Pinterest Rich Pins nedir?

Pinterest Rich Pins, platformda yer almak isteyen herkesin kısa süre içerisinde duyduğu ve merak ettiği bir kavram. Uzun zamandan beri bu alanda yer alan birisi olarak Pinterest Rich Pins nedir ve önemli Pinterest detaylarına değineceğim.

Pinterest ürünlerinizi (dijital veya fiziksel) pazarlamak için mükemmel bir platformdur ve ürünlerinizi Pinterest’te göstermenin en iyi yolu Rich Pins kullanmaktır! Herkes bu ürün özelliğini, Pinterest’te daha etkin bir şekilde tanıtım yapmak için kullanabilir.

Pinterest Rich Pins nedir?

Pinterest Rich Pins, pine eklenen ve içerik ile ilgili ek bilgiler içeren pinlerdir. Özellikle pazarlama alanındaki kişiler için önemli olan bu ek seçenekler, ürünler için fiyat, bulunabilirlik, açıklama ve nereden satın alınabileceği gibi pek çok özel bilginin pin ile birlikte görülmesini sağlar. Bu bilgiler doğrudan web sitenizin ürün listesinden alınarak gösterilir.

Neden Pinterest Rich Pins Kullanılmalı?

Pinners alışveriş yapanlar çok fazla olduğu gibi içeriklerin ön plana çıkması, daha fazla detay vererek kullanıcıların dikkatini çekmesi ve buna bağlı olarak pinlerden en iyi dönüşlerin sağlanması adına Pinterest Rich Pins cazip.  Pinterest, insanların ürününüzü keşfetmesi ve sonra satın alması için mükemmel bir platformdur! Bu istatistiklerle eşleşen sonuç almak istiyorsanız, Rich Pins kullanarak verimliliğinizi daha da arttırabilirsiniz. Üstelik kullanıcılar tarafından da (özellikle yabancı kullanıcılar) arama bölümlerinde Pinterest Rich Pins için filtre uygulanmaktadır. Böylece hedef ürünlere ve ürün ile ilgili detaylara kolay bir şekilde erişebilmek mümkün olmaktadır. Üstelik bu hedef kitle, ürün satın almaya da yatkın olduğu için mağaza ve kişiler için bu filtreye girmek oldukça kritik.  Küçük bir fiyat etiketi dahi ürününüzü Pinterest’te tanınır hale getirir ve satış olarak dönüş sağlayabilir.

Rich Pins Yüksek Tıklama Oranını Teşvik Ediyor

Yukarıda belirttiğim gibi, Rich Pins, Pin görüntüsünde ilhamdan daha fazlası olduğunu ima ediyor. Pinleri yanında satış etiketini göstererek, pinlerin kaydedilmesinden daha fazlası için kullanıcılar teşvik edilir. Ürüne tıklamaları ve bakmaları daha olasıdır.

Rich Pins İle Daha İyi Reklamlar Verebilir

Bu özel pin seçeneği ile sağlanan bir diğer avantaj ise reklamlar. Pinterest’te bir reklam kampanyası yürüttüğünüzde, tanıtılan pine yapılan tıklamalar, insanları doğrudan sitenize getirir. – herhangi bir çekim adımı gerektirmez- Rich Pins ise bu aşamada kişilerin ürün hakkında bilgi almasını sağlar. Fiyat gibi önemli detaylar satın almayı doğrudan etkilediği için kişilerin siteye giriş yaparak çıkmasından ziyade reklamlarda ürünü satın almayı karar veren kişilerin etkileşime girmesi sağlanabilir. Üstelik sitenizdeki ürününüzün fiyatı değişse dahi sorun değil! Fiyat, Pinterest’teki mevcut tüm Pinlerinizde de değişecektir. Ürünün unvanını, ürün tanımını, fiyatını veya bulunabilirliğini her değiştirdiğinizde – Rich Pins bilgileri de değişecektir.

product tag compressor
product tag compressor

Rich Pins nasıl kurulur?

Pinterest Rich Pins için yalnızca bir kez kurulum yapmanız ve başvurmanız gerekir . Bundan sonra, daha önce Pinterest’e kaydettiğiniz tüm ürünler Rich Pins’e dönüştürülecek ve bu şekilde gösterilmeye başlayacaktır.

WordPress Rich Pins Kurulumu

WordPress için en kolay yöntem Yoast SEO kullanmak. Eklenti kurulumu sonrasında Pinterest hesabınızı işletme sistemine geçirin ve ardından aşağıdaki adımları takip edin.

Her ürün için çarpıcı bir başlık ve açıklama oluşturun. Rich Pins, başlığı ve açıklamayı ürün listeleme başlığınızdan ve açıklamasından alır. Her zamanki gibi yeni pinleri Pinterest’e kaydetmeye devam edin. Özel bir adım gerekmez! Pinterest’in yeni içerik istediğini unutmayın, bu nedenle tutarlı bir şekilde yeni ürünler oluşturun ve blog yazılarınızı ağa kaydetmeye devam edin.

WordPress için en çok kullanılan e-ticaret eklentisi olarak Woocommerce için Rich Pins ayarlaması yapmanız gerekecektir. Yoast SEO eklentisini yüklü olarak kullandığınızda, bu ayarlama yalnızca birkaç basit adımdır. Takip etmeniz gereken adımlar ise şöyle;

  • Yoast SEO ayarlarınızda grafiğin etkin olduğundan emin olun (SEO> Sosyal> Facebook sayfasına gidin)
  • Kullanılabilir ürünlerinizden birinin URL’sini kopyalayın
  • Ürün URL’sini Pinterest doğrulayıcısına yapıştırın
  • Onaylayın.

Pinleri El İle Ekleme

Birçok blogcu ve girişimci, Paypal, Gumroad veya Samcart gibi bir ödeme hizmeti ile doğrudan sitelerinde ürünler satmaktadır. Rich Pinsi satış sayfalarınızda hala etkinleştirebilirsiniz! Bu konuda biraz kodlama yapmanız gerekir. Bunun için aşağıda yer alan kodları sisteminize entegre etmeniz ve her ürün ya da makale içeriğinin yer aldığı sayfada görülmesini sağlamanız yeterli.

Sorun yaşayanlar için 2. Yöntem

Öncelikle, kullandığınız WordPress temasının ayrı mesajlara ve sayfalara üstbilgi / altbilgi kutuları ekleyip eklemediğini görün. (Genesis Framework bu konuda en başarılı ve uyumlusu) Temanız eğer yayınlar ve sayfalar için üstbilgi ve altbilgi kutuları eklemez ise Header and Footer adlı eklenti gibi eklentileri yüklemeniz gerekir.
Header and Footer eklentisi için tıklayınız.Ardından, sayfayı açın veya insanların ürününüzü satın alabilecekleri yerleri gönderin. En iyi kullanıcı deneyimi için, Rich Pins oluşturmak istediğiniz sayfada bir satın alma düğmesinin bulunduğundan emin olun.

Sonrasında ise ilgili sayfalarda aşağıda yer alan komutları ekleyin. Sayfanın header ya da footer kısmına ekleyebilirsiniz.

<meta property=”og:title” content=”Product Name” />

<meta property=”og:type” content=”product” />

<meta property=”og:price:amount” content=”15.00″ />

<meta property=”og:price:currency” content=”USD” />

<meta property=”og:description” content=”Description of your product here ” />

Kaydetmeden önce ürününüzü yansıtacak şekilde başlığı, fiyat tutarını, fiyat para birimini ve açıklamayı değiştirdiğinizden emin olun.

Pinterest hesabını işletme hesabına çevirme

Pinterest sayfanıza giriş yapın ve ardından sitenizi profilinize ekleyin.

Ekleme talebi sonrasında onay için kodu girmeniz istenecektir. Bu kodu sitenize ekleyerek onay işlemini tamamlayın.

Ardından Yoast SEO’da Sosyal alan kısmındaki sosyal alanlar için open graph meta data kısmını enable yaparak etkin hale getirin. Ana sayfa için resim, başlık ve açıklama kısmı gibi ayarlamaları da buradan yapabilirsiniz.

Daha sonrasında ise buradaki adrese giriş yaparak URL’nizi tanımlayın ve Apple Now deyin.

Normal İçerikler Ve Makaleler İçin Rich Pins

Rich Pinsi için zaten başvuru sonrasında başka bir şey yapmanıza gerek yoktur. İstediğiniz sayfayı ya da makaleyi Pinterest’e kaydetmeniz yeterlidir. İçerik Rich Pins olarak görünmeye başlar. Rich Pins için daha önce başvuruda bulunmadıysanız, URL’yi kopyalamanız ve Pinterest Validator’a göndermeniz gerekir.
Pinterest Rich Pins doğrulama için tıklayınız.Blog açacak kişiler için 193 blog fikirleri

Rich Pins nedir, sitemde İki Çeşit Rich Pins Kullanabilir miyim?

Ürün ve makale için Rich Pins kullanabilirsiniz. Fakat bu ikisinin aynı URL’de olması mümkün değildir. Bunun dışında ürün sayfalarınızda ürünleriniz için blog yazılarınızda ise içerikleriniz için Rich Pins kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak

İçerik yayınlayanlar, bloggerlar, e-ticaret site sahipleri gibi site yöneticilerinin hepsi için Rich Pins Pinterest kullanımını çok daha etkin bir hale getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.