Tanrının Unutulan Çocukları İncelemesi

tanrinin unutulan cocuklari incelemesi

tanrinin unutulan cocuklari incelemesi

Hayatta çocukluk çağlarında yaşananlar hiçbir zaman unutulmaz. Bu konuda oldukça önemli bir yere sahip olan Tanrının Unutulan Çocukları İncelemesi ile sizlerle.

İnsan beyni, öylesine farklı ve mükemmel çalışır ki kişi aklında o anları hatırlamasa bile her şey bilinçaltında saklıdır. Aile ilişkileri, sokaktaki ilgi çekici yaşam ve ilk aşk… Tüm bunlar insanların hayatlarında yaşadıkları en önemli anlardandır. İlkler yaşanır küçük yaşlarda ve belki de bu yüzden bu kadar özel bir yere sahip olur.

Tanrının Unutulan Çocukları İncelemesi

Tanrının Unutulan Çocukları, bizi geçmişe, çocukluğumuza götürüyor. Sokaklarda yaşadığımız, oyunlar oynadığımız zamanlara… Fakat bu hikayede yaşananlar çocuklara göre değil. Buna rağmen karakterler olaylar karşısında iyi bir iş çıkartıyor. Bir gizin peşinden koşarken çok farklı sırlara da ulaşan çocuklar, sonunda normal yaşamlarına dönmeyi becerebiliyor.

Roman, uzun bir süre listelerde kalmayı ve ülkemize gelmeden önce dünyada yankı uyandırmayı başarmış. Pek çok alanda ödül sahibi olan Tanrının Unutulan Çocukları, bu nedenle de özel bir ilgiyi hak ediyor aslında.

Jasper ve Charlie…

Hikaye bu iki çocuk ile geçiyor. Daha önce birbirleri ile konuşmayan bu iki karakterin bir gece yolları kesişiyor ve korkunç bir hikaye böylelikle başlıyor. Ormanda, Jasper’ın gizli alanında intihar eden genç kız ve ardından gelişen olaylar sizi sürükleyip gidiyor.

Jasper, toplum tarafından dışlandığı ve kendisine ön yargılı bir şekilde yaklaşıldığından onun için işler güç bir hal alıyor. Aslında bu noktada roman biraz hayatı sorgulatıyor. Küçük çocuklar üzerinden nelerin yaşandığı, insanların onlara yanlış yaklaşımını ve sonuç olarak ortaya çıkabilecek kötü durumları bizlere özetliyor. Ayrıca çocukların gözünden hayatın nasıl bir yer olduğu ve ebeveynlerine karşı nasıl bir tutumda oldukları da yazar gözü ile bizlere aktarılıyor.

Çocukluk, masum ve saflık…

Çocukluk, insanlığın kirlenmemiş hali. Akılda hep oyunlar ve ilgi çeken şeyler vardır. Çocuk bir hata yapmışsa (ki bu büyüklerine göre bir hatadır) altında hep bu ilgi çekici şeyler yatar. Çocuğun içinden kötülük geçmez. Kötü bir şekilde yetiştirilmeyen ve herhangi bir tetikleyicisi olmayan çocuk hayata masum ve saf bir şekilde başlar. Fakat sonra hayat onun çok başka maskeler takmasını mecbur kılar. Hikayede de yalanlar, ailelere karşı sorumsuz davranmak zorunda kalmalar gibi değişik durumları görebiliyor insan.

Bu çocuklar biraz fazla büyümüş…

Çocukluğumu hatırlıyorum da bu kadar bilgili ve farklı sohbetler yapmazdık. Araba oynar, sokakta top koştururduk. Fakat Charlie ve Lu, kitapta yer yer ilginç sohbetler yapıyor. Yaşamdaki olaylar hakkında tartışıp ilginç sonuçlara varıyorlar. Bu bakımdan oldukça farklı. Olaylara yaklaşımları ve tüm bunları kendi ağzından bizlere aktarması olayı daha da ilgi çekici hale getiriyor. Tüm bunlar yan yana gelince de elden düşmeyen ve kısa sürede biten bir hikaye ortaya çıkıyor.

Korkularla yüzleşmek ve hakikati aramak

Yaşamımızda korkular ile yüzleşmeyi birçoğumuz istemez. Olası bir tehdit anında uzaklaşmak ya da olaydan en az hasar ile kurtulmak hepimizin tercih edeceği bir şey olur. Fakat Charlie ve Jasper küçük yüreklerine karşın, karşılaştıkları olay karşısında korkularını bir bir yeniyor. Kimsenin kolay kolay yapmaya cesaret edemeyeceği şeyleri yapan ve olayların üzerine korkusuzca giden zıpır ikili, tüm bunların mükafatını da alıyor.

Sonuç olarak Tanrının Unutulan Çocukları

Tanrının Unutulan Çocukları okunmaya değer ve okunması gereken bir kitap. İnternette yaptığım araştırmalarda hakkında olumsuz bir yoruma rastlamadım. Gerek kitap gerekse film olsun her zaman için bir eleştiri yapılırdı. Ya bana denk gelmedi ya da gerçekten kitap herkes tarafından sevildi. Gerçi bu kadar ödülü de boşuna almadı eser. Bu bakımdan da hak ediyor aslında bu durumu. Sonunu okurken tahmin edemeyeceğiniz, size masum çocukluk yıllarını ve çocukluk aşklarını hatırlatacak olan bu eseri okumalısınız. Tavsiye ederim.

Keyifli okumalar…

Tanrının Unutulan Çocukları Değerlendirmesi

Kitap Puanı: 8/10

Grafik Tasarım: 8/10

Anlatım: 9/10

Tanrının Unutulan Çocukları Künyesi

Yayın Yılı: 2013

Yazar adı: Craig Silvey

Çeviren: Selim Yeniçeri

Yayın evi: Martı Yayınları

Orjinal Adı: Jasper Jones

Sayfa Sayısı: 448 sayfa

Kitap ölçüleri: 14×20 cm

Kapak: Karton Kapak

ISBN: 6053481157

Dili: Türkçe

Diğer kitap incelemeleri için buraya göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.