Netflix Apple Airplay ile TV’ye video aktarımı engeli tartışılıyor!

Netflix Apple Airplay ile TV’ye video aktarımı engelleme kararı ile tüm dünyada konuşulmaya başladı. Yaşananlar, Apple ile Netflix arasında arka planda olumsuz şeylerin yaşandığını gösterirken, bundan sonraki süreçte nasıl bir dönemin yaşanacağını da merak ettiriyor.

Netflix Apple Airplay ile TV’ye video aktarımı neden engellendi?

Şimdiye kadarki süreçte Apple’ın AirPlay’i kullanarak bir TV’ye Netflix videosu göndermek mümkündü. Bu da insanların videoyu telefonlarından TV’ye aktarmalarına olanak tanıyordu. AirPlay şu anda çoğunlukla Apple TV’lerde kullanılıyor, ancak Apple teknolojiyi diğer akıllı televizyonlara yayma sürecinde ve bu bakımdan çok daha geniş bir kullanım alanından söz etmek mümkün.

Fakat mevcut gelişme ile birlikte Netflix’i bu AirPlay özelliği ile kullanmak artık mümkün değil. İnsanlar, akıllı Netflix uygulamalarını akıllı televizyonlarında veya Apple TV’lerinde kullanarak izleyebilecekler, ancak telefonlarında izledikleri şeyi daha büyük bir TV’ye kolayca atamayacaklar.

Netflix Apple Airplay ile TV’ye video aktarımı engeli teknik sorun mu?

Netflix konuyla ilgili tepkilerin gelmesi üzerine açıklama yaptı. Açıklamada “teknik sınırlamalar” nedeniyle özelliğin kaldırıldığını öne sürdü.  “Üyelerimizin kullandıkları herhangi bir cihazda mükemmel bir Netflix deneyimine sahip olduğundan emin olmak istiyoruz. AirPlay desteğinin üçüncü taraf cihazlara yayılmasıyla, cihazlar arasında ayrım yapmamızın bir yolu yok. (Apple TV ya da diğer cihazlardan mı izlendiği tam olarak teknik açıdan bilinemiyor). Bu nedenle, görüntüleme için kalite standartlarımızın karşılandığından emin olmak için Netflix AirPlay desteğini durdurmaya karar verdik. Üyeler, Apple TV ve diğer aygıtlardaki yerleşik uygulamadaki Netflix’e erişmeye devam edebilir.” dedi.

Netflix için en önemli detaylardan birisi kuşkusuz veri. Kullanıcıların hangi cihazlarda nasıl bir izleme alışkanlığın edindiği veri olarak toplandığı gibi Apple için yaşanan süreçte cihaz ayrımının yapılamaması böyle bir durumu ortaya çıkarmış görünüyor.

Konuyla ilgili Netflix rehberi için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.