Minimal yaşam nedir? Minimalizm neden tercih ediliyor?

Minimal yasam nedir

Minimal yasam nedir

Minimal yaşam olarak ortaya çıkan yeni akım, tüm dünyayı etkisi altına aldı. Peki, minimal yaşam nedir? Ben Doppler kitabı ile birlikte daha yakından tanıdığım bu durumu, daha önce de izlediğim bir belgeselde detaylı olarak inceleme fırsatı bulmuştum. Kalemim el verdiği ölçüde anlatmaya çalıştım.

Minimalist ne demek TDK?

minimalist ne demek TDK şeklinde aramalar ile Türk Dil Kurumu’nun bu konudaki düşüncelerini de merak eden ciddi sayıda bir internet kullanıcısı var.

minimalist sözü bulunamadı.

26 Eylül 2006 tarihinden itibaren 760.397.273 kez söz arandı.

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.5c9f2ea9f04009.98508840

TDK’da böylesine yüksek bir aranma olmasına karşın bir karşılığın bulunmaması da ilginç bir durum. Minimaliste en yakın olarak minimal sonucu gösteriliyor ve bunun anlamı olarak da minimum, asgari sonucu gösteriliyor.

Minimal yaşam nedir?

Aslında kendisi gibi cevabı de çok basit. Minimalist olmak için 100’den az şeyle yaşamak zorundasınız. Minimal yaşam da bu yaşam tarzını ifade ediyor. Minimalizm tanımlamalarında genel bir abartı kullanıldığı net bir şekilde söyleneceği gibi özellikle lüksü bırakamayan insanlar tarafından tamamen dışlanır. Minimalizm bunlardan hiç biriyle ilgili değildir. Ancak bunları başarmanızda yardımcı olabilir. Daha az maddi malla yaşamak, araba veya televizyon sahibi olmak ya da tüm dünyayı dolaşmak istemezseniz, minimalizm yardım edebilir. Fakat minimalizm tam olarak bu da değil.

Minimal yaşam nedir, çıkış noktası ne?

Minimalizm, özgürlüğü bulmanıza yardımcı olabilecek bir araçtır. Korkudan kurtulma, endişeden ve bunalmadan uzaklaşma, suçluluktan ve depresyondan kurtulma, tüketici kültürünün tuzaklarından kurtulma gibi pek çok avantajı ile özgürlüğünüzü ve yaşamlarınızı bireysel olarak iyileştirmeyi hedefleyen minimalizm gerçek özgürlük olarak tanımlanır.

Yaşamımızda minimalizm açısından yanlış olanlar ne?

Bugünün sorunu, eşyalarımıza verdiğimiz anlam gibi görünüyor. Eşyalarımıza çok fazla anlam verme eğilimindeyiz ve sağlığımızı, ilişkilerimizi, tutkularımızı, kişisel gelişimimizi ve kendimize katkıda bulunma arzumuzu terk ediyoruz.

Bir araba veya bir ev sahibi olmak ister misiniz? Bir aile kurmak ve bir kariyer yapmak ister misiniz? Bu şeyler sizin için önemliyse, bu harika. Minimalizm basitçe bu kararları daha bilinçli şekilde yapmanıza izin veriyor.

Dünyaca ünlü minimalistler kimler?

Kayda değer ölçüde farklı yaşamlar sunan ve örnek olarak gösterilen birçok başarılı minimalist var. Leo Babauta bunlardan birisi. Leo’nun bir karısı ve altı çocuğu var. Joshua Becker’in sevdiği bir kariyeri, ailesi, banliyöde bir evi ve arabası var.

Farklı olarak Colin Wright’ın 51 önemli eşyası var ve tüm dünyayı dolaşıyor. Tammy Strobel ve kocası “küçük bir evde” yaşıyor ve arabaları yok. Bu insanların her biri farklı olsa da, hepsi ortak iki şeyi paylaşıyorlar: minimalistler ve minimalizm onların amaç odaklı yaşamları sürdürmelerini sağlıyor.

Fakat bu insanlar nasıl bu kadar farklı ve yine de minimalist olabiliyor? Bu bizi asıl sorumuza geri getiriyor: Minimalizm nedir? Eğer bunu tek bir cümleyle özetlemek zorunda kalırsak, minimalizm, neyin önemli olduğuna odaklanmak için yaşamınızın fazlalığından kurtulmanın bir aracı olarak görülebilir. Böylece yaşamınızdan fazlalıkları atarak mutluluğa, memnuniyete ve özgürlüğe daha kolay bir şekilde ulaşabilir, yaşamınızı bu tip ana odaklar üzerine kurabilirsiniz.

Minimalizm bize nasıl yardımcı olabilir?

minimalizmin bize yardımcı olabileceği ana konular ise şöyle;

 • Hoşnutsuzluğunuzu ortadan kaldırın
 • Zamanınızı geri kazanın
 • Anı yaşayın
 • Tutkularınızı takip edin
 • Görevlerinizi keşfedin
 • Gerçek özgürlüğü yaşayın
 • Daha fazla üretin, daha az tüketin
 • Sağlığınıza odaklanın
 • Birey olarak büyümenin farkına varın.
 • Fazla eşyalardan kurtulun
 • Yaşamınızdaki amacı keşfedin

Minimalizmi yaşamlarımıza dahil ederek nihayet kalıcı bir mutluluk bulabiliriz.- ve aradığımız şey bu değil mi? Hepimiz mutlu olmak istiyoruz. – Minimalistler mutluluğu, eşyalarla değil, yaşamın kendisinde ararlar. Bu nedenle, yaşamınızda neyin gerekli ve neyin gereksiz olduğunu belirlemek biraz bireysel durumda. Bunu sizin keşfetmeniz gerekiyor.

Minimalist yaşam rehberi

Sade ve minimal yaşam tercih etmek isteyenler minimalist yaşam listesi ya da minimalist yaşam 2019 şeklindeki aramalar ile bu konuda bir başlangıç desteği almaya çalışıyor. Bu konuda kesin kurallar olmasa da yola çıkmanızı sağlayacak öneriler sunmak mevcut.

#1 Nedeninizi Belirleyin

Neden hayatınızı basitleştirmek istediğinizi keşfedin.  Belki hayalinizdeki işi sürdürmek, dünyayı dolaşmak veya her gün kendinize birkaç dakika ayırmak isteyebilirsiniz. Hayattan istediğiniz şeylerden birkaçını not edin ve neden minimalizmin bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olması gerektiğini düşünün.

#2 Düşünen insanlarla iletişim kurun

Ailenizdeki veya sosyal çevrelerinizdeki herkes yapmak istediğiniz değişiklikleri desteklemeyecektir. Kitap, blog okuyarak ve minimalizmi destekleyen diğer kaynakların tadını çıkararak kendinize bir ortam yaratın.

#3 Başkalarını cesaretlendirin

Başkalarının sizinle minimalist olmalarını bekleyemez veya zorlayamazsınız. Ancak onları teşvik edebilirsiniz. Kendi eşyalarına odaklanarak ve daha azıyla yaşamanın faydalarını göstererek bu işe başlayabilirsiniz. Arkadaşlarınız veya aileniz meraklıysa, onları minimalist bir ava katılmaya davet edebilirsiniz.

#4 Küçük hedeflerle başlayın

Gerçekten küçük, hatta daha küçük hedeflerle başlayın. Bunun bir yaşam tarzı değişikliği olmasını istiyorsanız, yavaş ve istikrarlı bir yaklaşım düşünün. Bu 8 küçük adımı da deneyebilirsiniz;

Her sabah 10 minik dakikayı kendinize ayırın.

TV’yi yatak odanızdan uzak tutun.

Vücudunuza veya yaşam tarzınıza uymayan kıyafetleri hayatınızdan çıkarın.

İlerlemenizi belgelemek için bir günlük tutun.

Kütüphanenizden okumadıklarınızı hediye edin.

Sizin için önemli olmayanlar için kapının yanında bir kutu bulundurun.

Önemsiz çekmecelerinizi ve dolaplarınızı fethedin.

30 gün olmadan yaşayamayacağını düşündüğünüz bir şeyi hayatınızdan çıkarın.

#5 Rahatsız olmayı planlayın

Boş rafların ve seyrek takvimlerin sizi rahatsız ettiği bir an gelebilir. Acıyı hafifletmek için daha fazla satın almak isteyebilirsiniz. Bunun yerine, gerçekten zamanınızı nasıl harcamak istediğinizi düşünün. Sizin için neyin önemli olduğunu biliyorsunuz. Bakım için alışveriş yapın ve kendinize rahatsızlığın geçeceğini hatırlatın.

#6 Deney yapın

Meraklı olun ve daha azıyla birlikte yaşamak için kendinize meydan okuyarak eğlenin.

#7 Biraz dinlenin

Daha da basitleştirmeden önce, bu yaşamınızdan gerçekten ne istediğinizi düşünün. Bu daha fazla zorlama mı yoksa sevdiğiniz biriyle olan bağlantıyı derinleştirme zamanı mı? Bu rafları boşaltma zamanı mı, yoksa yeni bir şey yaratma veya kendinizi daha iyi hissetme zamanı mı? Emin değilseniz, belki de sadece dinlenmenin zamanı gelmiştir.

#8 Güneşin doğuşunu izleyin

Hayatı, yaşamı keşfedin ve mutlaka güneşin doğuşunu izleyin.

#9 Bir hayat yaratın

Sadece dağınıklığı ortadan kaldırmıyoruz. Stresi azaltıyor ve basit bir hayata sahip olmak için yoğunluğu reddediyoruz. Bunu aslında bir hayatımızın olması için yapıyoruz.

#10 Sizin için en iyisini yapın

Her popüler minimalist ya da uzmanın tavsiyelerini takip etmek iyi bir fikir olmayacaktır ve bu konuda endişelenmeyin. Mark Zuckerburg’un giydiği aynı gömlekleri giymek zorunda değilsiniz ya da mükemmel kapsül gardırop koleksiyonu yaratmanız gerekmiyor. Küçük bir evde yaşamak ya da bütün eşyalarınızı bir sırt çantasında taşımak zorunda da değilsiniz. Kaç tane eşyaya sahip olduğunuz veya sahip olmadığınız şeyler için endişelenmeyin.

Doppler etkisi nedir?

Yolculuğunuzu bir başkasıyla karşılaştırmayın ve kıyaslamayın. En sevdiğiniz filmleri izleyebilir ve ihtiyacınız olanı ve sevdiğiniz şeyi satın alabilirsiniz. Kendine minimalist diyebilirsiniz –olmasanız da-. Bu senin yolculuğun, minimalizmin, hayatın. Bu yüzden kendi kriterlerinizi koyabileceğiniz ve kendinize özgü bir hayat yaşayabileceğiniz hiçbir zaman unutmayın.

Minimal yasam
Minimal yaşam nedir?

Minimalist giyimli ne demek?

Minimalist giyimli olarak gördüğümüz kişiler aynı zamanda bu alanın modaya da yansımasını sağladı. Öyle ki minimalist giyimli ne demek ya da minimalist giyimli nasıl olunur şeklinde ciddi bir arayış bulunuyor. Bir minimalist dolabı nasıl oluşturulur ve minimalist giyimli olmak nasıl başarılır?

#Adım 1: Her şeyi Dolabınızdan Çıkarın (Başlıyoruz!)

Ayakkabılar, paltolar, yağmurluklar, ceketler, şemsiyeler, terlikler, çoraplar, pijamalar, iç çamaşırlar dahil olmak üzere her şey. Hepsini çıkarın ve yatağınızın üzerine koyun.

#Adım 1.5: Tüm askılarınızın eşleştiğinden emin olun.

Bu saçma geliyor olabilir ama gerçekten önemli. Eşleşen, aynı tip askılar alın ve gerisini atın.

#Adım 2: Gereksiz ne var?

Derhal kurtulabileceğiniz eşyalar olduğunu göreceksiniz. Özellikle omuzlarında toz olan her şey, bir süredir giyilmediği anlamına geldiği gibi öncelikli olarak atılması gerekenler arasında. Bu giysileri çantalara veya kutulara koyun, yatak odanızdan çıkarın. Kıyafetlerinizi satmak istiyorsanız satabilir, ya da birilerine hediye edebilirsiniz. Tercihiniz ne olursa olsun onları yatak odasından çıkarın.

#3. Adım: Duygusallığı bırakın

Bir elbise 100 mutlu anıyı hatırlatıyor olabilir. Ama ondan kurtulmanız gerekiyor. Balo resimlerinizi veya düğün resimlerinizi saklayabilirsiniz ancak kıyafetlerden kurtulun. Bu özel parçaları asla bir daha giymeyeceksiniz. Çoğu kişi hayatında sadece bir kez giydiği kıyafetleri dahi dolabında tutmayı tercih eder ki giymeyecek olsa dahi! Ne kadar ilginç değil mi? Şimdi ise onları evden çıkarma zamanı.

#Adım 4: iyi hissedin!

Sahip olduğunuz en güzel kıyafetlerden birine bakın. Odanızdan çıkardıklarınızı da bir kez daha düşünerek kendinizi daha iyi hissettiğiniz düşünün, motivasyonunuzu arttırın.

#Adım 5: Uygun mu değil mi?

Size uymayan her şeyi saklamayın. Bu moraliniz ve mutluluğunuz için oldukça kötü. Belki bir ya da iki kıyafet ile kendinizi bu konuda ödüllendirebilirsiniz.

#Adım 6: Yerleştir zamanı

Şimdi, her şeyi dolabına geri koyabilirsiniz. Ne kadar alana sahip olduğunu gördün mü? Daha mutlu değil misin?  Tüm işlemi üç ayda bir periyodik olarak tekrarlayın. Dikkat etmediğimiz zamanlarda bile bir şeyler birikecektir.

Minimalizm blog ne? Minimal yaşam nedir ile ilgisi var ne?

Son olarak konumuzla da ilgili olduğu için minimalizm blog konusuna değinmek istiyorum. Belki sadece tasarım açısından hoş göründüğü için belki de kişiler kendi yaşam tarzlarına uygun bir blog yaratmak adına bu tür blogları açıyor. Nedeni her ne olursa olsun benim de sevdiğim minimalist bloglar oldukça dikkat çekici. Olabildiğince sade, sizin için sadece ana odak noktası olan içeriklere ulaştıran bloglar bu kategoriye giriyor. Eğer bu tip bloglarınız varsa, öneri olarak burada yer vermem adına yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Minimal yaşam nedir konusunda sizin katkılarınız varsa, yazıma katkı sağlayarak gelişmesini destekleyebilirsiniz. Bu konuda öncüleri takip etmek ve resmi blog sayfası üzerinden inceleme yapmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

3 thoughts on “Minimal yaşam nedir? Minimalizm neden tercih ediliyor?

 1. Minimal yaşam endüstriyel tüketim ve kapital düzene karşı uygulamaya geçilmiş bir hayat tarzıdır. Minimal yaşam sadelikten ve az tüketimden yanadır. Yaşamını sürdürebilmek adına ihtiyaç olduğu kadar tüketmek ve sadelikten yana tercihlerde bulunmak minimal yaşamın Temel amacıdır.
  Günümüzde lüzumsuz tüketim çılgınlığına karşı yapılmış Güzel bir yaşam modelidir.
  Geçtiğimiz günlerde hakkında bilgi sahibi olduğum minimal yaşam üzerine netflix’te bir de belgesel bulunmaktadır. konuya ilgi duyanların oradaki belgeseli izlemesini öneririm.
  Hakan Bey güzel bir konuyu blogunuza taşımısınız. Sizlere teşekkür ederim.

 2. Merhaba ? Sade yaşam konusunda yazınızda verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. ? Yaklaşık 2 senedir, sade yaşamı ben de hayatıma uygulamaya ve oluşturduğum bu sade düzeni korumaya çalışıyorum. ‘’Sadeliğin Yasaları’’ kitabıyla ilgili yazmış olduğum blog yazıma https://www.tarz2.com/sadeligin-yasalari linkinden ulaşabilirsiniz. ? Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle, keyifli okumalar dilerim. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.