USB bellek imajı nasıl alınır?

USB bellek imajı nasıl alınır

USB bellek imajı nasıl alınır

USB bellek imajı nasıl alınır rehberi ile USB bellekler için ortak bir imaj hazırlayabilir ve kolay bir şekilde USB bellek yönetimini yapabilirsiniz.

USB’den USB’ye birebir kopyalama, imaj kopyalama programı, usb image tool, flash bellek yedekleme nasıl yapılır ve usb imaj yazdırma gibi ihtiyaçlarınız için bu içerik sizlere yeterli desteği sağlayacaktır.

Standart işlemlerde dosyaları kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Fakat gerek gizli dosyalar, gerekse de flash belleklerin her birinin aynı dosya boyutunda, ayarlarda olmasını istediğiniz durumlarda imaj sistemi üzerinden çalışmanız çok daha uygundur.

USB bellek imajı nasıl alınır ?

Bu işlemleri yapmak adına farklı adımları takip etmeniz gerekir.

Passmark Software’in ücretsiz ImageUSB aracını indirin ve çıkarın. En son sürüm (bu yazıdan itibaren) 25 Ekim 2019’da yayınlanan v1.5.1000’dir.

ImageUSB Programı

Boyut: 2.4 MB
Lisans: Ücretsiz
YayımcıPassMark Software
Arayüz: İngilizce
Güncelleme: 21.11.2019

Bu program bilgisayara yüklenmeden çalışmaktadır. Bu yüzden ZIP dosyasını hatırlayabileceğiniz bir konuma aldığınızdan emin olun. Ardından aşağıdaki adımları takip edin;

Kaynak USB çubuğunuzu takın ve ImageUSB.exe dosyasına çift tıklayarak programı başlatın. Ekranda bir Kullanıcı Hesabı Denetimi açılır penceresi görüntülenirse “Evet” e tıklayın.

Program ekranınızda açıldığında, listelenen USB cihazınızın yanındaki kutuyu işaretleyin.

Ardından, 2. Adımda “USB Sürücüsünden Görüntü Oluştur” u seçin.

Kaydedilen görüntü için bir hedef seçmek veya oluşturmak üzere “Gözat” düğmesine tıklayın. “.BIN” dosya uzantısını değiştiremeseniz de dosya adı oluşturmanız gerekir.

Görüntü kaydetme işlemini başlatmak için bir dosya adı ve konumu seçtikten sonra “Oluştur” düğmesine tıklayın.

Son olarak, görevin ayrıntılarını doğrulamak ve onaylamak için açılır pencerede “Evet” i tıklayın.

Sağdaki “Kullanılabilir Seçenekler” bölümünün altında, “Görüntü Sonrası Doğrulama” seçeneği varsayılan olarak işaretlidir. Bu özellik etkinleştirildiğinde, program bütünlüğünü doğrulamak için tamamlandıktan sonra dosyayı tarar. Dosya incelemede başarısız olursa, görüntüyü tekrar oluşturmanız gerekir. Ayrıca sesli bir uyarı sağlayan bir “Tamamlandığında Bip” ayarı da vardır.

USB bellek imajını başka USB Belleğe Aktarma

Uygun kapasiteye sahip bir USB sürücüsüne ihtiyacınız olacaktır. Örneğin, 128 GB’lık bir sürücüden bir USB görüntüsü oluşturduysanız, ikinci sürücünün de 128 GB’lik kapasiteye ihtiyacı vardır. Örneğin, görüntüyü 64 GB kapasiteli bir sürücüye yükleyemezsiniz. Neden? Çünkü imajda kullanılmayan alanlar da dahil edilir.

Daha önce olduğu gibi, programı başlatmak için ImageUSB.exe dosyasına çift tıklayın. Ekranda bir Kullanıcı Hesabı Denetimi açılır penceresi görüntülenirse “Evet” e tıklayın.

Program ekranınızda açıldığında, 2. Adım altında listelenen “USB Sürücüye Görüntü Yaz” ayarına tıklayın.

Bilgisayarınızda depolanan görüntü dosyasını bulmak ve seçmek için “Gözat” düğmesine tıklayın.

Saklanan imajı bulduktan sonra, başlamak için “Yaz” düğmesine tıklayın.

USB bellek imajı nasıl alınır adımları

ImageUSB’nin hedef USB çubuğunda depolanan her şeyi sileceğini ve içeriği verileriyle değiştireceğini unutmayın.

Tamamlandığında, başka bir USB çubuğuna yazma planınız yoksa dosyayı PC’nizden silin. Birden çok kopyalama yapıyorsanız, yeni bir USB sürücü takın ve bu dört adımı tekrarlayın.

Portable program listesine göz attınız mı?

USB bellek imajı nasıl alınır konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı iletin.