Pandemi Döneminde Hava Sterilizasyonu Nasıl Sağlanır?

Dünya genelinde koronavirüs salgının yaşanması ile hava başta olmak üzere farklı alan ve yüzeylerde sterilizasyon sağlanmasının önemi arttı. Özellikle insanların ortak kullanımına açık ve kapalı olan ortamlarda diğer yerlere oranla havadaki patojen miktarı %60 artmaktadır. Pandemiye karşı önlem almak ve salgının meydana getirdiği riskleri azaltmak üzere hava sterilizasyonu, önemli bir role sahiptir.

Hava Sterilizasyon Yöntemleri

Hava sterilizasyon yöntemleri, farklı yöntem ve cihazlar ile gerçekleştirilebilir. Başlıca sterilizasyon alternatifleri aşağıda sıralandığı gibidir.

1) UVC Sterilizasyon

Ultraviyole ışınları, hava, su ve belirli yüzeylerdeki mikroorganizmaları öldürme konusunda etkilidir. Son derece kolay ve kimyasal yöntemlerden uzak olan bu yöntem için UVC lambaları kullanılır. Lambalardan çıkan ışıklar özel bir spektrum aralığına sahiptir ve virüs ya da bakteri benzeri organizmaları etkisiz bırakır. UVC ile hava sterilizasyonunda kullanılan cihazların kaliteli olması, lambaların doğru pozisyon ve açılar ile konumlandırılması önemlidir. Covid-19 benzeri solunum yolu ile yayılan salgın hastalıkların önüne geçmek üzere UVC sterilizasyonu önemli bir silahtır.

2) Havalandırma Sistemi

Havalandırma sistemleri ile istenen sterilizasyonun elde edilmesi için özel filtrelerin kullanımı gerekmektedir. Havada yer alan partiküllerin ve gözle görülemeyen mikroorganizmaların etkisiz hale getirilmesi için kullanılan alana göre değişen boyut ve özelliklerde filtreler bulunur. Havadaki lif parçacıklarını minimum seviyeye indirmek için yeterli düzeyde olması gereken bu havalandırma sistemleri, havayı aşağı çekişli olmalıdır. Saat başına en az 10 hava değişiminin sağlanması önemlidir.

Pandemi Döneminde Alınacak Önlemler

Hava sterilizasyonu ile birlikte bilhassa toplu olarak kullanılan kalabalık alanlarda salgının yayılmasını önlemek için ekstra cihazların kullanılması yararlıdır. Termal kamera, ortamdaki insanların ateşi olup olmadığının belirlenmesinde büyük görev sahibidir. Bununla birlikte önlemleri maksimum seviyeye çıkarmak üzere ateş ölçer ile giriş sağlamak isteyen kişilerin ateşlerinin ölçülmesi ve kritik düzeyde olanların kabul edilmemesi faydalı olacaktır.

Temassız ateş ölçer, hijyen önlemleri adına çok kullanışlı ve avantajlıdır. Okul, kreş, alışveriş merkezi ve spor salonu benzeri toplu alanların kullanımında alınacak önlemler, pandeminin etkilerini azaltarak bu yerleri kullanan insanlara salgın hastalık bulaşma riskini düşürür.

Yüksek Kalite İle Maksimum Hava Sterilizasyonu

Teknojen, sahip olduğu yüksek kaliteli cihazlar ile üst düzey verimlilik elde etmenizi sağlar. Hava sterilizasyonunu en iyi şekilde gerçekleştirecek olan farklı çalışma prensip ve etkilerindeki cihazlar içi teknojen.com.tr internet adresindeki ürün ve hizmetleri inceleyebilirsiniz. Hava sterilizasyonu ile birlikte yüzey ve eşya dezenfektasyonu sağlayan cihazlar, temassız ateş ölçer, dezenfektan kabini ve termal kamera benzeri çok sayıda ekipmanı Teknojen’den kolaylıkla tedarik edebilirsiniz.

Gelişen teknoloji ile özel olarak dizayn edilen ve pandemi sürecinde maksimum koruma sağlayacak yüksek etkili cihazlara, garanti belgesi kapsamında sahip olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.