Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2019

sony dunya fotograf odulleri 2019 13 compressor

sony dunya fotograf odulleri 2019 13 compressor

Fotoğraf sahnesindeki en büyük ve en prestijli yarışmalardan birisi olan Sony World Photography Awards ya da diğer adı ile Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2019, 17 Nisan’da Londra’da düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.

Dünya Fotoğraf Örgütü tarafından bir araya getirilen yarışma toplamda açık, gençlik ve öğrenci bölümlerinin yanı sıra on profesyonel kategoriye ayrıldı. Bu yıl organizasyon, dünya genelinde 195 ülkeden 326 bin 997 başvuru aldı bu başvuru ile tüm zamanların rekoru kırıldı. Eğer fotoğrafçılığa karşı ilginiz varsa, eminim ki fotoğraflar ve sonuçlar sizin de dikkatinizi çekecek. Kazananları ve kısa listedeki fotoğraflardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2019 Fotoğraflar

Yılın fotoğrafçısı İtalya’dan Federico Borella seçildi. Rasathi adlı Hintli bir kadını çeken fotoğrafçı, oldukça başarılı bulundu.

Bir diğer fotoğrafta ise Federico Borella, iklim değişikliği ile birlikte Hintli çiftçilerin yaşamına dair farklı bir açıdan vurgu yapıyor. Artan sıcaklıklar, iklim değişikliklerin etkileri üzerine çarpıcı bir kare.

Bu fotoğraf ise öğrenci Nur Hidayati Binti Abd tarafından çekildi. Fotoğraf insanlar ve hayvanlar arasındaki uyumu göstermek amacı taşıyor.

Peter Franck tarafından çekilen bu fotoğraf yarışmanın profesyonel mimari bölümünde üçüncü sırayı aldı. Fotoğraf, zamanın hızla geçtiğini, geleceğin ve değişimin hızlı bir şekilde yaşandığına dikkat çekiyor.

Fransa’dan Maela Ohana tarafından çekilen fotoğraf Grapefruit adını taşıyor. Akşam karanlığında şafak zamanında botanik bir portre koleksiyonu oluşturan seriden olan fotoğraf, Profesyonel, Doğal Dünya ve Vahşi Yaşam kategorisinde üçüncü oldu.

Maela Ohana’nın eserlerinden bir diğeri, Sierra Madre’da Günbatımı.  Tüm çekimler altın saat olarak tanımlanan özel bir saatte çekilir ve bu da tüm manzaraya gizem duygusu verir

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2019 resmi sayfa için tıklayın.

Gölge gösterisi fotoğrafı ile Çin Halk Cumhuriyeti açık ulusal yarışmasında birinci olan fotoğrafçı Pan Jianhua bu fotoğrafı ile ulusal ödüller kategorisinde birinci oldu.  2000 yıldan fazla bir tarihe sahip eski bir halk sanatı olan gölge sanatı, Çin için büyük bir öneme sahip.

Edward Thompson tarafından çekilen bu kare oldukça özel. Zira fotoğrafçı,  18 yıl önce İngiltere’nin Güney Doğu’sundaki yaşamı belgelemek adına projeye başlamış durumda ve fotoğraf da bu kapsam dahilinde oluşturulan The Garden of England dizisinin bir parçası. Kent, Bayan Faversham, Margate adındaki eser, üçüncü sırayı aldı.

Boyaun Zhang tarafından çekilen fotoğrafta, Corban Festivali’nden önceki gün, Sincan eyaletinde bir aile toplantısı için vatanlarına dönen bir grup insanı gösteriyor. Keşif kategorisinde birinci.

Laetitia Vançon tarafından çekilen bu kare, Benbecula adasında yaşayan bir anneyi ve dört yaşındaki oğlunu gösteriyor.

Chirsty Lee Rogers tarafından Hawaii’de sualtında çekilen fotoğrafın adı Harmony. Yılın Açık Fotoğrafçısı ve fotoğrafı seçildi.

Zelle Westfall tarafından çekilen bu fotoğraf, koyu tenli kadınların güzelliğini vurgulama amacı taşıyor. Fotoğrafçı bu kare ile Yılın Gençlik Fotoğrafçısı unvanını kazandı

Brent Stirton, Akaimba adlı bu görüntüyü Zimbabve’de çekti. Kamuflaj eğitimi gören Akashinga koruma kuvvetlerinden birisi görünüyor.

Jasper Doest tarafından çekilen fotoğraf, bir kliniğini gösteriyor. Uzun bir günün sonunda yorgun düşen veteriner Odette bazı hastalarıyla kliniğinde görülüyor. Doğal Dünya ve Vahşi Yaşam alanında ödül aldı.

1 thought on “Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2019

  1. Zimbabve’de çekilen fotoğraf çok etkiledi beni. bir fotoğraf tutkunu olarak ışıktan ziyade konulara verdiği değer güzel olmuş. teşekkürler görsel doyum için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.