WhatsApp Gruplarına Otomatik Eklenmek İstemiyorum! (Çözüm)

WhatsApp Gruplarına Otomatik Eklenmek İstemiyorum

WhatsApp Gruplarına Otomatik Eklenmek İstemiyorum

WhatsApp gruplarından dolayı şikayetçiyseniz ve “WhatsApp gruplarına otomatik eklenmek istemiyorum” diyorsanız aşağıda yer verdiğim önerileri dikkate alabilirsiniz.

WhatsApp grupları; arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim halinde kalmak için mükemmel bir seçenek olabilir. Ancak aynı zamanda spam kaynağı da olabilmekte. Eğer bu durum sizi rahatsız ediyorsa iPhone ve Android’de izniniz olmadan WhatsApp gruplarına eklenmenizi önleyebilirsiniz.

WhatsApp Gruplara Eklenmeyi Kapatma

Instagramda istemediğim gruplara ekleniyorum ya da WhatsApp grup mesajlarını görmek istemiyorum şeklindeki eleştirileriniz varsa, bu ayarları yapmanızın zamanı gelmiştir.

Android’de yeni bir gizlilik ayarını kullanarak artık herkesin ya da kişi listenizde olmayan kişilerin sizi WhatsApp gruplarına eklemesini durdurabilirsiniz. Üstelik Android’deki özel bir seçenek, bu ayarlara istisnalar eklemenizi de sağlar.

WhatsApp Grup Engelleme 2019 İşlemleri Nasıl Yapılır?

Android İşletim Sisteminde WhatsApp Grup Engelleme İşlemleri

Android cihazlar için aşağıdaki adımları takip ederek gruba eklenmeyi iptal edebilirsiniz.

WhatsApp’ın en son sürümüne güncellediğinizden emin olun.

Önemli Not:
WhatsApp’ın en son sürümüne güncellediğinizden emin olun.
 • Uygulamayı açın ve Menü düğmesine dokunun.
 • Burada “Ayarlar” düğmesine dokunun.
 • Şimdi, “Hesap” seçeneğini seçin.
 • Hesap bölümünden “Gizlilik” düğmesine dokunun.
 • Sohbetler için gizlilikle ilgili farklı seçenekler ekranda yer alacak. Burada “Gruplar” üzerine dokunun.
 • “Beni Gruplara Kimler Ekleyebilir” bölümünde, üç seçenek göreceksiniz: Herkes, Kişilerim ve Kişiler Hariç.
 • İstenmeyen gruplardan kaçınmak istiyorsanız “Kişilerim” seçeneğine geçin. Böylece yalnızca kişi defterinizdeki kullanıcılar sizi bir gruba ekleyebilir.
 • İşlem üzerinde ayrıntılı denetim yapmak istiyorsanız, “Kişilerim Dışında” seçeneğini işaretleyin. Daha sonra sizi doğrudan bir gruba ekleyemeyen kişi listenizden belirli kullanıcıları seçebilirsiniz. Özellikle sizi sık sık katılmak istemediğiniz WhatsApp gruplarına ekleyen kişiler varsa, bu harika bir seçenek olacaktır

Bu ayarları yaptıktan sonra kişi defterinizde olmayan bir kişi sizi bir gruba eklemeye çalıştığında bunu yapamacak ve hata mesajı alacaktır. Bu mesajda sizi doğrudan bir gruba ekleyemeyecekleri bildirilir. Bunun yerine kişiler size mesaj ile davet gönderebilirler. Eğer siz bu daveti kabul ederseniz gruba dahil olabilirsiniz.

iPhone iOS İşletim Sisteminde WhatsApp Grup Engelleme İşlemleri

Android işletim sisteminde yapılan bu işlemler iPhone’da biraz farklı. İşlemler ise şöyle;

 • iPhone’unuzda WhatsApp uygulamasını açın ve araç çubuğundan “Ayarlar” sekmesine dokunun.
 • Burada, “Hesap” seçeneğini seçin.
 • Ardından, “Gizlilik” düğmesine dokunun.
 • “Gruplar” seçeneğini seçiniz.
 • Artık “Herkes”, “Kişilerim” ve “Hiç kimse” arasından seçim yapabilirsiniz.
 • “Herkes” varsayılandır. Yalnızca kişilerinizin sizi bir gruba eklemesine izin vermek için, “Kişilerim” seçeneğini seçin. Herkes için yasak istiyorsanız, “Kimse” seçeneğini seçin.

Ayarlar sonrasında ise kişiler sizi bir gruba eklemeye çalıştığında, bunun yerine “Arkadaşını Davet Et” düğmesini görecekler. Üzerine dokundukları zaman, gruba kişisel bir mesaj olarak katılabileceğiniz davet alacaksınız. Kabul ederek gruba dahil olabilirsiniz.

“WhatsApp Gruplarına Otomatik Eklenmek İstemiyorum” konusunda iki sistem için belirtilen adımları takip ederek grup sorununu çözebilirsiniz.