Şeker Portakalı İncelemesi

seker portakali incelemesi

seker portakali incelemesi

Çocukluktan kalma tadımlık bir eser: Şeker Portakalı… İşte benim hayatımda büyük bir yer edinmiş olan Şeker Portakalı incelemesi.

Şeker Portakalı İncelemesi

Bazı hikayeler vardır. Her çocuğun okuması, o eseri yaşaması gereken. Şeker Portakalı da bu eserlerden bir tanesi. Öyle ki her ne kadar günümüz çocukları artık ödev olarak verildiğinde Şeker Portakalı özeti yazarak direk bilgiye ulaşsa da aslında mutlaka okunması gereken romanlardan biri.

Erken yaşlarda okuduğum ve o zamanlardan beri hayatımda her zaman için yer edinmiş olan Şeker Portakalı, kitabı bitirdikten sonra güzel bir şey yemişçesine ağızda güzel bir tat bırakıyor. Öyle ki hayatımda tekrar tekrar okuduğum ilk ve tek kitap.

Şeker Portakalı Konusu Ne?

Roman kahramanı Zeze ile hayatı tanıdığımız Şeker Portakalı, bize bazen yaramaz bazen de bir o kadar masum bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Çocukluk saflığı ile hayatı tanımaya çalışan ve bu sırada yolu büyük büyük adamlarla kesişen Zeze, çoğu zaman babasından azarı yese de artık babasının vurdukları da canını acıtmaz.

Kalabalık ailelerin genel problemi olan ilgisizlik Zeze’nin de problemidir. Zeze, dışarıda çok zaman geçirerek, bu ihtiyacı bir bakıma giderir. Fakat taşındıkları gün her şey değişir. Ablasının ona hediye ettiği Şeker Portakalı fidanı, bundan sonra onun en iyi arkadaşı ve sırdaşı olacaktır…

Genel hatları ile bu şekilde bir hikayeyi sunan Şeker Portakalı, yaramaz bir çocuk kadar tatlı ve sevimli. Kısa olması nedeniyle kısa süre içerisinde bitirilebilecek kitap, sadece küçük yaştaki çocuklara değil büyüklere de hitap ediyor.

Şeker Portakalı Değerlendirme

Kitap Puanı: 9/10

Grafik Tasarım: 7/10

Anlatım: 8/10

Şeker Portakalı Künyesi

Yayın Yılı: 2000

Orjinal isim: O Meu Pe de Laranja Lima

Yazar adı: Jose Mauro de Vasconcelos

Yayın evi: Can Yayınları

Sayfa Sayısı: 208 sayfa

Kitap ölçüleri: 13 × 20 cm

ISBN: 9789755100326

Dili: Portekizce / Türkçe

Diğer kitap incelemeleri için buraya göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.