Mobil bağlantı noktası nedir? Artıları ve eksileri ile mobil bağlantı noktası

En temel soruyla başlayalım: Mobil bağlantı veya mobil bağlantı noktası nedir?

Mobil bağlantı noktası, bir mobil cihazın kablosuz ağlar gibi işlev görmesini ifade eder. Diğer cihazların bağlanabileceği bir Wi-Fi sinyali yayan cihazlar, böylece farklı cihazlardan internete giriş yapılmasını sağlar. Telefonunuzun etkin alanına bağlanan her cihaz, bir Wi-Fi şebekesi olduğuna inanır ve mobil genişbant servis sağlayıcısından gelen hücresel verileri kullanmaya başlar.

Mobil bağlantı noktası nedir, ne işe yarar?

Mobil erişim noktaları, kullanıcılara birçok avantaj sağlayabilir. Bu avantajları ise şöyle sıralayabiliriz;

Mobil bağlantı noktasının artıları neler?

1. Her yerde Wi-Fi kullanmanıza izin verir

İhtiyacınız olan tek şey hücresel bir sinyal. Böylece diğer cihazlar için Wi-Fi sağlayabilirsiniz. Bu açıdan her yerde Wi-Fi kullanabilmek mümkün, yeter ki telefonunuz çekim ağında olsun. Bir dokunuşla Android aygıtınızda mobil bağlantı noktasını etkinleştirebilirsiniz.

2. Verilere çok para harcamanıza gerek yok

Mobil bir etkin nokta ile cihazlarınızın her biri için bir internet paketi alma durumunu ortadan kaldırabilirsiniz.

3. Birden çok aygıt bağlayabilirsiniz

Cihazınızı kişisel bir etkin nokta haline getirebilir ve Wi-Fi sinyalinizi yalnızca cihazlarınız için değil aynı zamanda diğer insanlarla da paylaşabilirsiniz. Limit yoktur. Ancak internet hızı daha fazla insan aynı etkin noktayı kullandıkça düşebilir.

4. Bir mobil bağlantı noktası akıllı telefonlarla sınırlı değil

Telefonun bir mobil verisi ve internete bağlanabildiği sürece, bir mobil bağlantı noktası olma imkanı vardır. Kablosuz ağınızı Bluetooth üzerinden de paylaşabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırın olmaması da işin diğer bir avantajı.

5. Kullanımı kolay

Mobil cihazınızı kişisel bir etkin noktaya nasıl dönüştürebileceğinize dair tam prosedür değişiklik gösterebilir. Genellikle, “Wi-Fi Ayarları” na gitmeniz ve “Taşınabilir Wi-Fi Hotspot” (veya “Kişisel Hotspot” gibi diğer benzer isimler) arasında geçiş yapmanız yeterlidir. Ağı korumak için bir kullanıcı adı veya parola oluşturmanızı isteyebilir. Bunu yapmalısın.

Mobil Bağlantı noktasının eksileri neler?

Mobil bağlantı noktası interneti kullanma kolaylığı sağlasa da onların da dezavantajları var.

1. Yeteri kadar hızlı değil

Bugün, mobil bağlantı hızları için birçok seçeneğiniz var. Bunlar, 3G, 4G ve LTE. Fakat bunlar evimizdeki bir internet kadar bir hız, çoğu zaman sunamaz.

2. Bataryayı kısa sürede tüketir

Bağlantı noktası için cihazınızı kullandığınızda, bataryanız hızla tükenir ve boşalır. Akıllı telefonunuzu bunun için şarja takabilir yada powerbank kullanmanız bu sorununuzda yardımcı olacaktır.

3. Gerçekten ücretsiz değil

Bazı mobil operatörler, müşterilerine ücretsiz bir veri planı sunarken bazıları için bu durum ücretli olabiliyor. Ayrıca hızlı bir şekilde kotanızı tüketkmeniz de yine ihtimaller arasında. Bu nedenle tamamen ücretsiz bir durumdan söz edilemiyor.

4. Güvenli olmayabilir

Bazı insanlar, mobil cihazlarını halka açık bir bağlantı noktasından daha güvenli olduğu için kullanırlar. Fakat bu tamamen doğru değil. Ağınız farklı güvenlik risklerine karşı savunmasız olabilir. Bunlar kötü amaçlı yazılım, fidye yazılımı ve hatta kimlik hırsızlığını dahi içerebilir. Şifreleme gibi hiçbir güvenlik özelliğine sahip olmadığı sürece, dolandırıcıların ve bilgisayar korsanlarının verilerinizi ele geçirmeleri mümkündür.

Mobile Bağlantı noktanızı güvende tutabilmeniz için bazı ipuçları

Mobil erişim noktası kullanırken güvenlik öncelikli bir konudur. Ancak riskleri en aza indirmek veya önlemek için bazı stratejiler uygulayabilirsiniz: Bunlar ise şöyle;

  • Bir kullanıcı adı ve şifre ile bağlantınızı güvence altına alın. Şifrelerinizi de düzenli olarak değiştirin.
  • Resimler ve videolar dahil ekleri indirirken dikkatli olun.
  • Kablosuz ağınıza erişen kişileri izleyin.
  • Sanal bir özel ağ (VPN) kullanın.
  • Şüpheli web sitelerine erişmeyin.

1 thought on “Mobil bağlantı noktası nedir? Artıları ve eksileri ile mobil bağlantı noktası

  1. Mobil bağlantı noktası nedir sorusuna kısa ve öz kaliteli bir makale ile açıklık getirmissiniz. Mobil bağlantı iyidir hoştur ama yavaştır. Ayrıca şarj tüketimi konusunda verimlidir diyemeyeceğim. Ama genel anlamda bence faydalı bir yazılımdır. Özellikle wifi olmayan yerlerde çok işe yarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.