WordPress Admin Giriş URL Nasıl Değiştirilir?

WordPress Admin Giriş URL Nasıl Değiştirilir

WordPress Admin Giriş URL Nasıl Değiştirilir

Hem WordPress site hızlandırma hem de daha güvenli bir WordPress sitesi için “WordPress Admin Giriş URL Nasıl Değiştirilir?” yazısındaki adımları takip ederek giriş adresinizi değiştirebilirsiniz.

WordPress siteniz için güvenliğin ne kadar önemli olduğunun farkında değilseniz, bu tip pek çok önemli detayı atlayabilirsiniz.

WordPress Admin Giriş URL’si Neden Değiştirilir?

Giriş sayfası URL’nizi değiştirmek, korsanların bu alandan uzak durmasına yardımcı olabilecek basit ama etkili bir güvenlik tekniğidir. Sonuçta, benzersiz, tahmin edilmesi zor bir URL’nin bulunması klasik wp-admin’e göre daha zordur. Bu, istemediğiniz sürece insanların sitenize erişme ihtimalinin düşük olmasını sağlar. Üstelik bu panele yönelik yapılacak bot saldırıları nedeniyle sitenizin yavaşlaması ve buna bağlı olarak sorun yaşaması da söz konusu olmayacaktır.

WordPress Admin Giriş URL Nasıl Değiştirilir – Adım Adım Anlatım

Varsayılan olarak, WordPress sitelerinin tümü admin girişi için aynı URL yapılarını kullanır. Web sitenizin etki alanı www.mysite.com ise, www.mysite.com/wp-login.php veya www.mysite.com/wp-admin adresini ziyaret ederek giriş yapabilirsiniz. WordPress Admin Giriş URL Nasıl Değiştirilir adımlarını uygularken manuel olarak değiştirme önermiyorum.  Peki, ama neden?

  • WordPress’i her güncellediğinizde giriş sayfası dosyası yeniden oluşturur. Bu, URL’yi tekrar tekrar değiştirmenizi gerektirir.
  • Giriş sayfası URL’nizi el ile değiştirmek, çıkış ekranınızla ilgili hatalara neden olabilir.
  • Site işlevselliği ile ilgili önemli sorunlar yaşayabilirsiniz.

Genel olarak, mecbur değilseniz, sitenizin çekirdek dosyalarını değiştirmemenizi öneririz. Bunu yapmak, istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Neyse ki, giriş sayfasını gizlemenin daha iyi bir yolu var. WordPress giriş URL’nizi değiştirmek için WPS Hide Login adlı eklentiyi kullanabilirsiniz.

WPS Hide Login (Ücretsiz)

WPS eklentisi giriş sayfasının URL’sini istediğiniz herhangi bir şeye kolayca ve güvenle değiştirmenizi sağlayan çok hafif bir eklentidir. Kelimenin tam anlamıyla çekirdek içindeki dosyaları yeniden adlandırmaz veya değiştirmez, yeniden yazma kuralları da eklemez. Sayfa isteklerini kolayca durdurur ve herhangi bir WordPress web sitesinde çalışır. Wp-admin dizini ve wp-login.php sayfasına erişilemez hale getirir. Bu yüzden URL’yi unutmamalısınız. Bu eklentiyi devre dışı bırakmak sitenizi önceden olduğu duruma geri getirir.

WordPress panonuzdaki eklenti dizinine gidin ve arama alanında WPS Hide Login yazın . Bundan sonra, eklentiyi kurun ve etkinleştirin. Sonrasında ise Ayarlar – Genel’e gidin ve sayfanın altında, WordPress URL giriş bölümünü kendi isteğinize göre değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.