SetupDiag ile Windows 10 Güncelleştirme Hataları Nasıl Düzeltilir?

Başarısız bir Windows 10 güncellemesi sinir bozucu olduğu gibi pek çok soruna yol açabilir. “SetupDiag ile Windows 10 Güncelleştirme Hataları Nasıl Düzeltilir?” yazısı ile güncellemeleri sorunsuz bir şekilde yükleyebilirsiniz.

Güncelleme hatası aldığınızda kaybedebileceğiniz zamanın yanı sıra tüm güncelleme işlemlerini tekrar yapmak zorunda kalmak işin üzücü kısmı. Çoğu zaman, Windows 10 başarısız güncelleme ile ilgili bir hata verir. Ancak özellikle Windows 10 Insider Previews kullanıyorsanız bu konuda şanslı olduğunuz söylenemez. Zira bu güncellemeler için hata mesajlarının yayınlanması pek yaygın bir durum değildir. Microsoft, yükseltme veya güncellemenin neden tamamlanamadığını analiz etmek için ücretsiz bir araç olan SetupDiag geliştirdi . Windows 10 yükseltmenizin veya güncelleştirmenizin neden gerçekleşmediğini öğrenmek için SetupDiag’i kullanabilirsiniz.

Windows 10 indirmek artık çok kolay!

SetupDiag Ne İşe Yarıyor?

SetupDiag, Windows günlük dosyalarını analiz eder ve bir Windows Update hatasının nedenini bulmaya çalışır. SetupDiag, Windows güncelleştirmesiyle bilinen sorunları eşleştirmek için önceden belirlenmiş bir kurallar kümesiyle birlikte gelir. SetupDiag güncel sürümünde 53 kural var. Uygulamayı çalıştırdığınızda, Windows güncelleme günlüğünüzü inceleyecek olan bu uygulama böylece sorunu kontrol edebileceğiniz bir günlük oluşturur. Böylece sorunun neden kaynaklandığı tespit edilerek mevcut sorun giderilebilir.

  1. Sisteminizi SetupDiag için Hazırlama

“Sisteminizi hazırlamak” SetupDiag uygulamasını sorunsuz kullanmanız adına önemli. Sisteminizde.NET Framework 4.6’nın kurulu olduğundan emin olmanız ve ardından SetupDiag’i indirmeniz yeterlidir. Ardından, SetupDiag’i indirip çalıştırmanız gerekir.

İndir : Windows için SetupDiag (Ücretsiz)

  1. SetupDiag’i İlk Kez Çalıştırmak

Kurulum sonrasında programı normal bir program açar gibi açarak kullanmaya başlayabilirsiniz. SetupDiag hemen çalışacaktır. Çalışma sonrasında Windows günlüklerinize yönelik denetlemenin başladığını görebilirsiniz. Analiz tamamlandıktan sonra, SetupDiag kapanır.

  1. SetupDiag Günlük Dosyanızı Analiz Etme

Varsayılan yapılandırmasında, SetupDiag, SetupDiag’i çalıştırdığınız klasörde günlük dosyası oluşturur. Örneğin, SetupDiag uygulamasını C: / SetupDiag’den çalıştırırsanız, SetupDiag günlük dosyasını C: sürücünüzün kökünde bulabilirsiniz. Günlük dosyası, Windows güncelleştirme hatasıyla ilgili bilgileri içerir.

setupdiag log
setupdiag log

SetupDiagResults.log dosyasını bulun ve ardından istediğiniz metin editörünü kullanarak açın. Günlük, analiz sürecinde bulunan sorunların listesini burada bulabilirsiniz.  Günlüğün ilk kısmı, üretici, ana işletim sistemi mimarisi, BIOS sürümü vb. gibi sistem bilgilerini verir. Ayrıca, sisteminizin çalıştığı Windows 10 sürümünü ve güncellemenin yüklenmeye çalıştığı sürümü de gösterir. Bunun altında, günlük bulunan tüm sorunları listeler. Windows 10 güncellemeniz bir sorunla karşılaşırsa (kurallardan birine girer), burada bulabilirsiniz.  SetupDiag günlük bilgisi ile ayrıntıları alabilirsiniz.

Peki, SetupDiag ile Windows 10 Güncelleştirme Hataları Nasıl Düzeltilir?

Hatalar alındıktan sonra kuşkusuz ilk olarak en etkin ve pratik yolu deneyin. Windows Update Sorun Gidericiyi denemek için Başlat Menüsü arama çubuğunuzda, Windows Update yazın, sonra Windows Update sorunlarını bul ve düzelt’i seçin. Sorun giderici açıldığında, İleri’yi seçin . İşlemi tamamlayın, ardından uygulayın ve güncellemeyi deneyin.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken detay, SetupDiag ile aldığınız hatalar. Güncellemeyi tekrar denediğinizde yeniden başarısız olursa, mutlaka SetupDiag üzerinden ilgili hata ile aramalar yaparak kodun ne anlama geldiğini ve güncellemenin neden başarısız olduğunu sorgulayın. Özellikle Microsoft’tun resmi sitesinden alacağınız destekler, bu konudaki problemlerinizi ortadan kaldıracaktır.

 
Microsoft tarafından araç ile ilgili yapılan tanıtım için ise buraya tıklayabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.