W. Bruce Cameron Can Dostum İncelemesi

Severek okuduğum kitaplar arasında bulunan W. Bruce Cameron Can Dostum incelemesi sizlerle. Kitabı okuyan ya da kitap hakkında herhangi bir fikri olan ziyaretçiler yorum yaparak katkı sağlarsa memnun olurum.

“Bütün köpekler cennete gider, tabii dünyada yarım kalmış bir işleri yoksa…”

Köpekler hakkında kaleme alınan en iyi eserler arasına girmeyi başarmış Can Dostum, kahraman köpeğin hayatını bizlere olabildiğince masum bir şekilde sunuyor.

Roman boyunca ölüp başka bir köpek olarak doğan ve aklı, bilinci değişmeyen kahramanımız, hayata gelmesinin nedenini bir amaç için olduğunu düşünerek tüm yaşamını bu amaca odaklıyor. Sahibine bağlı, insanları seven şirin dostumuz bizlere oldukça değişik bir hikâye sunuyor.

W. Bruce Cameron Can Dostum incelemesi

Köpekleri seven kişilerin çok daha fazla seveceği eserde kesinlikle kendinizden bir şey bulmanız mümkün. Köpeklerle birlikte bir şeyler paylaşmayı, onlarla iletişim kurmayı ve bir hayatı beraber yürütmeyi başarmış pek çok şanslı kişinin neler yaşadığını ve neden köpeklere bu kadar çok bağlandığını kitabı okuyarak anlamak mümkün. Kapağında yazdığı üzere “Bir sevgi romanı” olan Can Dostum’u bazen kahkahalarla bazen de hıçkırıklar eşliğinde bir solukta okuyacaksınız.

Kitabın kurgusu öylesine başarılı bir şekilde hazırlanmış ki farklı hikâyeler okusanız dahi bir bütünlük olduğunu ve köpeğin tüm yaşamlarında bir bağlantının olduğu anlayabilirsiniz. Bu nedenle de kitap akıcı bir şekilde sürüp giderken kısa sürede kitabı bitirmenin üzüntüsünü de yaşayabilirsiniz.

W. Bruce Cameron Can Dostum Ne Anlatıyor? 

Köpekler bizi gerçekten de anlıyor mu? İşte bu noktada kitap oldukça iyi bir cevabı bizlere sunuyor. Yemek, araba, kötü köpek, iyi köpek gibi temel kavramların onlar için pek çok şey ifade ettiği aşikâr. Fakat köpeklerin bizi anlamalarını sağlayan en önemli şey “hislerimiz”. Kitapta bu oldukça iyi bir şekilde anlatılmış durumda. İnsanların hislerini algılayan köpekler, hislere göre neler düşündüğünü ya da ne yapması gerektiğini anlayabiliyor. Bu sayede de yaşam biraz daha kolaylaşıyor.

Her ne kadar özellikle köpeklerle bir arada yaşayıp onları anlamaya çalışsam da onların sandığımdan çok daha farklı bir zihin yapısı olduğunu kitabı okuduktan sonra idrak edebildim. Öyle ki onların bizlere karşı bakış açısı, daha yukarılardan ve bizim onlara muhtaç olduğumuzu düşünüyorlar. Bu da tüm ilişkileri değiştiriyor haliyle.

W. Bruce Cameron Can Dostum Farkı Ne? 

Kitapta yer yer sosyal mesajlara da yer verilmiş. Öyle ki araba içerisinde sıcak havada bırakılan köpek son anda bir hayvan sever tarafından kurtarılıyor. Yine arka bahçede kötü şartlar altında bakılan köpek için yetkililer gerekli prosedürleri yerine getirerek ceza kesebiliyor. Bu noktadan bakılınca ülkemizde bazı şeylerin ne kadar eksik ve yanlış olduğunu da anlıyorsunuz.

Tüm bunlar doğrultusunda köpekler hakkında yepyeni bilgilerle karşılaşacağınız, okurken şaşıracağınız ve aklınıza dahi gelmeyecek şeyleri öğreneceğiniz Can Dostum okunması gereken kitaplar listesine adını şimdiden yazdırmayı başarmış durumda.  W. Bruce Cameron tarafından yazılan ve Seda Çıngay tarafından başarılı bir şekilde Türkçe ’ye çevrilen eser bestseller ünvanını hak ediyor.

Keyifli okumalar…

W Bruce Cameron – Can Dostum Künyesi

Yazar ismi: Bruce W. Cameron

Çevirmen: Seda Çıngay

Sayfa Sayısı: 376

Dili: Türkçe

Yayın Evi: Yabancı Yayınları

Yayın Tarihi: 2013

Ölçüleri: 13,5 x 21 cm

ISBN: 6056370847

Daha fazla kitap incelemesi için buraya bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.