LOL Taktik Savaşları Nasıl Oynanır?

lol taktik savaslari nasil oynanir

lol taktik savaslari nasil oynanir

LOL taktik Savaşları nasıl oynanır rehberi sizlerle.

Taktik savaşları ile altın kazanmak, XP ve birim yükseltmelerinin nasıl yapılacağına kadar LOL taktik savaşları nasıl oynanır rehberini sizler için hazırladım.

League of Legends oyunu ile online ve espor dünyasına damga vuran Riot Games, Dota 2 gibi farklı oyunlar ile piyasaya çıkan ve daha çok Chess (Satranç) olarak adlandırılan oyun türünü, yeni bir mod olarak oyuna ekledi. Yapılan bu değişiklik sayesinde oyun karakterleriyle çok farklı bir oyun deneyimi ve aynı zamanda strateji keyfi yaşamak mümkün oldu. Şansın yanında doğru bir stratejinin de gerektiği oyun, bu tür oyunları sevenler tarafından mutlaka tercih edilmeli.

Rehber oyunun nasıl oynandığı ile ilgili genel ve kapsamlı bir içerik olacağı gibi taktikler ve kompozisyonlar gibi ek içeriklerle desteklenmeye devam edecektir.

LOL Taktik Savaşları Oyununa Nasıl Başlanır ve Kazanılır?

Auto Chess türünü alanlardan biri olan taktik savaşları lansman sırasında o kadar popülerdi ki, League of Legends geliştiricisi Riot Games dahi bu akıma uymak zorunda kaldı. Oyun içerisinde çok fazl değişkenin olması ve sürekli yeni güncellemelerle oyun içi dengelerin değiştirilmesi oyunun canlı kalmasını sağlıyor.

Her oyun, üstesinden gelmek için farklı engeller sunuyor. Sınırlı zaman ve kaynaklarla birlikte artan zorluklarla yüzleşmek oyuncuların yeteneklerinin ön plana çıkmasını sağlıyor. Auto Chess türünün bu şekilde adlandırılması her ne kadar başta garip gelse de oyun aslında oynanış açısından benziyor. Satrançta ilerlemek, rakibin ne yapacağını tahmin etmek oldukça önemli. Tıpkı taktik savaşlarında olduğu gibi.

Bu sayfada:

  • Taktik savaşları nasıl oynanır: Yeni başlayanlar için rehber
  • Oyunda nasıl seviye atlanır?
  • Oyunda kahramanlar ne zaman yükseltilir?
  • Altın nasıl kazanılır ve nasıl harcanır?
  • Eşyalar nasıl kullanılır, birleştirilir ve yükseltilir?
  • Erken oyun rehberi
  • Oyun içi rehber
  • Oyun sonu rehberi ve maç kazanma

LOL Taktik Savaşları Nasıl Oynanır: Temel Rehber

Takım Savaşı Taktikleri ‘otomatik satranç’ türündedir. Oyun, bir cümleyle oldukça basit gelebilir. Her fırsatta elde ettiğiniz parayı kullanmanız, düşman birimlerini yenmeniz ve ortak bir havuzdan birimler alarak yükseltme yapmanız gerekir. Oyun, zorluk olarak bu aşamada dikkat edilmeli. Bu aşamada ise dikkat edilecekler şöyle;

Oyunda her oyuncu, paylaşılan bir karakter havuzundan birinci seviye bir şampiyon satın alarak oyuna başlar. Her bir turda ise yine şampiyonlar listesinden seçim yaparak en iyi karakterler oluşturmaya çalışır.

Her oyuncunun oyun başı itibari ile 100 puanı vardır ve oyun sonunda hala bu puanını, canını koruyan son oyuncu oyunu kazanır.

lol taktik savaslari 1
LoL Taktik Savaşları – Oyuncular ve canlarını gösteren sağ menü.

Her oyuncu için sağlık bilgisini gösteren çubuklar, kullanıcı ara yüzünün sağında gösterilir.

Oyun beş turda çeşitli aşamalardan oluşmaktadır; Dört PvP turu (diğer oyunculara karşı), bir PvE turu (bilgisayara karşı) ve üçüncü turdan önce bir şampiyonluk turu.

Ekranın üstündeki ara birimde, hangi turda olduğunuzu, sahnenin yapısını ve rakibinizin adını görebilirsiniz.

lol taktik savaslari 2
Lol Taktik Savaşları Round Gösterim Ekranı

Toplamda 49 şampiyon var.

Her şampiyon beş nadirlikten birisine sahiptir. Sıradan, epik ve efsanevi gibi giden şampiyonlar, seviye yükseldikçe çok daha güçlenir.

Ara yüzün solundaki bonuslar, köken / sınıf kombinasyonlarını görmenizi ve kontrol etmenizi sağlar.  bulunduğunu gösterir.

Her turun başında, satın alınan ve mevcut şampiyonlar, dokuz yuvalı bir bankta saklanır. 

Önemli Detay: Şampiyon Yükseltme

Aynı 1 yıldız şampiyondan üçünü toplarsanız 2 yıldızlı karakter haline gelecektir. 3 tane 2 yıldızlı şampiyon toplandığında ise 3 yıldızlı bir şampiyon oluşturulur.  Yıldızlar arttıkça şampiyonları güçleri de artar.

Lol Taktik Savaslari Sampiyon Yukseltme
Lol Taktik Savasları Şampiyon Yükseltme

Hasar verme ve hasar alma yoluyla, şampiyonlar özel yeteneklerini kullanmak için gerekli mana kazanacaktır. Bu yetenekler ise dondurma, çok büyük bir hasar verme gibi özelliklerdir ve  savaşın sonucunu önemli ölçüde etkiler.

Her bir karşılaşma için üç olası sonuç vardır: kazanmak, kaybetmek ve berabere kalmak. Kazanırsanız, hayatta kalan birimleriniz düşmanlarına rütbelerine eşit bir hasar verir. Kaybederseniz, karşı tarafın kahramanları size zarar verir. Süre doluyorsa ve iki taraf galip gelemiyorsa, her iki taraf da hasar alır.

Bir raund kaybettikten sonra, karakterinizin altında beliren sayıdan ne kadar hasar aldığınızı takip edebilirsiniz.

LOL Taktik Savaşları’nda XP Nasıl Kazanılır?

Takımınızın gücünün bel kemiği, alanda sahip olabileceğiniz ünite sayısını ve daha yüksek nadir üniteler sunma şansını doğrudan etkileyen seviyenizdir. XP kazanmanın iki yolu vardır: Her turda otomatik olarak size verilen 2XP ve dört altın için satın alabileceğiniz 4XP artışı. Oyunun çoğu için iki XP, pasif bir ilerleme için yeterli bir dönüş sağlayacaktır. Ancak oyunda biraz fazladan harcama yapmanın sizi büyük bir avantaja sokabileceği belli noktalar var. Bu tür durumlarda ise oyuncuların tercihi ve stratejisi devreye girmektedir.

Kazandığınız her seviye için – maksimum seviye 9. seviyeye kadar – tahtada ilave bir kahraman eklemeye izin verilir. Bu nedenle seviyelerde gecikmeniz sizi rakiplere karşı güçsüz kılabilir. XP’ye fazla altın ayırmanız, güçlü şampiyonları yakalama fırsatının azaldığı anlamına geliyor. Belirli bir seviyeye gelinceye kadar nadir, destansı ve efsanevi şampiyonları kazanmaya bile başlayamazsınız Mümkün olan en iyi takımı oluşturmak için seviyenizi göz önünde tutmalı ve XP’ye belirli şartlar dahilinde yatırım yapmalısınız.

LoL Taktik Savaşları’nda Kahramanlar Ne Zaman, Nasıl Yükseltilir?

Sadece 1 yıldızlı şampiyonlardan oluşan bir ekiple, Taktik Savaşları oyununda uzun süre dayanamazsınız. Geç oyuna kadar kalabilmeniz için birimlerinizi yükseltmeniz gerekir. Bir birimin yükseltilmesi, hasar ve sağlığını büyük ölçüde arttırır. Bu nedenle birimlerinizi rakibinizin kuvvetlerinden daha yüksek bir seviyeye getirmek, oyunda büyük bir avantajdır.

2 yıldız versiyonu yapmak için üç 1 yıldız şampiyonu ve 3 yıldız yapmak için üç 2 yıldız şampiyonu alıyor. Bu açıdan bakıldığında bir kahramanı üç yıldızlı yapmak için aynı şampiyonun dokuzunu da almanız gerekir. Bu, yüksek ve nadir olanlar için pahalı bir çaba ve aynı zamanda oldukça zordur.Fakat 3 yıldız şampiyonunun etkisi birinci seviye ile karşılaştırılamaz. 3 yıldızlı bir nadir veya daha yüksek şampiyon, gücüyle takımınızı zafere taşıyacak kadar etkili olabilir.

Sampiyon Secme Ekranı
Şampiyon Seçme Ekranı

LOL Taktik Savaşları’nda Altın Nasıl Kazanılır ve Harcanır?

Oyunda para kazanmanın birkaç yolu var. İlk olarak, sonuçtan bağımsız olarak her turdan sonra her oyuncuya altın verilir. Bu miktar sonuç ne olursa olsun, her zaman size verilecek bir miktardır. Alacağınız altın miktarı seviyenize göredir. Yani seviye ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla para kazanırsınız.

LOL Taktik Savaşları Faiz Sistemi Nedir?

Taktik savaşlarında aslında ekonominin özü, büyük miktarda altın biriktirdiğiniz için sizi ödüllendiren faizdir. Sahip olduğunuz her 10 altın için, ekstra bir altın verilir. 50  altını hesabınızda tuttuğunuzdad ise 5 ekstra altın kazanmaya başlarsınız. Altın biriktirmenin en güzel yanlarından birisi de budur. Bu ekstra 5 altın inanılmaz bir dönüş için önemli. Şampiyon almak ya da level atlayarka daha fazla şampiyona yer vermek için altn harcayabilirsiniz. Fakat altının performansınıza yaptığı büyük etki nedeniyle, orta oyunda mümkün olduğunca 50 altına ulaşmanız ve ekstra faizler almanızı öneririm.

Altın kazanma noktasında bir diğer nokta ise kazanarak veya kaybederek, performans ödülü alma. Tur başına 3 altın verebilir ve ekonomik sermayenizi artırmanın kazançlı bir yolu da bu performans olabilir. İsterseniz hızlı para kazanmak için oyunları kasıtlı olarak bir noktaya kadar kaybederek altın biriktirebilirsiniz. Ancak çok fazla sağlığınızı kaybetmeden dönüşü garanti altına almayı dengelemeniz gerekir. Aksi halde oyunda çok güçsüz kalabilirsiniz.

esyalarin saklandigi alan
Eşya kontrollerini yapabileceğiniz sol alan

LOL Taktik Savaşları’nda Eşyalar Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Aslında oyundaki eşyalar, joker karakterler. Oyundaki şansın, başarı üzerindeki en büyük etkiye sahip olduğu yönü, eşyalar. Üstelik şampiyonlar gibi eşyalar ortak bir havuzdan gelmiyor. Şampiyonlar gibi satın alınmıyor ve satılamıyor. İstediğiniz öğeyi alıp alamayacağınız tamamen oyundaki şansınıza bağlı.

tft item list compressor
Eşya birleştirme tablosu

Bir eşya aldığınızda, panonuzun solundaki envanterinize eklenir ve böylece kullanıma hazır hale gelirler. Eşyalar, şampiyonlara yerleştirilerek, özel yeteneklere sahip, daha güçlü eşyalar oluşturmak için birleştirilebilir. Burada listelenecek çok fazla kombinasyon olsa da birkaç görsel ile bu durumu kolayca kavrayabilirsiniz. Özellikle oyunda yeniyseniz oyun boyunca bu sayfayı açık tutarak itemlerin birleştirilme halinde hangi itemler olacağını görmenizi öneririm.

Doğru Eşya, İyi Şampiyon: Zafer!

Doğru eşya, iyi bir şampiyon ile birlikte sizi oyunun yıldızı yapabilir. Hasarları yüksek, özel yeteneklere sahip olan şampiyonlar, sihirli hasar veren eşyalardan, ön tanklar ise sağlık veren eşyalardan yararlanır. Hızlı bir şekilde saldırması gereken şampiyonlar ise  saldırı hızını artıran eşyalardan büyük ölçüde yararlanır. Bu nedenle itemlerin nasıl birleştirildiğine dikkat etmeniz gerektiğini gibi hangi şampiyona verileceği de önemlidir.

Her bir şampiyon en fazla üç eşya tutabilir. Bu yüzden bir slotu o şampyon için işe yaramaz bir eşya ile doldurmanız, kayıp yaratacaktır. Üstelik şampiyonlara eşya koyduğunuzda onu geri almanızın tek yolu, şampiyonu satmak.

İPUCU: Eğer herhangi bir karaktere vermek istemediğiniz ve yükseltmeniz gereken iki eşyanız varsa, marketten rasgele bir kahraman alın. Sonrasında eşyaları yedek destede yer alacak bu karakterde birleştirin. Sonra karakteri satın ve birleştirdiğiniz eşyayı slotta tutmaya devam edin.

Muhtemelen bir oyun boyunca istediğiniz tüm eşyaları toplayamazsınız. Ama elde ettiklerinizden en iyi şekilde faydalanmaya çalışırsanız, üst sıralarda yer almayı başarabilirsiniz.

LOL Taktik Savaşları İçin Erken Oyun Rehberi

İlk şampiyon seçme ekranı ve arka arkaya üç PvE turunu kapsayan erken oyun, diğer oyunculara erken bir liderlik üstünlüğü elde etmek için çok önemli. İyi bir erken oyuna sahipseniz, bu ivmeyi erken kazanan bir çizgi oluşturmak ve daha fazla altın almak için kullanabilirsiniz. İlk oyunların çoğu şansa dayalı. Ancak güçlü bir başlangıçta ​şansınızı artırmak için yapmanız gereken bazı şeyler var.

İlk şampiyon seçme aşamasından seçtiğiniz asıl şampiyon çok fazla önemli değil. Önemli olan iki faktör; şampiyonun nadirliği ve donanımları.

Nadir seviyeden başlayarak, gerçekten harika bir eşyaya sahip bir şampiyon alabilmeniz bu aşamada çok önemli. Fakat bunun için tüm eşya – şampiyonları bilmeniz ve hızlı hareket etmeniz gerekli. Zira ilk seçim ekranı oldukça kısa ve çoğu oyuncu, oyunun rasgele atadığı bir kahraman ile başlamak zorunda kalıyor. Ayrıca ilk ekranda seçeneceğiniz bir şampiyonnun satış değeri de önemli. 1 altınlık karakter yerine 2 altınlık şampiyon alırsanız hemen satış yaparak onun yerine iki şampiyon alma şansı bulabilirsiniz.

Oyun İçi Taktiğinizi İyi Belirleyin

Minecraft Earth nasıl oynanır?

Yaygın olmayan şampiyonların erken oyunda elde edilmesi, yaygın şampiyonlara göre daha zor. Shen ya da Varus gibi nadir bir şampiyona sahip olmak erken bir başlangıç ​​ya da sınıf bonusu elde etme noktasında size avantajı çok fazla olacaktır. Bu nedenle gözünüzü bu şampiyonlara yöneltmelisiniz.

Erken oyunda eşyalar açısından da dikkat edilmesi gerekenle rvar. Bir spatula, bir BF kılıcı, olimpik yay gibi eşyalar, oyunun başlarında harikadır ve karakterlerinizi itici bir güç yapar.

Bu tip detaylar sizi erken PvP (diğer oyunculara karşı) turlarında taşıyabilecek duruma getirir.

LOL Taktik Savaşları İçin Orta Oyun Rehberi

Orta oyunda, 50 altın almak için odaklanmanız gerekir. Takımınızı yükseltirken ve eşyalarınızı geliştirirken bu biriktirme zor gibi görünse de birkaç oyun ile bu sistemi oturtabilirsiniz.

Takım kompozisyonunuzu güçlendirirken, diğer oyuncuların neye sahip olduğunu görmek için bir dakikanızı ayırın (sağ taraftaki isimlerine tıklayarak bunu yapabilirsiniz). Özellikle sizden daha yüksek seviyeli birimlere sahiplerse, diğer oyuncularla aynı şampiyonlardan oluşan bir kompozisyon yaratmaktan kaçınmak önemlidir. Bu kısa inceleme size şampiyon seçme konusunda yardım edecektir.Mevcut tüm şampiyonlar aynı ortak havuzdan geldiğinden, sınırlı stok için birisiyle rekabet etmek sadece yükseltme işlemini zorlaştırır.

LOL Taktik Savaşları İçin Oyun Sonu Rehberi

Oyunun belki de en zor kısım. Oyunun bu noktasında odak noktanız olabildiğince çok 3 yıldız olmalı. Şimdiye kadar 50 altının üzerinde kaldıysanız, iyi bir yerdesiniz. Çünkü her tur dönüşü 5 altın almak ve birim satın almak için iyi bir altın seviyeniz olacak.

Bir noktada istediğiniz şampiyonları bulamama gibi risk olabilir. 3 yıldız yükseltmesini yapamayacağınız banktaki şampiyonları satarak ekstra altın elde edebilir ve toplayacağıınz şampiyonlara odaklanarak 3 yıldız yapmaya çalışabilirsiniz. Bu son turlarda elinizden gelenin en iyisini yapın. Çünkü bu noktada kaybetmek, 20 veya daha fazla hasara neden olabilir. Şimdi dikkat edilecek bir diğer detay eşyalar ve birimler. Birimler, bonus buff almanızı sağlayacağı gibi istediğiniz buffları elde edemediğinizde spatula arayın. İki spatuladan bir yeni gir güç yaratmak, tahtadaki bir birim için ek bir yuva sağladığından inanılmaz bir avantajdır. Bunu da yapamazsanız, en çok nadir bulunan üniteyi yakalayın, çünkü kıymetli altınlara satabilirsiniz.

Son İkiye Kalmak

Son ikiye kalmayı başardıysanız, birim yerleştirme kilit hale gelir. Rakibinizin panosuna bakın ve birimlerinizi yeteneklerini en iyi şekilde yapabileceği bir yere taşıyın. Büyük bir DPS (saniyede hasar) biriminin, turun yarısında diğer şampiyonlara çarpması nedeniyle hasar vermemesi, büyük bir güç kaybı yaratacaktır. Bu nedenle oyunda şampiyonların nasıl, nereye hareket ettiğini göz önünde bulundurun.

Canınız 10’dan az olursa, Shirley Bassey’i gururlandırmanın ve büyük bir spender olma zamanı. Tüm paranızı yeniden şampiyon aramaya ayırın, bulacağınız yükseltmeleri kullanın. Tüm paranızı bu aşamada artık kullanabilirsiniz. Bu biraz çaresiz bir son çare gibi geliyor. Ama öyle.

Bol şanslar!

LOL Taktik Savaşları Nasıl Oynanır?” konusunda yorum bölümünü kullanarak destek verebilirsiniz. Oyun ile ilgili daha fazla bilgi için resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

LOL Taktik Savaşları resmi sitesi için tıklayınız.

Lol Zafer
Zafer hep sizinle olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.