WordPress Eklentileri Nasıl Kaldırılır? (Kalıntısız)

WordPress Eklentileri Nasıl Kaldırılır

WordPress Eklentileri Nasıl Kaldırılır

WordPress site hızlandırma WordPress eklentileri ile ilgili büyük sorunlardan biri kaldırma işlemidir. Peki, kalıntısız bir şekilde WordPress eklentileri nasıl kaldırılır?

Bir WordPress eklentisi veya teması yüklediğinizde, veriler veri tabanında depolanır. Sorun, standart yöntemlerden birini kullanarak bir eklentiyi sildiğinizde, genellikle veri tabanında tabloların ve satırların kalmasıdır. Zamanla bu, çok fazla olabileceği gibi sitenizi yavaşlatmaya başlayabilir. Kinsta tarafından yapılan bir testte Wordfence güvenlik eklentisinin kaldırılması sonrasında veri tabanında 24 tablonun kaldığı ortaya çıkarıldı. Yani siz bir daha o eklentiyi kullanmayacak olsanız dahi siteniz aktif olduğu sürece eklentinin kalıntıları sizi bırakmayacaktır.

Veri tabanın yanı sıra pek çok eklenti ek klasörleri ve dosyaları yine hosting alanınızda bırakır. Örneğin, Wordfence eklentisi silindikten sonra, wp-content dizininde bir “wflogs” klasörü kalabiliyor. Wordfence örneği bu konuda eklentiyi her ne kadar hedef olarak gösterse de unutulmaması gereken en önemli detay piyasadaki eklentilerin ve temaların çoğunun bu şekilde çalıştığı. Özellikle denemek adına farklı eklentileri kurup siliyorsanız, bu sorunu benim gibi yaşayabilirsiniz.

Geliştiriciler Bunu Neden Yapıyor?

Bu tabloda muhtemelen merak ediyorsunuzdur. Neden bir eklentiyi kaldırırken ve silerken geliştiricilerin eklentiyi tamamen temizleme seçenekleri yok? Bunun en güçlü nedeni kullanıcı için ayarları korumak istemeleri. Bir WordPress eklentisini silip daha sonra tekrar denemeye karar verirseniz, tüm ayarlarınız ve verileriniz hala orada olacaktır. (Çoğu kullanıcı bu durumu fark etmiştir.) Bu süper bir yöntem olsa da site için tüm eklentiler göz önünde bulundurulduğunda aslında iyi bir yol değil.

Öyle ki performans bu aşamada tamamen gözden çıkarılmış durumda. Bazı geliştiriciler, tabloları geride bırakmanın performansı etkilemeyeceğini iddia edebilir. Ancak on yıl boyunca, muhtemelen binlerce satır veya tablo oluşturan yüzlerce eklenti kullanmış bir site hayal edin. Veri tabanı sorgularının WordPress sitenizin performansı üzerinde önemli bir etkisi vardır ve geliştirici dikkatli değilse eklentiler bu isteklerin çoğunu yapabilir.  Genel olarak, iyi yazılmış bir eklenti yalnızca bağlı olduğu tabloları veya satırları sorgulamalıdır, ancak bunun her zaman böyle olmadığını da biliyoruz. Eğer bu durum sizin için sorunsa, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım Adım WordPress Eklentileri Nasıl Kaldırılır İşlemleri

Bugün size bir WordPress temasını nasıl kaldırabileceğiniz ve / veya uygun bir şekilde nasıl ekleyeceğinize dair birkaç öneri ve püf noktası göstereceğim.

Adım 1

Bu örnekte, Wordfence eklentisini kullanmaya devam edeceğiz. Bir WordPress eklentisini kaldırmanın en zor yollarından biri, her geliştiricinin eklentilerde farklı alan ve veri tabanlarında çalışmasıdır. Bu nedenle etkin ve kesin sonuç için Google araması yapmanız, geliştiricisinin sitelerindeki belgelerini kontrol etmeniz gerekebilir. Böylece eklentinin veri tabanına nasıl bir etki yaptığı, hangi klasör ve dosyaları yarattığı öğrenilerek silme işlemi sonrasında bu alanlara yönelmek mümkün olacaktır.

Adım 2

İyi geliştirilmiş bir eklenti, tam bir kaldırma işlemi yapmak için eklentilerinin ayarlarında bir seçenek içerir. Popüler Gravity Forms eklentisi buna en iyi örnek olacaktır. “Gravity Formlarını Kaldır”  seçeneğini takip ettiğinizde tüm tablolar ve veriler silinir. Polylang eklentisi bu konuda bir başka örnektir. “Sil” bağlantısını kullanırken tüm verileri kaldırma seçeneğinin olduğunu görebilirsiniz.

Wordfence noktasında ise şöyle bir durum söz konusu. Wordfence Assistant adlı eklentiyi yüklerseniz, Wordfence verilerini ve tablolarını silme, tüm kilitli IP’leri ve canlı trafik verilerini silme seçenekleri kullanıcıya sunulur. Böylece eklentiyi silebilirsiniz.  Diğer WordPress eklentileri için ise sitenizde bir kaç ayar yapmanız gerekir. Eklentilerin tüm verilerini silmek için silmeden önce, aşağıdaki kodu wp-config.php dosyanıza ekleyin.

define( ‘WC_REMOVE_ALL_DATA’, true);

Eklentiler Tarafından Geride Bırakılan Tabloların El İle Temizlenmesi

Eklentiyi kaldırdığınız zamanda temizlik yapmanız da gerekiyor. Geliştiricinin sitesinden ya a eklenti sayfasında paylaştığı tam kaldırma yöntemi, aslında veri tabanı tablolarını el ile kaldırmanıza imkan sağlar. Bu uzun yöntem yerine ise tablo temizleme eklentisi kullanabilirsiniz. Bu yaklaşımların her ikisinde de önceden bir yedekleme yapmanızı önemle tavsiye ediyorum.

Advanced Database Cleaner bu silme işlemleri için önerdiğim eklenti. Premium bir eklentidir. WordPress kurulumunuzu tarayabilir ve artık tabloları silmenize izin verir.

PhpMyAdmin içindeki Temizleme Tabloları

Ayrıca phpMyAdmin içindeki tabloları elle de temizleyebilirsiniz. Aslında bu yöntemi ben daha çok eklenti ile yapmayı tercih ediyorum. Pek çok eklenti, tablolarına isimlerine benzer bir ad verir. Örnekte, Yoast SEO’yu tamamen kaldıracağız. Aslında, Yoast SEO bunun için kendi eklentisinde bir seçeneğe sahip değil, tamamen kaldırmak ve verileri kaldırmak istiyorsanız, tek alternatifiniz phpMyAdmin’de silme yapmanız.

Bunu yapmak için phpMyAdmin’e giriş yapın. “Arama” sekmesi girişi altında “wpseo” yazın ve tüm tabloları seçin, “Git” e tıklayın.

Sitemizde wp_options tablosu, wp_postmeta tablosu ve wp_usermeta tablosunda eşleşmeler bulundu. Her tabloyu tıklayıp “wpseo” içeren satırları silebilirsiniz.

Özet WordPress Eklentileri Kalıntısız Kaldırma İşlemleri

Umarım WordPress Eklentileri Nasıl Kaldırılır rehberi ile WordPress eklentisinin nasıl uygun şekilde kaldırılacağı hakkında biraz bilginiz olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.