PDF dosyası JPG’ye nasıl dönüştürülür?

PDF dosyalarınızı resim olarak kaydetmek mi istiyorsunuz? PDF dosyası JPG’ye nasıl dönüştürülür? İşte detaylı rehber ile tüm yöntemler!

Taşınabilir Belge Formatı olarak bilinen PDF, JPG görüntüsüne dönüştürmek aslında sanıldığı kadar zor değil. Her ne kadar PDF dosyaları metin ve resimleri birlikte paketlemenin harika bir yolu olsa da PDF kullanımı bir JPG kadar kolay değil ve çoğu zaman harici bir uygulama veya eklenti gerektirir. Bu da gereksiz olduğu kadar çoğu zaman kullanıcıları uğraştırır.

Ancak bu konuda işlerinizi kolaylaştırmak istiyorsanız yapmak için bir PDF’yi JPG’ye nasıl dönüştürebileceğinizi bilmeniz gerekir. “PDF dosyası JPG’ye nasıl dönüştürülür?” rehberi ile tüm yöntemleri kolayca öğrenebilirsiniz.

# 1. Yöntem: Adobe Photoshop CC – Premium Windows uygulaması

Photoshop birinci sınıf bir araç olmasına rağmen PDF belgesinin sayfalarını JPG resim dosyasına dönüştürmenin en kolay yöntemlerinden birisi değil ne yazık ki. Bunun nedeni ise ücretli olması. Fakat yedi gün süren ücretsiz deneme sürümü ile acil işleriniz için bu yöntemi deneyebilirsiniz. Takip etmeniz gereken adımlar ise şöyle;

Bir Adobe hesabı oluşturun ve Photoshop CC ücretsiz deneme sürümünü indirin. Başka bir yazılım parçası gibi yükleyin.

 1. Photoshop’u açın ve gerekirse hesabınıza giriş yapın.
 2. Üst menü çubuğunda “Dosya” ve ardından “Aç” ı tıklayın.
 3. JPG’ye dönüştürmek istediğiniz PDF’yi seçin ve “Aç” a tıklayın.
 4. Çıkan açılır pencerede, görüntüye dönüştürmek istediğiniz PDF sayfasını seçin ve “Tamam” ı tıklayın.
 5.  “Dosya” ve ardından “Farklı Kaydet” i tıklayın.
 6. Aşağı açılır menüyü kullanarak “JPG” biçimini seçin. Gezinti penceresini kullanarak görüntüyü nereye kaydetmek istediğinizi seçin ve ardından “Kaydet” düğmesine tıklayın.

#2. Yöntem: PDF to JPG – Ücretsiz Windows uygulaması

PDF to JPG, adından da anlaşıldığı gibi ücretsiz bir Windows uygulaması. Minimalist ancak belirli sayfaları dönüştürmek, görüntülerin kaydedileceği yeri seçme gibi pek çok özelliği sunuyor. Windows 10 kullanıyorsanız dönüşüm için en iyi çözüm PDF to JPG diyebilirim. Photoshop uygulamasından farklı olarak, bu uygulama PDF’nin her sayfasını JPG dosyalarına dönüştürür. Bu uygulama ile dönüştürme yapmak adına takip etmeniz gereken adımlar ise şöyle;

 1. PDF to JPG uygulamasını Windows için indirin ve yükleyin.
 2. Uygulamayı açın ve “Dosya Seç” düğmesine tıklayın.
 3. Dönüştürmek istediğiniz PDF dosyasını seçin ve “Aç” düğmesine tıklayın.
 4. “Klasör Seç” simgesine tıklayın.
 5. Dönüştürülen resimleriniz için bir hedef klasör seçin ve ardından “Klasör Seç” düğmesine tıklayın.
 6. “Convert” düğmesine tıklayın.

PDF dosyasının boyutuna bağlı olarak, tamamlanması biraz zaman alabilir. Ancak bir kez yapıldığında, PDF belgesinin her sayfası bir JPG olarak hedef klasörünüze kaydedilir.

Not: Bu program gibi pek çok araç piyasaya mevcut olduğu için alternatiflerini de deneyebilirsiniz.

#3. Yöntem: PDF Reader – Ücretsiz MacOS aracı

Tüm platformlara göre MacOS muhtemelen PDF’leri dönüştürmek için en kolay ve en doğrudan seçeneklerden birisini sunuyor. Başka bir deyişle MacOS sisteminde bu işi yapmak için herhangi bir ek araç indirmenize gerek yoktur. Takip etmeniz gereken adımlar şöyle;

 1. “Önizleme”de bir PDF açın. Çoğu durumda, iş için başka bir program seçmediğiniz sürece, PDF’ler otomatik olarak Önizleme’de açılmalıdır. ()
 2. “Dosya” sekmesinden “…” seçin.
 3. Adı değiştirin, etiket ekleyin, dışa aktarma konumunu seçin ve en önemlisi formatı “JPG” olarak ayarlayın. Tamamlamak için “Kaydet” i seçin. Bu kadar!

Yalnızca PDF’nin bir bölümünü kaydetmek istiyorsanız, o zaman “Göster”e gidin ve “Küçük resimler”in açık olduğundan emin olun. Küçük resim kenar çubuğu üzerinden belirli sayfaları seçerek sadece onları JPG olarak kaydedebilirsiniz.

#4. Yöntem: PDF to JPG uygulaması – Ücretsiz Chrome OS uygulaması

Chromebook kullanıcıları için de alternatifler mevcut. Seçenekleriniz diğer işletim sistemlerinden biraz daha kısıtlı olsa da dönüştürme çözümleriniz var. PDF to JPG uygulaması, Chrome Web Mağazası’ndan indirilebilir durumda. Aynı Windows 10 uygulaması gibi bu küçük araç oldukça basit. Fazla yer kaplamadığı gibi sık sık dönüşüm yapıyorsanız kullanım açısından elinizi çok rahatlatacaktır. Takip etmeniz gereken adımlar ise şöyle;

 1. PDF dosyanızı seçtikten sonra her şeyi mi yoksa belirli sayfaları mı dönüştürmek istediğinizi belirleyin.
 2. Nerede kaydetmek istediğinizi seçin ve ardından “JPG’ye Dönüştür” düğmesine basın.
 3. İşlemin tamamlanmasını bekleyin. Tamamlandığında, “JPG fotoğraflarını indir” düğmesini tıklayın. Hepsi bulutta işlendiğinden, dosyalarınızı silinmeden önce indirmek için 24 saatiniz vardır.

#5. Yöntem: Zamzar – Ücretsiz web aracı

Online araçlar genellikle herhangi bir bilgisayardan veya mobil cihazdan kullanılabilir. Bilgisayarınızda alan kaplamadıklarından ve her yerden ulaşabilme ihtimali sağladıklarından bu yöntemi diğer seçeneklere tercih edebilirsiniz. Tabi dezavantajları da yok değil. Bunlara da kesinlikle değinmek gerekiyor.  Tüm bunlara rağmen faydalı bir araç olabilirler. Favorilerimden birisi ise Zamzar. İnanılmaz derecede basit. Web tarayıcınızda Zamzar’ın PDF’den JPG’ye dönüştürme aracına gidin ve aşağıdaki adımları takip edin.

 1. “Dosyaları Seç” düğmesini tıklatarak PDF’nizi seçin.
 2. “JPG” formatını seçmek için açılır listeyi kullanın.
 3. E-posta adresinizi dosyanın gönderilmesini istediğiniz yere girin.
 4. Dönüştürme işlemine başlamak için “Dönüştür” düğmesine tıklayın. Tamamlandığında, dosyalarınızı indirdiğiniz bir bağlantı size e-posta ile gönderilecektir.

Zamzar sadece JPG dönüştürmesinde destek sağlamadığı gibi PDF’leri farklı formatlara (HTML5, BMP, DOCX) dönüştürüme noktasında da destek alabilirsiniz.

Online dönüştürme aracı Zamzar'ın ekran görüntüsü
Online dönüştürme aracı Zamzar’ın ekran görüntüsü

Online yöntemlerin dezavantajları neler?

Zamzar gibi pek çok özel araç olduğu gibi bu özel araçların bazı dezavantajları var. Öyle ki çoğu sistemde PDF dosyasının boyutu noktasında sınırlama getirilmektedir. Bu nedenle büyük dosyalar için bu sistemler çok ideal değildir. Aynı zamanda çoğu özellik için ücretli premium paketleri satın almanız gerekir.

Tüm bu dezavantajlara ek olarak büyük boyuttaki PDF dosyalarınızı online araçlar ile dönüştürmek istiyorsanız öncelikli olarak bu boyut sınırını sorun etmeyecek bir site bulmanız gerekir. Ardından büyük dosyayı upload ederek tamamen sunucuya yüklemeniz gerekir. Ardından sistemin bu büyük dosyayı işlemesini beklemeniz gerekir. Sonrasında ise çıkış dosyalarınızı bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda diğer yöntemleri kullanmanız daha uygun olacaktır.

“PDF dosyası JPG’ye nasıl dönüştürülür?” konusunda önerileriniz neler?

“PDF dosyası JPG’ye nasıl dönüştürülür?” rehberi sayesinde hemen hemen tüm işletim sistemlerinde işlemlerin nasıl yapılacağını anlatmaya çalıştım. Sizin yöntemleriniz neler? PDF to JPG konusunda nasıl bir yöntemi tercih ediyorsunuz?

1 thought on “PDF dosyası JPG’ye nasıl dönüştürülür?

 1. 2. Secenek ile pdf dosyalarını cevirdim . Yöntemlerin sanırım hepsi işe yarıyor. Faydalı buldum .Cok tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.