WebP Nedir?

webp nedir

webp nedir

Hızlı yüklenen bir web sitesine sahip olmak muhtemelen her webmaster’ın hayalidir. Sayfa hızını optimize etmenin yollarından biri WebP formatındaki görüntüleri kullanmaktır. Peki, WebP nedir?

WebP Nedir?

PNG veya JPEG gibi yaygın kullanılan görsel formatlarına göre daha küçük boyutlu, zengin ve yüksek kaliteli görüntü sunan bir formattır. WebP, Google tarafından geliştirilmiştir. 2010 yılında yaşanan bu gelişme ile birlikte web sayfalarında JPEG ya da PNG gibi formatlar yerini daha çok WebP formatına bırakmaya başlamıştır. Bundaki en önemli etken ise WebP ile kalitenin korunması ve görüntülerin daha yüksek bir sıkıştırma oranı ile sıkıştırılabilmesidir. Web yöneticileri ve geliştiricileri, sitenin daha hızlı yüklenebilmesi için WebP sayesinde daha küçük dosya boyutlarında görüntüler oluşturabilir. Üstelik WebP animasyon desteği de sağlayarak JPEG-PNG ikilisine ek olarak GIF’e de göz kırpmakta.

WebP İle Kayıpsız Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

WebP ile kayıpsız sıkıştırma, her orijinal veri bitinin dosya sıkıştırılmadan sonra da aynı kalması ile sağlanır. WebP ile elde edilen görüntüler, PNG’ye kıyasla % 26 daha fazla sıkıştırılmaktadır.

WebP Avantajları Neler?

Daha önce belirttiğim gibi, daha küçük resim boyutları sitenizde büyük bir fark yaratabilir. (Web sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.)  Başka bir yararı, özellikle sitenizde çok fazla görsel varsa -örneğin bir yemek, seyahat veya fotoğraf bloğu açtıysanız- daha fazla bant genişliği kaydedebilmenizdir. Farkı daha iyi anlamak için, JPEG ve PNG formatlarının kısa bir açıklamasına bakalım.

  • JPEG (veya JPG) – Bu format çok renkli görüntüler için mükemmeldir ve fotoğraflar için tercih edilen seçenektir. Ancak JPEG kalite ve boyut arasında terazi bir kuran sistemdir ve her zaman için takas yapmanız gerekir. Sıkıştırma nedeniyle görüntü kalitesinde kayıp yaşayabilir, kayıp istemediğiniz zamanda yüksek boyutlu görsellerle çalışmanız gerekir.
  • PNG – Sıkıştırılmış olsa bile görüntü kalitesini korumak için JPEG’e göre daha başarılıdır. Bu format; logo, metin ağırlıklı görüntüler ve resim gibi görüntülere uygundur. Ancak, fotoğraflar için PNG tercih edilmemelidir. Bu nedenle sitenizde kullanacağınız bir fotoğraf için JPEG tercihi daha uygun olacaktır.

Tüm bu formatlar doğrultusunda WebP, ikisini birleştirir ve her iki formattan da daha iyisini sunar. PNG veya JPEG’den % 25-34’E varan daha küçük boyutlar sunarken görüntü kalitesini korumayı da başarır.

webp jpg karsilastirmasi
Formatın JPEG ile karşılaştırılması

Eski Dizüstü ve Notebooklar için 17 En İyi Hafif Linux İşletim Sistemi içeriğime göz attınız mı?

WebP Dezavantajları Nelerdir?

Bu görüntü formatının sunduğu tüm avantajlar göz önüne alındığında, sahip olduğu bazı sınırlamalardan da bahsedilmesi gerekir. Her şeyden önce, Google Chrome, Firefox ve Opera dahil olmak üzere bazı tarayıcılar WebP biçimini desteklerken Safari ve Internet Explorer tarafından bu format şu an için destek dışıdır. Mevcut eğilim göz önüne alındığında, bu tarayıcıların da çok yakında WebP desteğini sunacağı düşülebilir.

Bu biçimi kendi siteleri için kullanmak isteyen bir webmaster için başka bir sorun, WordPress’in şu anda WebP görüntülerini doğrudan kullanamayacağıdır. WordPress için bazı işlemler sonrasında WebP kullanılabilir. WordPress dışındaki sistemlerde ise çok daha teknik işlemin yapılması gerekir. Bu nedenle kullanımda sunulmayan pratiklik, bu formatın önündeki en büyük engellerden birisidir.

WebP kullanımında encoder yani kodlayıcı, bir de bu kodu çözücü decodere ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle özel sistemlerde kullanımı için Google yönergelerine bakarak encoder ve decoder kurulumlarının yapılması gerekecektir.

Bu işlemler yapıldıktan sonra CSS içerisinde örnek olarak;

.image {

background-image: url(“image.webp”);

}

şeklinde kodlanarak görüntüler alınabilir.

Google WebP İçin Ne Diyor?

Yeni teknolojisi ile birlikte özel bir sayfa üzerinden tanıtım yapan Google’ın bu teknolojiye ne kadar önem verdiği, bu yazıda görülebilir.

Google tarafından yayınlanan WebP tanıtımı için buraya göz atabilirsiniz.

Google tarafından yukarıda paylaştığım sıkıştırma oranlarına ve WebP’nin JPEG – PNG formatlarına üstünlüğü vurgu yapılıyor. Bunun dışında sistemin nasıl çalıştığı ile ilgili detayları bulmak da mümkün. Açıklamalara göre video sıkıştırma teknolojisi olarak bilinen VP8 video sıkıştırma sistemi WebP’de kullanılmış. Bu sistemde ise öngörülü bir kodlama kullanılmaktadır. (Her bir bloktaki değerler, komşu bloktaki değerlere göre kıyaslanarak farklar kodlanır.) Bu konuda aşağıdaki görsel bu durumun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

WebP Ornek
Örnek

Fakat bu tahmini kodlama sistemine her görsel uygun olmayacaktır. Google tarafından paylaşılan örnekte, tahmini kolay ve zor olan alanlar belirtilmiştir. Bu tip resimlerde ise kuşkusuz boyut açısından sıkıştırma, çok daha düşük oranlarda yapılabilir.

WebP formatinda kolay ve zor alanlar
Kolay ve zor alanlar

Google WebP formatı ile görselleri şu şekilde ayrıştırmaya çalışır;

WebP calisma prensibi
Formatın çalışma prensibi

WebP, VP8 ile bit akışına uyumludur ve genişlik-yükseklik için 14 bit kullanır. Bu doğrultuda ise WebP görüntüsünün maksimum piksel boyutları 16383 x 16383’tür. Google’ın neden WebP gibi bir format geliştirdiği ise resmi blog sayfasında yer alan şu yazı ile en iyi şekilde açıklamaktadır.

Sayfa boyutu, küçük görüntülerin hem bant genişliğini hem de pil ömrünü koruduğu mobil cihazlar için özellikle önemlidir.

WebP resimler JPEG ya da PNG olarak nasıl kaydedilir?

WebP resim formatının ne olduğu, hangi avantajlar sunduğunu burada hazırlamış olduğum rehberden öğrenebilirsiniz.

Öğrenmek için tıklayınız.

WebP görselleri ile WordPress site hızı nasıl arttırılır?

Web siteleri için hız çok önemli olduğu gibi bu hız konusunda “WebP görselleri ile WordPress site hızı nasıl arttırılır?” rehberiyle bir adım öne geçebilirsiniz.

Öğrenmek için tıklayınız.

Sonuç Olarak WebP

Web sitenizin daha hızlı yüklemesine yardımcı olduğundan görselleriniz için bu biçimi kullanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, özellikle sitenizde çok fazla resim kullanıyorsanız, bant genişliği kotası için WebP size geniş alan sağlar.

WebP nedir konusunda tüm detayları içeren kaynak bir rehber hazırlamaya çalıştım. Umarım ki araştırma yapan, bilgi almak isteyenler için doyurucu, yeterli olur. WebP nedir konusunda yorum bölümüne yorum bırakarak destek olabilirsiniz.

Apple TV+ Türkiye’de Kullanılacak Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.