Netflix Beyoncé belgeseli Homecoming incelemesi

homecoming compressor 1

homecoming compressor 1

Netflix Beyoncé belgeseli Homecoming incelemesi için ilk olarak söylenecek şey yapımın, 2018 Coachella performansının prova ve canlı görüntülerini içerdiği. Netflix tarafından özel olarak hazırlanan Netflix Beyoncé belgeseli Homecoming, tüm zamanların en iyi konser belgesellerinden birisi olma yolunda.

Yapımdan bir kare – Beyoncé

Netflix Beyoncé belgeseli Homecoming incelemesi başlıyor!

Netflix Beyoncé belgeseli Homecoming özellikle şarkıcının hayranları için büyük bir beklenti yaratmış durumda. Belgesel dahilinde WEB DuBois, Nina Simone, Toni Morrison ve Reginald Lewis’e de yer verildiği gibi yapım dahilinde eşsiz şovlar sunuluyor.  Ustaca senkronize edilmiş, renkli dansçılar, Beyoncé şarkılarına eşlik eden vokaller, trompetçiler ve etkileyici bir sahne şovu katılımcılara konserlerde zamanı unuttururken şimdi tüm bunlar yapım ile birlikte ekranlara getiriliyor. 137 dakika süren Homecoming’in yazarı, direktörü ve yapımcısı ise Beyoncé. Homecoming artık Netflix’te mevcut

Yapım için Beyoncé tüm konserlerinde özel bir şekilde hazırlandığı gibi bu projenin çok uzun zamandan beri çalışıldığı da bu sayede görülüyor. Öyle ki yapım dahilinde yayınlanan görüntülerin büyük bir bölümünde Beyoncé tarafından özel hazırlıkların yapıldığı vurgulanıyor.

Beyoncé, Netflix belgeseli “Homecoming” için 2018’deki Coachella performansına hazırlanıyor. 

Netflix’in lanse ettiği gibi yapım “samimi”. Gösteriden uzun bölümlerin yer aldığı belgeselde kesintisiz müzik parçaları da yine sevilen parçalar eşliğinde içeriğin izlenmesini sağlıyor. Montajlarda özellikle prova sürecinin görüntüleri ve arka plandaki çalışmaların görülmesi, Beyoncé hayatına dair daha fazlasının da öğrenilmesini sağlıyor.  

Netflix Beyoncé belgeseli Homecoming seslendirmesi

Seslendirmede Beyoncé var. Sadece sanat kısmı değil, eşi ile hayatı ve ikizlerinin doğumundan sonra hayatlarının nasıl şekillendiği ile ilgili özel detaylar da yine Beyoncé tarafından paylaşılıyor. Açıklamalara göre sadece bu bölüm üzerinde dahi haftalarca çalışmalar yapılmış.

Bunu okudunuz mu? Netflix Black Summer 1. sezon incelemesi

Homecoming ve siyahlar üzerine  

Herhangi bir ırkçılık ifadesi olmadan Beyoncé içerik boyunca siyah kültürün güzelliği üzerine vurgular yaparak tarihsel olarak siyah kolejlerin ve üniversitelerin mirasını korumanın ve teşvik etmenin önemi üzerine detaylı açıklamalar yapıyor. Bir pop yıldızı ve siyah bir kadın olmanın ne anlama geldiğine dair önyargılı düşünceler nedeniyle şarkıcı, kendi müziğinin ve imgesinin yazarı olduğuna dair iddialarıyla her zaman geride kaldı.    

Tüm bunlar ile birlikte yapım için aslında çok fazla söylenecek bir şey yok. Şarkıcıyı seviyor ve hayatıyla ile ilgili detaylı bilgiler öğrenmek istiyorsanız Netflix’in bu özel yapımı kaçırılmamalı.

 

Netflix Beyoncé belgeseli Homecoming fragmanı

Beyonce ne dedi?

Konuyla ilgili değerlendirme yapan ünlü isim ise yapımı şöyle anlattı;

“Üstlendiğim en zor işlerden biriydi. Ama hem kendimi hem de ekibimi, sadece ‘iyi’ değil; ‘efsanevi’ olmak için zorlamam gerektiğini biliyordum. Bu performans, Afrika kökenli Amerika kültürünün önemli bir bölümü için saygı duruşu niteliğindeydi. Kültürü bilenler için dürüst ve gerçek; öğrenmesi gerekenler için ise aydınlatıcı ve eğlendirici olmalıydı. Filmin yapılış sürecinde de, hikayenin yeniden anlatılışında da amacımız aynıydı.”

Netflix’teki yapım sayfası için buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.