Rufus 3.5 ile Windows 10 indir özelliği geliyor!

Windows 10 indir ve sonrasında USB kurulum yapma gibi işlemlerle uğraşmamak için Rufus 3.5 ile otomatik indirme özelliğini kullanabilirsiniz. (REHBER)

Önyüklenebilir USB Flash sürücüleri oluşturmak için küçük bir taşınabilir araç olan Rufus’un yeni sürümü, Windows 10 indir (ya da Windows 8.1) şeklinde özellikler sunuyor.

Rufus için tanıtımı yapılan 3.5 sürümü ile birlikte çok işlevsel bir özellik de uygulamaya ekleniyor. Yapılan tanıtımlara göre işlem çok basit ve anlaşılır.

Rufus 3.5 ile Windows 10 indir özelliği nasıl kullanılır?

Rufus 3.5 ile Windows 10 indir özelliğini kullanmak isteyen kullanıcıların takip etmesi gereken adımlar ise şöyle;

  • Rufus’u başlatın.
  • Önyüklenebilir Flash sürücü oluşturmak için kullanmak istediğiniz bir Windows sürümünü seçeneklerden seçin.
  • Flash sürücüyü takın.  
  • İşleme başlamak için başlat düğmesine basın.

Rufus 3.5 ile Windows 10 indir seçeneği

* Program ara yüzündeki seçme düğmesi, “Önyükleme seçimi” altında “Disk veya ISO görüntü” seçildiğinde “seçme” ve “indirme” arasında geçiş yapmak için etkinleştirebileceğiniz küçük bir aşağı ok simgesi eklenmiş durumda. Ayarlamaları bu yeni eklenen bölüm üzerinden yapabilirsiniz.

Rufus 3.5 otomatik indirme özelliği

Böylece uygulama tarafından indirilerek direk hazırlanacak olan bir USB kurulum belleğine sahip olabilirsiniz. Rufus üstelik çeşitli yapılandırma seçenekleri de sunuyor ve uygulamanın bugüne kadar geliştirilen tüm özelliklerinden de yararlanılmasına imkan sağlıyor. GPT veya MBR gibi pek çok özel ayarlamayı yapabilirsiniz.

Rufus 3.5 ile neler değişiyor?

Şu anda Beta olarak mevcut olan Rufus 3.5, programa bir indirme seçeneği ekliyor. Rufus’u kullanabilmeniz için şu anda ISO görüntüsünü manuel olarak indirmeniz ve uygulamaya tanıtmanız gerekirken bu özelliğe ek olarak direk indirme özelliği getirildi.  İndirme seçeneğini seçtiğinizde Rufus bir PowerShell betiği indirir ve sonrasında indirme işlemlerini başlatır.

Rufus, yalnızca Microsoft’un resmi sürümlerini destekler. Windows 8.1 veya Windows 10’u seçtikten sonra mevcut işletim sistemi sürümlerini görüntüler. Yeni indirme seçeneklerini kullanarak Windows 10 sürüm 1809, 1803, 1707 ve daha önceki Windows sürümlerini indirebilirsiniz. İşletim sistemi seçtikten sonra indirmek istediğiniz sürümü seçmeniz istenir. Windows 10, Windows 10 Home / Pro veya Windows 10 Eğitim gibi pek çok özel seçenekler bu alanda görülüyor. Windows 8.1 için ise Pro ve Home seçenekleri mevcut. Son adımda ise ara yüz dilini seçmeniz gerekir.

Rufus Windows 10 indirme seçenekleri

Github üzerinden paylaşıma sunulan dosyalar için buraya bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.