WebP resimler JPEG ya da PNG olarak nasıl kaydedilir?

webp resimler jpeg ya da png olarak nasil kaydedilir

webp resimler jpeg ya da png olarak nasil kaydedilir

Google tarafından geliştirilen yeni bir format olan WebP resimler JPEG ya da PNG olarak nasıl kaydedilir?
Google’ın yeni WEBP resim formatı oldukça havalı ve bir o kadar da kullanışlı. JPEG ve PNG gibi klasik, standart resim formatlarına göre çok daha cazip fırsatlar sunan WebP, bazı kullanıcıları zorlayabiliyor.
WebP resim formatının ne olduğu, hangi avantajlar sunduğunu burada hazırlamış olduğum rehberden öğrenebilirsiniz.

Eğer WebP nedir bilmiyorsanız, öncelikle buraya bakabilirsiniz;

WebP Nedir?

WebP Desteği Hala Kısıtlı!

Google’ın WebP formatı altı yıllık bir yenilik ve Google ürünlerinde yoğun olarak yer alıyor. Buna rağmen, Microsoft’un varsayılan Windows fotoğraf görüntüleyicisi gibi hala yaygın olarak kullanılan resim araçlarından çoğu WebP desteği sunmuyor.

Bazı tarayıcılar – Microsoft Internet Explorer ve Apple Safari – hala WebP’yi desteklemiyor. Bu nedenle, WebP kullanan bir web sitesinde görsel sorunu yaşamak istemiyorsanız, tarayıcınızı değiştirmeniz gerekiyor. WebP resimler JPEG ya da PNG olarak nasıl kaydedilir konusunda çözüm arıyorsanız, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

MS Paint İle WebP Resimlerini Dönüştürme

Windows 10 kullanıyorsanız, sabit sürücünüze bir WebP görüntüsü indirebilir ve açmak için MS Paint kullanabilirsiniz. MS Paint, fazladan bir yazılım indirmeye gerek kalmadan, WebP’yi JPEG, GIF, BMP, TIFF ve diğer birkaç formata dönüştürmenize izin verir. Bu aşamada ise aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

 • Resme sağ tıklayın (WebP dosyalarını varsayılan olarak açmaya MS Paint programı ayarlı değilse) Birlikte Aç> MS Paint’e tıklayın.
 • Resmi MS Paint’te açtıktan sonra, Dosya> Farklı Kaydet’i tıklayın ve ardından mevcut listeden istediğiniz formatı seçin.
 • Resminizin dönüştürülmesi tamamlandıktan sonra, kaydettiğiniz klasörde görünecektir.
ms paint
MS Paint ile dönüştürme

Online WebP Dönüşüm Araçlarını Kullanma

Bir WebP görüntüsünü başka bir formata dönüştürmek için bir web sitesi kullanmayı tercih etmeniz daha pratik olacaktır. Zira görseller çok büyük boyutlarda olmayacağı için kısa sürecek yükleme ve dönüştürme işlemleri sonrasında görselin, istediğiniz formattaki halini indirerek kullanabilirsiniz. Bunun için ücretsiz çevrimiçi dönüştürme araçlarının sayısı oldukça fazla. Bu aşamada özel, gizli kalması gereken bir dosyayı kullanmamaya dikkat etmeniz yeterli.

Online dönüştürme siteleri arasında en popülerlerden birisi olan Zamzar’ı WebP için de tercih edebilirsiniz. Zamzar üzerinden yapılacak işlemler ise şöyle;

 • Zamzar web sitesine gidin ve “Yükle”ye tıklayın.
 • Dönüştürmek istediğiniz dosyayı seçin, ardından “Aç”a tıklayın. Alternatif olarak, dosyaları bilgisayarınızdan tarayıcı sekmesine sürükleyip bırakabilirsiniz.
 • Sonra, “Format Seçin”e tıklayın ve açılır menüden dönüştürülecek, desteklenen bir format seçin.
 • “Şimdi Dönüştür” ü tıklayın.
 • Dosyanın boyutuna bağlı olarak, dönüşüm sadece birkaç saniye sürecektir. Dönüşümden sonra, indirme sayfasına yönlendirileceksiniz. İndirmeyi başlatmak için “İndir” düğmesine tıklayın.
 • Görüntü için bir hedef klasör seçin, ardından “Kaydet” e tıklayın.

zamzar donusturme

Özel URL Hilesi İle WebP Dönüştürme

Google, Google Play Store’daki tüm ürünler ve hizmetler için WebP görüntülerini kullanır. Bazı durumlarda, görüntünün URL’sine hafifçe ince ayar yapabilirsiniz. Bu yöntem tüm web sitelerinde çalışmaz, ancak Google Play Store gibi desteklenen bir siteyi kullanacaksanız, bu küçük numara size zaman kazandırabilir.

rw
rw’yi linkten silme
 • WEBP resim gösterimini destekleyen herhangi bir tarayıcıyı, Chrome, Firefox, Microsoft Edge veya Opera’yı açın.
 • google.com’daki uygulama listelerinde olduğu gibi WEBP görüntüleri kullanan bir siteyi açın.
  Görüntülerden birine sağ tıklayın ve ardından “görüntüyü yeni sekmede aç” seçeneğini tıklayın.
  WEBP görüntüsü daha sonra kendi sekmesini kendine çeker ve o sekmenin üstündeki URL, doğrudan görüntünün bağlantısı olacaktır.
 • URL çubuğuna tıklayın, adresteki son üç karakteri silin (“-rw”) ve ardından “Enter” tuşuna basın. Aynı resim tekrar görüntülenecek, ancak bu kez orijinal biçiminde ve üstelik genellikle JPEG veya PNG formatında.
 • Görüntüye sağ tıklayın ve ardından “Görüntüyü farklı kaydet” seçeneğini seçin. Bu sayede WebP dosyasını JPEG ya da PNG olarak direk bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu sistem, pek çok sitede desteklenmektedir.Zamzar üzerinden dönüştürme yapmak için tıklayınız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.