WhatsApp resim arama özelliği nasıl kullanılır?

WhatsApp için geliştirilen yeni özellik ile birlikte WhatsApp resim arama özelliği nasıl kullanılır da önem kazandı. Görselleri arama yapmanıza imkan sağlayan yeni özellik şu anda (15.03.2019) Android için geliştirilen 2.19.73 numaralı beta versiyonda net bir şekilde görülmüş durumda. Bu Beta ile birlikte yeni özelliğin ne olduğunun yanı sıra nasıl kullanıldığını da net bir şekilde görebiliyoruz.

WhatsApp resim arama özelliği nasıl kullanılır işlemleri

Android için geliştirilen WhatsApp özelliğinin kısa süre içerisinde iOS tarafından da geliştirilmesi bekleniyor.

Şu an için hem Android hem de iOS cephesinde özelliğin ne zaman geleceğine dair herhangi bir bilgi yok. Fakat bu sürenin çok uzun olması bekleniyor. Bu özelliğin kullanılması adına ise takip etmeniz gereken adımlar şöyle;

Gerekli süre: 5 dakika.

WhatsApp resim arama özelliği nasıl kullanılır adımları

 1. Uygulamayı güncelleyin

  Uygulamanızı güncelleyerek yeni özelliğin aktif olmasını sağlayın.

 2. Resim seçimi

  Sohbet pencerelerinden hangi resmi aramak istiyorsanız o sohbeti seçin ve resme ulaşın.

 3. Resim seçme

  Aramak istediğiniz resmi seçerek sağ üst köşedeki üç noktaya basın.

 4. Aramayı başlatma

  Bu seçim sonrasında ilgili görsel için özel olarak yanıtla, kişiye mesaj atma gibi farklı seçenekler çıkacağı gibi bu seçeneklere resim arama seçeneği de eklenmiş olacak. whatsapp gorsel arama ekranı

 5. Resmi arama

  WhatsApp’ta paylaşılan görselin aramasını yapmak istediğinizde resim arama bölümünü kullanarak kolay bir şekilde arama yapabilirsiniz.

 6. İzin verme

  Uygulama tarafından fotoğrafın Google’a yükleneceği yönünde bir uyarı yayınlanacaktır. Bu uyarıya tamam diyerek aramanızı gerçekleştirebilir ve fotoğraf ile ilgili bilgileri inceleyebilirsiniz.

 7. Arama sonucu

  Yaptığınız bu işlemler sonrasında arama başlatılarak, sonuçlar listelenecektir.
  whatsapp gorsel arama ekranı

WhatsApp resim arama özelliği neden geliştiriliyor?

WhatsApp beta takipçisi WABetaInfo tarafından hazırlanan bir rapora göre, yeni seçenek sohbet kutusunda “resim arama” olarak görülecek. Resim arama işlevini etkinleştirmek için WhatsApp’ın Google API’lerini kullandığı yeni özelliği, özellikle gizlilik ve sahte haberlere karşı önemli bir etki yapabilir. Anlık mesajlaşma platformunda sahte haberlerin ve yanlış bilgilerin dolaşımını durdurmak için gerçekten büyük bir hareket olarak görülebilecek bu yenilik sayesinde görsellerin aslında ne olduğunu, ne zaman çekildiğini Google sonuçlarından öğrenmek mümkün olacak.

WhatsApp beta test programı için kaydınız varsa Android için WhatsApp beta sürüm 2.19.73’ü doğrudan Google Play’den indirebilirsiniz.

Diğer WhatsApp haberleri için bu linki takip edebilirsiniz.

1 thought on “WhatsApp resim arama özelliği nasıl kullanılır?

 1. Böyle bir WhatsApp özelliği olduğunu bilmiyordum. Geliştirilmesi gerekilen faydalı bir özellik. Ama WhatsApp’ın hali hazırda kullandığımız programında bile güvenlik açıkları mevcutken WhatsApp beta sürümünü kullanmayı mantıklı bulmuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.