Senden Önce Ben İncelemesi

senden once ben incelemesi

senden once ben incelemesi

Okunacaklar listesindeki kitaplardan biriydi Senden Önce Ben incelemesi de tabi gecikmedi… Genelde aşk hikayeleri pek ilgimi çekmez. Çünkü anlatılan hikaye bir süre sonra hep kendini tekrarlar. Aradaki engeller, bitip tükenmek bilmeyen gel gitler ve sonuna kadar ıstırap… Aşk romanlarının genel kokusu böyleyken romanın kapağını dahi kaldırmak istemem. Fakat Senden Önce Ben, bu tabuları biraz olsun yıktı. Anlattığı hikaye benzerlerinden farklıydı ve bu nedenle belki biraz çekici geldi. Bir de okuduğum ön incelemeler ve değerlendirmeler, kitabın okunması gerektiğini söylüyordu. Bu nedenle de kısa süre içerisinde kitap bitti. Geriye ne kaldı peki? İşte Senden Önce Ben’e dair…

Senden Önce Ben İncelemesi 

Romanda hikaye Louisa Clark etrafında şekilleniyor. Çok severek çalıştığı yer kapanınca yeni bir iş arayışına giren ve hayatı Will Traynor ile çakışan Louisa, hayatın ona neler getireceğini bilmeksizin yeni işine başlarken, aslında hayatında yepyeni bir sayfa açılmıştır. Bir tarafta ailesi, bir tarafta çok da sevmediği bir sevgilisi ve Will…

Senden Önce Ben Konusu Ne?

Umutsuz bir aşk, 2 erkek arasında kalan bir kadın…

Geçirdiği bir kaza nedeniyle artık bakıma muhtaç kalan ve bu nedenle hayatına son verme düşüncesi taşıyan Will, başlarda Louisa’yı sevmese de ona karşı düşünceleri kısa zaman içerisinde çok değişecektir. Ve ikili arasındaki hikaye böylelikle başlayacaktır.

Hikaye aslında okurken, beklenilmeyen bir şekilde bitiyor. Zira ben hep daha farklısını düşünmüştüm. Bu bakımdan da kitap şaşırtıcı. Özellikle son sayfalardaki Will’in mektubu hikayeye son noktayı koyar derecede.

Umuda dair küçük kırıntılar…

Umut, kitapta belki de en çok beklenilen şey. Will’in biraz iyileşmesi, hayata tutunabilmesi için biraz umut… Engellerle yaşamak ve en önemlisi insanların zihinlerindeki engelleri yıkmak hiç de kolay değil. Hikayeyi okurken buna da tanıklık edeceksiniz. Will’in çekincelerini, insanların ona nasıl baktığı ve en önemlisi onun beklentilerini…

Engelleri kaldırırken, engel mi koyuyoruz?

Aslında hikayeyi okurken, bir engellinin yaşamına da tanıklık ediyoruz. Romandaki karakter Will ve ailesi çok zengin de olsa ne yazık ki hayatı normal birisi olarak devam ettiremiyor. Bir yere gidilirken, her zaman için Will’in nasıl rahat edebileceği düşünülüyor. Bu özellikle Türkiye’de çok daha vahim durumda. Biz daha görme engelliler için yapılmış yollarda park edilmemesi gerektiğini dahi öğrenemedik ki… Bırakın diğer engelliler için bir şeyler yapmayı.

Sakin anlatımıyla Jojo Mayes…

Jojo Mayes, hikayeyi sakin sakin anlatıyor. Hiçbir acelesi yok. Bu sayede siz de her şeyi sindire sindire okuyabiliyorsunuz. Yavaş yavaş, her şeyi kafanızda oturtarak. Hikayeyi bazen Louisa’nın, bazen Will’in ailesinin ve bazen de bakıcısı Nathan’ın ağzından dinliyorsunuz. Bu sayede olaylara farklı açılardan da bakabiliyorsunuz. Jojo Mayes, okurlarına bu imkanı da sunmuş.

Hayatınızı sonlandırır mıydınız?

Engellerle yaşamak dışarıdan dahi zor gözükürken, bunun psikolojisi ile hayatı devam ettirebilmek nasıldır tahmin bile edemiyorum. Özellikle kaza sonrasında engelli bir şekilde yaşama devam etmek, insanı daha çok yoruyordur. Will, tüm hikaye boyunca bunun sorgusunu yapıyor ve benim istediğim hayat, kişi bu değil diyor. Bu nedenle de ölüm ile hayat arasında seçim yapmaya çalışıyor. Çok iyi bakıldığı halde, Louisa ve ailesi olduğu halde Will, bu yolda ilerliyor.

Peki, günümüzdeki engelliler?

Bir roman karakterinden bahsetmiyoruz. Gerçekten de bu kişiler için yaşam nasıl? Onlar da her gün aynı soruları sorup, başkasının yardımı olmadan yaşamaktan keyif alıyor mudur?

Klasik, yalın ve basit…

Kitabı okuduğumda özellikle internette bu yönde eleştiriler yapıldığı gördüm. Klasik, evet biraz. Yalın, evet biraz yalın. Basit, ama farklı… Eleştirilerin haklı yanları var, yok değil. Fakat buna rağmen okunmayacak bir kitap değil. Biraz hüzünlenmek, hayata dediğim yönlerden bakmak için okunabilir bir kitap. Bu nedenle de herkese tavsiye edebilirim. Kitabı okumak istemeyenler için film alternatif olabilir. Film hakkında Beyazperde üzerindeki değerlendirmeler için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

 
Senden Önce Ben film sayfasına giriş için tıklayınız.Kitabı okumak istemeyenler için film alternatif
senden once ben film sahnesi

Senden Önce Ben Değerlendirmesi:

Kitap Puanı: 7/10

Grafik Tasarım: 8/10

Anlatım: 6/10

Senden Önce Ben Künyesi

Yayın Yılı: 2013

Yazar adı: Jojo Moyes

Çevirmen: Ayşe Görür

Yayın evi: Pegasus Yayınları

Orjinal Adı: Me Before You

Sayfa Sayısı: 480 sayfa

Kitap ölçüleri: 13,5×21 cm

Kapak: Karton Kapak

ISBN: 6053430674

Dili: Türkçe

Diğer kitap incelemeleri için buraya göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.