Minecraft Earth nasıl oynanır?

Minecraft akımını çok farklı bir boyuta taşıyacak olan Minecraft Earth nasıl oynanır? İşte yeni oyun ile ilgili ilk izlenimler ve detaylar.

Microsoft (Daha önce hiç duyurulmayan) Minecraft Earth versiyonunu duyurdu. Minecraft Earth adlı yeni versiyon ücretsiz oynanabilen bir artırılmış gerçeklik oyunu olarak duyuruldu. Modern tasarımlarla zenginleştirilen oyun Android ve iOS telefonlar için tasarlanmış. Coğrafi olarak oyunun sınırlandırılmış olması bekleniyor. Fakat buna karşın bu yaz itibari ile tüm dünyada kademeli bir şekilde oyunun yayınlanması bekleniyor. Minecraft Earth, oyuncuların mahallelerinde dolaşırken Minecraft bloklarını toplamalarına, kamusal alanlarda artırılmış gerçeklik mini oyunlarına katılmalarına, paylaşılabilecek ve keşfedilebilecek kendi sanal binalarını oluşturmalarına izin veriyor. Bu bakımdan Minecraft Earth ile birlikte çok farklı bir deneyim sunacak.

Minecraft Earth fragmanında gösterilen bir craft
Minecraft Earth fragmanında gösterilen bir craft compressor

Minecraft Earth nasıl oynanır?

Şu anda özellikle yabancı beta kullanıcıları tarafından test edilen oyun, bazı ipuçlarını ve oyun içi detaylarını bizlere gösteriyor.  Pokemon Go ile çok fazla benzetilen yeni oyun, Apple ve Google’ın ARKit ve ARCore yazılımlarını kullanan Android ve iOS telefonlarda oynanabilecek. Bu nedenle Minecraft Earth oynamak isteyenlerin öncelikli olarak bu sistem gereksinimlerini karşılaması gerekiyor.

Minecraft Earth oyununda kullanıcılar sokaklarda dolaşarak yapı malzemeleri alabilecek. Yakın mesafeden bu malzemelere dokunarak toplayabilecek oyuncular, böylece malzemeleri kullanarak kendi yapılarını, aletlerini ve silahlarını yapabilecek. Oyun içindeki sistem, Minecraft önceki sürümleri ile benzer bir şekilde geliştirildiği için Minecraft oynayan kişiler zorlanmadan bu konuda ilerleme kaydedebilir.

Minecraft Earth incelemesi

Oyunun avantajlarından bir tanesi gerçek dünya ile sanal dünyayı bir araya getirmesi. Minecraft sevenlerin aşık olacağı bu oyunda, çevrenizde sürekli Minecraft itemlerini görebilirsiniz. Üstelik kaleler, kaleleri koruyan düşmanlar ile birlikte gerçek dünyada amansız bir savaş sizleri bekliyor. Oyunda düşmanlara karşı mücadelede başarılı olursanız daha fazla inşaat malzemesi ile ödüllendiriliyorsunuz.

Minecraft Earth ile birlikte dikkat çeken bir diğer detay ise diğer kullanıcılar ile eşzamanlı olarak sanal gerçeklik deneyimi yaşamak. Kişiler birleşerek bir yapıyı inşa edebilir. Malzemelerini takas yapabilir ya da paylaşabilir. Ticaret yapmak da böylece mümkün durumda. Oyun için genel durum bu şekilde. Oyunun resmi olarak yayınlanması ile birlikte değişiklikler, yenilikler ve yeni versiyonun farklarını daha detaylı bir şekilde görebileceğiz.

Minecraft Earth fragmanından bir kare
Minecraft Earth fragmanından bir kare compressor

Minecraft Earth yaza damga vurabilir

Minecraft Earth’ün duyurusu oyunun 10. yıldönümüyle birlikte yapıldı. Bu açıdan ayır bir öneme sahip. Microsoft, Minecraft’ın yapımcısı Mojang’ı 2014’te tekrar işe alarak çalışmalara başlarken, şu anda çok daha büyük bir veri tabanı oluşturulmuş durumda. Bu oyunun bu kadar popüler olmasındaki etkenlerden birisi ise ABD’de ciddi bir popülerliğin yakalanmış olması. Microsoft’a göre ABD’li çocukların yarısı Minecraft oynuyor.

Minecraft’ın temel çekiciliği, oyuncuların kendi hikayelerini keşfedebilecekleri, yapabilecekleri, paylaşabilecekleri, savaşabilecekleri ve yaratabilecekleri açık bir oyun parkı olması. Oyun, tüm dünyada sanal oyun alanları oluşturmak için yeni teknolojiler kullanıyor. Yeni iOS ve Android telefonlar artırılmış gerçeklik için hazırlar. Yani gerçek görüntüleri sanal dünyaya yerleştirebilirler.

Minecraft Earth
Minecraft Earth compressor 1

Minecraft Earth teknolojisinde neler var?

Değinilmesi gereken başka bir detay ise kullanılan teknolojiler. Wi-Fi GPS ve daha kesin konum takibi için tüm dünyanın ayrıntılı sanal haritalarını kullanan Microsoft, bu kapsamda Minecraft Earth ile çok ciddi bir işe de soyunmuş durumda. Firma gerçek dünyadaki üç boyutlu alanları tanımak için Microsoft’un Azure teknolojisini kullanıyor. Üstelik tüm bu teknolojinin tüm oyuncular için aynı şekilde hazırlanması çok daha büyük bir organizasyonun arka planda yaratıldığını gösteriyor. Öyle ki haritalar üzerinde yapıların ve Minecraft Earth özelliklerinin yeri daha ayrıntılı olarak haritalandırıyor. Böylece herkes için oyundaki etkinliklerin ve maceranın aynı yerde olması sağlanıyor. Ayrıca oyunun Sonbahar, İlkbahar, Yaz Ve Kış aylarında da uygun bir şekilde çalışması adına oyundaki gerçeklikler göz ardı edilmemiş. Çim, yaprak veya kar gibi diğer hava koşulları için de algoritmalar oluşturulmuş durumda.

Pokemon Dedektif Pikachu İncelemesi

Minecraft Earth fragmanından farklı bir kare
Minecraft Earth fragmanından farklı bir kare compressor

Minecraft Earth kullanıcılardan veri toplayacak mı?

Bu fikri biraz ürpertici buluyorum. Azure sistemini oyunu oynayanların telefonunda gördüğüm şeyleri kaydettiği ve işlediği fikri gerçek dışı değil. Bu konuda kesin bilgiye sahip olamasak da kesin olarak söylenebilecek şey şu; Minecraft Earth ile birlikte Microsoft Azure daha güçlü kılınacak ve harita sistemi çok daha geliştirilebilecek.

Aynı zamanda Pokemon GO’da yaşanan sorunlara yönelik de Microsoft önlemler almayı ihmal etmemiş. İnsanların bir konum önermesini veya bir konumu şikayet etmelerini sağlayan araçlar oyun içerisinde yer alıyor. Böylece, yerel bir işletme sahibi dükkanındaki kalabalıkları şikayet ederek uzaklaştırma imkanına sahip.

Minecraft Earth ilk deneyim

Microsoft tarafından organize edilen medya etkinliğinde önemli temsilciler ile Minecraft geliştiricileri, Microsoft’un Washington’daki Redmond kampüsünde bir araya geldi. Burada yapılan testler ile oyunu yakından tanıma fırsatı bulan bir uzman tarafından yapılan kısa bir değerlendirme ise şöyle;

“Yol boyunca yürüyüşe çıktık. Güneşli bir gün. Keyifli bir alışveriş alanında yürüyorum. Toplanan nesnelere dokunuyorum ve hevesle bir şeyler topluyorum. Bir şeyler almak eğlenceli. Her seferinde küçük bir animasyon ile silah ve alet yapımında kullanabileceğim şeyler kazandığım bildirimleri geliyor.  Şimdilik oyundaki simgeler geneldir. Ancak oyun başladığında, her simge ahşap veya demir gibi belirli bir kaynağı temsil edecek. Kaynakların sonsuzluğu olmadığı gibi oyunda da bu durum geçerli. İhtiyacım olan veya istediğim her şeyi kazanmak zorundayım. Neyse ki, yerel bölgemde çok fazla kaynak buldum. Onları makul mesafelerden de toplayabiliyorum çok fazla yakına gitmeye gerek yok. Bu yüzden özellikle bir koleksiyon yapmak için hiçbir yolu sonuna kadar gitmek zorunda değilim.”

Minecraft Earth Microsoft
Minecraft Earth Microsoft compressor

Minecraft Earth ekonomisi nasıl yaratılacak?

Microsoft, oyun ile nasıl para kazanacağına dair hiçbir ayrıntı vermemiş durumda. Kaynak paketlerinin satın alınıp alınamayacağı konusunda soru işaretleri var.

Minecraft Earth nasıl oynanır ya da oyun ile ilgili diğer konular için Microsoft’un resmi sitesine buradan erişebilirsiniz.

Minecraft Earth tanıtım fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.