Pinterest Hashtag Nasıl Kullanılır? Hashtag Rehberi

pinterest hashtag nasil kullanilir hashtag rehberi

pinterest hashtag nasil kullanilir hashtag rehberi

Pinterest için “Pinterest Hashtag Nasıl Kullanılır?” kılavuzu, Pinterest’te hashtag mantığının nasıl çalıştı öğretmekle kalmayacak, aynı zamanda onları tam olarak nasıl kullanmanız gerektiğini – mevcut anahtar kelime stratejinizle birlikte – destekleyecek.

Pinterest Hashtag Nasıl Kullanılır?

Pinterest hashtagleri hakkında bilmeniz gereken her şey

Başlangıçta Pinterest hashtaglerini kullanmaktan kaçınmamız gerektiği söyleniyordu. Kişiler, spam ve ya gereksiz olarak gördükleri bu özellik için bu şekilde düşünürken Eylül 2017’de her şey değişti. Pinterest, hashtag kullanımının aktif olarak içeriği kategorize etmenin ve tanıtmanın yeni bir yolu olduğunu ve bu konuda kullanıcıları teşvik ettiğini de açıkladı. Bu tarih itibariyle de kullanımlar yoğun bir şekilde başladı.

Pinterest hashtagleri nasıl çalışır?

Instagram’da, Twitter’da vb. alanlarda olduğu gibi benzer bir amacı bulunan hashtag sisteminin Pinterest’te ayrıca içeriği sınıflandırmaya da yardımcı olduğu söylenebilir. Bir Pinterest kullanıcısı #tavukyemekleri gibi bir arama yaparak tüm pinleri görebilir. Pinler üzerinden arama yapmanın iki yolu vardır.  İlk olarak, etiket arama çubuğuna # işareti ile birlikte yazılabilir. İkincisi ise hashtag içeren bir açıklama ya da bölümde etikete tıklayarak o hashtag ile ilgili tüm içeriklere ulaşım sağlanabilir.

Pinterest’te neden hashtag kullanmalıyım?

Çünkü hashtag’ler bu sistem için bir var olma şekli. Doğru kullanıldığında hashtagler aslında Pinterest’te iyi bir şekilde çalışabilir ve kullanıcılara da çeşitli avantajlar sunar. Avantajlar ise şöyledir;

 1. Markanızın farkındalığını arttırmaya yardımcı olabilirler.
 2. Pins’inizi düzenlerken gerçekten spesifik olmanıza yardımcı olabilir.
 3. Hashtag’ler, tüketicileri veya okuyucuları içerik üreticileri ile bir araya getirir.
 4. Bu avantajların tümü, blogunuz için size yepyeni bir büyüme trendini yakalamak adına avantaj sağlıyor.
 5. Pinterest’te hashtag kullanma fikri hala oldukça yeni.

Pinterest’te hashtagler nerede kullanılır?

Bir pin açıklamasında hashtagler kullanılmalıdır. Açıklama alanında uymanız gereken 500 karakterlik bir alan var. Pin açıklamasında açıklama ile birlikte hashtagleri kullanmalısınız. Açıklama metninin sonuna hashtag eklemeniz önerilir. Bunları başına eklerseniz, metni okumak daha zor olacaktır.  

Mobil cihazda tam açıklama gösterilir, ancak masaüstü sitesi bazen metni kesebilir. Sadece ilk 50 ya da daha az karakterler gösterilebilir. Hashtagler öndeyse özellikle masaüstünde sadece bunlar görülme riski oluşacaktır. 

Etiket konumunun, Pin’in ne kadar başarılı olacağına dair bir etkisi bilinmiyor. Ancak bunları sona eklemek, kullanıcı deneyimini daha da iyileştiriyor.

Mobile and desktop versiyon
Mobil ve masaüstü versiyon farkları

Pinterest Yorumlarına Hashtag Eklenir Mi?

Evet, ekleyebilir ve onlar tıklanabilir hashtaglerdir. Eski bir Pin’in yorumuna etiket eklemek, arama sonuçlarında daha yüksek görünmesini sağlamaz. Pinler, ilk paylaşıldıkları tarihten itibaren kronolojik olarak sonuçlarda görünür. Eski Pinterest pinlerine hashtag eklemek yerine, eski blog gönderileri için yeni Pinler de dahil olmak üzere daha fazla taze içerik oluşturmaya odaklanın. Bu size daha fazla kar sağlar.

Hashtagleri Nerede Kullanmamalısın?

Pinterest biyografisinde, board açıklamalarında, board adlarında veya profil adında hashtag kullanmamanız gerekir.  Zira bunlar tıklanabilir hashtag değildir. Değer sunmazlar ve sadece yer kaplarla.

Kaç Tane Hashtag Kullanımına İzin Var?

Pin açıklamasında 20 adede kadar hashtag ekleyebilirsiniz. Ancak bu o kadar çok kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında, birçok karma etiketi kullanmak Pin’inizin spam gibi görünmesine neden olabilir. Kişisel denemelerde 2 ila 5 arası hashtag kullanmayı önerebilirim ama kesinlikle kendi denemenizi ve sektöre göre ayarlama yapmanız gerekir.

Hashtag in a Pins description Guide To Pinterest Hashtags
Hashtag kullanım alanı

Hashtaglerinizi Değiştirmeyi Unutmayın!

Pinterest pazarlama stratejinizde aynı etiketi ve anahtar kelimeleri tekrar tekrar kullanmanız önerilmez. Bunun çok az avantajı var. Pin açıklamalarınızın her birinde farklı etiketler kullanarak, onları en fazla sayıda kişinin görmesini sağlayabilirsiniz. Aynı blog yazısı için birden fazla, biraz farklı Pin oluşturmak, şimdi blogcular ve pazarlamacıların yaptığı yaygın bir uygulamadır ve bu size farklı hashtaglerle erişiminizi arttırmak için mükemmel bir fırsat sunar. 3 farklı Pin oluşturursanız, onlarla kullanmak üzere 3 küçük hashtag grubu oluşturabilirsiniz.

Küçük bir örnek;

Biri böyle olabilir – #çikolatalıkek #tatlı #bitterçikolata

İkincisi böyle olabilirdi – #çikolatalıkektarihi #çikolata #pişirme

Üçüncüsü böyle olabilirdi – #eniyiçikolatalıkek #kektarifleri #kolayçikolatalıkek

Üçünde de farklı etiketler var, bu yüzden hangi kelimelerin kombinasyonunun arandığı önemli değil, Pinlerinizin gösterilme şansı her zaman daha yüksek olacak.

Pinterest Hashtag Önerileri Nasıl Bulunur?

‘Pin Oluştur’ işlemi sırasında bir Pin açıklamasına # eklerseniz, etiket listesi görünür. Üstelik bunlarla ilgili bir etiket sayısı da belirtilir. #’Den sonra bir kelime yazmaya başladığınızda size ilgili öneriler sunulur. Bu nedenle örnek hashtagler almak için yazmaya başlayabilir ve öneriler arasından seçim yapabilirsiniz.

Küçük bir örnek daha;

Hashtagleri Pinterest arama kutusunda da arayabilirsiniz. Ancak öneriler listesini görmek istiyorsanız, # işaretinden önce bir boşluk bırakın. Aksi takdirde, hiçbir şey çıkmaz.  Pinterest hashtaglerini bulmanın bir başka harika yolu da, önermek istediklerinizi ararken birisinin ne arayacağını düşünmektir. Çok lezzetli çikolatalı kek tarifi paylaştığınızı düşünelim. Siz Pinterest’te bu tür tarifi bulmak için nasıl bir arama yapardınız?

#çikolatalıkek

# çikolatalıkektariflri

#kektarifleri

#pişirme

#tatlıfikirleri

#yemektarifleri

Bu tip öneriler oldukça fazla olacaktır. Diğer kişilerin hangi hashtagleri kullandığına, özellikle de ana sayfada açılan Pinlerin açıklamalarına, hashtag sistemine bakmalısınız. Zira üst sırada yer alanlar, Pinterest’in size göstermeyi seçtiği *popüler * pinlerdir ve açıklamasında kullanılan tüm anahtar kelimeler veya etiketler dahil, onları popüler kılan şeyleri not edebilirsiniz. Böylece yeni hashtag önerilerini ve kolayca toplayabilirsiniz.

Pinterest Hashtaglerine Farklı Yaklaşımlar

Kalın bir çikolatalı kek tarifi, #kektarifleri ve #çikolatalıkekfikirleri içerisine kolayca girebilirdi. İş için doğru hashtagleri seçmek söz konusu olduğunda biraz sınırların dışında düşünmek gerçekten iyi bir fikir. Siyah kot hakkında yeni bir moda blog yazısı paylaşılacağında ilk hashtag  #siyahkot olacaktır. Ama bu siyah kotlar #siyahdışgiyim altına da eklenebilir. İkinci hashtag, ilk hashtage göre daha az rekabetin olduğu bir alandır ve sizi bu alanda yukarıya taşıyabilir. Sınırların dışında düşünerek ve Pin’in açıklamasına farklı, konuyla ilgili etiketler ekleyerek, maksimum sayıda izleyiciye ulaşma şansınız olur.

Evergreen Gücünü Kullanın

Evergreen hashtagler, yıl boyunca ilgi görecek hashtaglerdir. Yıl boyunca da alakalı blog yazılarının tanıtımını yapmak için mükemmel bir yoldur. Bunu yaptığınızda, yayınlarınızla ilgili olabileceğini düşündüğünüz tüm etiketlerin bir listesini yapın ve daha sonra bunları Pin açıklamalarında belirli sırayla kullanın.

Pinterest Hashtagleri İşe Yarıyor Mu?

Pinterest, Instagram’ın aksine kullandığınız etiketlerle ilgili analiz ya da öngörü sunmaz. Bu, gelecekte ortaya çıkacak bir özellik olabilir. Ancak şu anda, Pinlerinizin (ve yeni Pin hashtag stratejisinin) çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin tek yolu, bunların hangilerinin iyi dönüşler verdiğine dikkat etmektir. Pinterest Analytics (işletme hesapları için kullanılabilir), popüler pinleri izlemenize yardımcı olur. Bu araçtan yararlanarak pin etiketlerinize dair genel bir analiz yapabilir, hangilerine yoğunlaşacağınızı belirleyebilirsiniz.

Pinterest Hashtag Nasıl Kullanılır? Hashtag Rehberi Özetle

 • Hashtagleri azar azar kullanın.
 • Sizinle ve blogunuzla alakalı bir etiket listesi oluşturmak için yaklaşık 10-15 dakika harcayın.
 • Anahtar kelimeleri hashtag ile değiştirmeyin; bunları birbirleriyle bağlantılı olarak kullanın.
 • Hangisinin daha iyi çalıştığını öğrenmek ve hangilerinin daha iyi sonuç verdiğini öğrenmek için hashtaglerinizi değiştirin
 • Görünümü temiz ve düzenli tutmak için bunları Pin’inizin sonuna hashtag ekleyin.
 • Maksimum erişim için nişe özgü, evergreen, mevsimsel veya olaya özgü hashtaglerin bir kombinasyonunu kullanın
 • Hangi etiketlerin sizin için iyi sonuç verdiğini görmek için gözlerinizi istatistiklerde tutun.

Pinterest Rich Pins nedir? yazımı okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.