Profesyonel Tercüme Fiyatları 2019’da Ne Düzeyde?

profesyonel tercume fiyatlari 2019da ne duzeyde

profesyonel tercume fiyatlari 2019da ne duzeyde

Profesyonel tercüme fiyatları her şeyde olduğu gibi yıldan yıla değişim göstermektedir. Yapılan işin zorluğunun olması ve her dilin ayrı bir gramer yapısı olması nedeniyle dilden dile yapılan tercümelerin fiyatı değişiklik göstermektedir.

Tercüme Nedir?

Çevirisi yapılacak olan metnin diline hakim olan kişinin, metni o dile, aslına en yakın olacak şekilde çevirmesidir. Tercüme yapacak olan kişinin o dilin gramerine, dil bilgisi kurallarına ve alfabesine hakim olması gerekmektedir. Tercüme işlemleri çeşitli programlarla da sağlana bilmektedir. Ancak bu programların bazı dil bilgisi ile ilgili noktaları algılayamamasından dolayı çeviride hatalar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle günümüzde en çok rağbet gören yöntem, teknik çeviri ye hakim profesyonel kişiler tarafından tercümelerin yapılmasıdır.

Tercüme Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir dil bilen herkes doğru tercüme yapabilir diye bir şey yoktur. Tercüme işlemi çok dikkat edilmesi gerekilen ince ve ayrıntılı bir işlemdir. Bir kelimenin tüm anlamların hakim olmak gerekmektedir. Aksi takdirde anlam kaymaları yaşanarak yanlış tercüme yapılabilir. Bu konuda bazı dikkat edilmesi gerekilen noktalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki tercümesi yapılacak olan metnin türüdür.

Genellikle bilimsel metinlerde terminolojik kelimelere de hakim olmak gerekmektedir. Bu nedenle çevirisi en zor olan metinlerden biri de kendine ait bir terminolojisi olan konulardır. Diğer dikkat edilmesi gerekilen nokta farklı bir harf yapısına sahip olan dillerdir. Örneğin Rusça ve Arapça gibi dillerin kendilerine ait farklı bir harf yapısı bulunmaktadır. Bu harflerden bazılarının çok benzer oluşu tercüme yapacak olan kişinin bu harflere iyi bir şekilde hakim olmasını gerektirmektedir.

Kurumsal Hizmetleriyle Nilüfer Tercüme Bürosu
Kurumsal Hizmetleriyle Nilüfer Tercüme Bürosu

Başa bir önemli noktası ise benzer veya eş anlamlı kelimelerdir. Bu konuda metnin konusunun iyi bir şekilde anlaşılıp, kelimenin hangi anlamda kullanıldığının belirlenip ona göre tercümesi yapılmalıdır. Örneğin İngilizcedeki “like” kelimesinin, “gibi” anlamında mı yoksa “beğenme” anlamında mı kullanıldığının tespitinin yapılması gibi.

Tercüme Fiyatlarını Neler Belirler?

Çevirisi yapılan metinlerde tercüme fiyatları pek çok unsur etkilemektedir. Bunların en başında kelime hesabına göre ücret belirlendiği için metnin uzunluğu gelmektedir. Çevrilecek olan metnin uzunluğu yani kullanılan kelime sayısı hesaplanarak bir ücret ortaya çıkarılmaktadır. Tercüme fiyatları her dil için yıldan yıla değişim göstermektedir.

Bazı dillerin kelime başına ücreti diğerlerine göre daha pahalıdır. Burada kullanılan harf yapısının farklılık göstermesi de etkilidir. Diğer bir fiyatı etkileyen unsur ise belli bir şeması olan yazılardır. Bir çeşit grafik veya tablo benzeri şekilde hazırlanmış metnin aynı şemada tercüme edilmesi istenildiği takdirde bu da fiyatlarda değişmelere neden olmaktadır. Çevirisi yapılacak metinin fiyatının tespiti ile ilgili yüz yüze görüşme veya online destek alınmalıdır.

countimator bg
countimator bg

Rds Tercüme’nin Hizmetleri

Rds Tercüme oldukça profesyonel bir tercüme ekibi ile çalışmaktadır. Yapılan tercümelerde dil bilgisi, harf yapısı ve kelime anlamı gibi bilgilerin yanı sıra bazı tercümelerde çevirisi yapılacak olan dilin kültürel özelliklerine de hakim olmak gerekmektedir. Rds Tercüme’nin çeviri ekibi bu konularda oldukça donanımlı ve yeterli bilgiye sahiptir.

Tercümeleri hızlı, doğru ve başarılı bir şekilde yapmaktadırlar. Her zaman işlerinde kalite ve doğru çalışma programı ön plandadır. Aynı zamanda müşteriyle olan pozitif iletişim şekli daima tercih edilen yer olmasını sağlamaktadır. Aldıkları işi baştan sona kadar en ince ayrıntısına kadar inceleyip en doğru çeviriyi yapmayı hedef edinmişlerdir.

Teslim edilen çevirilerde sıkıntı olması durumunda her zaman size en hızlı şekilde çözüm üreterek yanınızda olmaktadırlar. İletişim numaraları sayesinde çalışma saatleri boyunca bilgi almanızı sağlayan başarılı bir sekreterlik hizmetleri bulunmaktadır.
Kaynak : RDSTercume.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.