek ilerleme çubuğunu görebilirsiniz. Tabii ki, siteniz ne kadar büyükse, yedekleme işlemleri o kadar uzun sürecektir. Bu nedenle, büyük bir web siteniz varsa, ilerleme çubuğunu oturup izlemek istemeyebilirsiniz.

UpdraftPlus yedekleme erkani
UpdraftPlus yedekleme erkani

Yedekleme tamamlandıktan sonra, web sitenizin arka ucunda Mevcut Yedeklemeler’in altında göreceksiniz.

UpdraftPlus yedekler
UpdraftPlus yedekler

Ve benim yaptığım gibi uzak bir depoya kaydettiyseniz, sitenizin orada da yedeklendiğini göreceksiniz!

Sonuç Olarak WordPress Ücretsiz Olarak Nasıl Yedeklenir? 

Artık popüler WordPress yedekleme eklentisi UpdraftPlus’ı kullanarak WordPress’i ücretsiz olarak nasıl yedekleyebileceğinizi biliyorsunuz.  Öyleyse bugün WordPress web sitenizi yedeklemeye başlayın. Ayarlanması sadece birkaç dakika sürüyor ve bir kuruşa dahi mal olmuyor. Bu yüzden yapmamak için hiçbir sebep yok.

WordPress Ücretsiz Olarak Nasıl Yedeklenir? için yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi aktarabilirsiniz. Buraya kadar takip ettiyseniz ilginiz için ayrıca teşekkür ediyorum.

Eklenti ana sayfası için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.