Puzzle film incelemesi

Ev işleri ile hayatını sınırlandırmış bir New Yorklu anne, bu mütevazı ama dokunaklı dramda yapboz bulmacalarında modası geçmiş bir özgürlük bulur. Böylece ortaya oldukça ilginç ve ekran başından sizi ayırmayacak bir hikaye çıkar. İşte Puzzle film incelemesi.

Puzzle film incelemesi, filmin konusu ne?

Bu yılki Edinburgh Film Festivalini başlatan bir film olarak dikkat çeken Puzzle, çoğu kişinin kendini sorgulayacağı bir derinlikte. New York’taki banliyö evinde gündüz vardiyası yaparak, kocası Louie (David Denman) ve üniversite çağındaki iki oğlu tarafından devralınan muhafazakar bir kadın filmin başrolünde.  Kadın için kaçış ve özgür dünya beklenmedik bir şekilde doğum gününde hediye edilen bir puzzle ile geliyor. Agnes’e angarya işlerini bıraktıran, bir doğum günü hediyesi…

Kutudan çıkan hikaye, Lucrecia Martel’in yazdığı ve Natalia Smirnoff’un yönettiği, 2009 Arjantinli bir drama olan The Puzzle adlı yapımdan da hikayenin esinlendiğini bizlere gösteriyor. Yeni versiyonun yönetmeni ise bu sefer Marc Turtletaub ve senaryo yazarları Oren Moverman ve Polly Mann.

Puzzle filmi oyuncuları kimler?

Filmde yer alan oyuncular ve rolleri ise şöyle;

Puzzle filmi ve Agnes karakteri

Filmin başrolünde olan Agnes, çoğu kişi için tanıdık bir karakter. Zira başkalarına özen göstermekten, hizmet etmekten hoşlanan Agnes’in karakterine yakından bakan filmde, Agnes’in bu kısırdöngüden çıkışı ince ince işleniyor. Göçmen babası, tamirci kocası Louie ( David Denman ), iki yetişkin oğlu (Bubba Weiler ve Austin Abrams), başkalarının ihtiyaçları her zaman Agnes’nin ihtiyacından önce geliyor. Bu hıza ayak uydururken hayatının geçtiğinden bile habersiz olan Agnes, 40’lı yaşlarına geliyor.

Karakter için bu durum öylesine kanıksanmış durumda ki filmin açılış sahnesi olan doğum günü anlarında da bu durum net olarak görülebiliyor. Agnes’in kırılan tabakları, pislikleri temizlediğini ilk sahnede görüyoruz. Doğum günü pastasını çıkarmanın zamanı geldiğinde dahi kendi pastasının mumlarını yakan kişi yine Agnes’tir.

Puzzle film içinden kareler

Dönüm noktası…

Agnes sonunda New York City’e giden bir trene atlar ve böylece kendi hayatı için de dümeni eline almış olur. Robert adında bir şampiyon ile arkadaş olan Agnes, haftanın iki günü onun evine giderek puzzle yapmaya başlar. Agnes’in Robert’in bakışlarıyla tanışması üzerine aslında Agnes kendi hayatındaki bulmacadaki eksik parçaları bulmaya ve puzzleyı tamamlaya başlıyor.

Aynı zamanda, “Bulmaca” hakkında büyüleyici olan şey, Agnes’in hayatındaki diğer karakterleri gösterme şeklidir. Eşi Louie, geleneksel aile ve toplumsal cinsiyet rolleri anlayışına sahip olan iyi, çalışkan bir adamdır. Louie, uzun bir gün sonunda işten eve geldiğinde, masada yemek yemeye alışmıştır. Karısına karşı acımasız olmadığı gibi küfürler de etmez ve onu sever. Aynı zamanda sevdiği peyniri almak için markete gitmesini de bekler.

Teknolojiyi kullanmak istemiyor

Muhafazakâr hırkalar ve etekler giyen Agnes, saçlarını da genelde basitçe geriye doğru toplar. Aldığı bir başka doğum günü hediyesi, başlangıçta kullanmak konusunda isteksiz olduğu bir iPhone’dur. Agnes bu durumu ise “Çantanda küçük bir robot taşımak gibi” diye niteler. Fakat bulmaca ve telefon onun dış dünyayı tanıması, kozasından dışarıya çıkmasındaki en büyük yardımcısı olur. Aynı zamanda dışarıya açıldıkça Agnes’in giyim ve kendine bakmadaki değişimi de yine filmde detaylı bir şekilde aktarılıyor.

Sonuç olarak Puzzle

Tüm bunlar doğrultusunda oldukça farklı bir kaleme sahip olan yapım, bir kadının kendi kabuğunu kırması ile birlikte çevresindekileri farklı görmeye başladığı, hayatında hiçbir zaman rahatsızlık duymadığı şeyleri keşfettiği bir dünyayı bizlere gösteriyor.

Puzzle film fragmanı

Filmin fragmanı ise şöyle;

Puzle filminin fragmanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.