Kaç kişi DuckDuckGo kullanıyor?

Gizlilik özellikleri ile dikkat çeken DuckDuckGo’yu kimler kullanıyor? Kaç kişi DuckDuckGo kullanıyor? İşte DuckDuckGo rehberi.

Gizlilik odaklı kurulan ve kısa süre içerisinde dikkat çeken arama motoru olarak kaç kişi DuckDuckGo kullanıyor?

Gabriel Weinberg tarafından kaleme alınan bir blog yazısında DuckDuckGo kullanım verileri ile ilgili detaylar paylaşıldı. Başlangıç aşamasında kullanıcı verilerini takip etmeyen ve gizliliği önemseyen bir şirketin böylesine veriler sunması biraz tuhaf gibi görünse de DuckDuckGo CEO’su bu konuda küçük detaylara yer vermiş.

“DuckDuckGo!’yu kaç kişinin kullandığını bilmediğimizi öğrenmeniz şaşırtıcı olabilir. Ancak, gizlilik politikamıza baktığınızda – aramaları kişilere bağlamak da dahil olmak üzere- kişisel verileri toplamıyor ve paylaşmıyoruz. Böylece insanları isimsiz olarak dahi doğru bir şekilde sayma imkanımız yok. Bununla birlikte, tahmin yapabiliriz.”

DuckDuckGo CEO’su Gabriel Weinberg

Kaç kişi DuckDuckGo kullanıyor?İşte bugünün rakamları

Kullanıcılar takip edilmediğinden dolayı, sitenin her ay kaç kullanıcı tarafından ziyaret edildiğini bilmek DuckDuckGo için imkansız olarak tanımlanıyor. Ancak aylık bazda alınan ve halka açık olarak yapılan arama sayılarına göre tahminlerle DuckDuckGo’ya dair analizler yapılabilir.

“Aylık arama sayımızı, toplamda kullanıcılarını izleyen diğer arama motorlarında yapılan kişi başına ortalama arama sayısına bölerek DuckDuckGo’yu kaç kişinin kullandığını tahmin etmek için kullanabiliriz. Aylık ortalama, kişi başına yaklaşık 30 arama. Her durumda, bu rakamları kullanırsanız, yaklaşık 25 milyon kişiye ulaşıyor!” diyerek kullanıcı sayısına dair ilk verileri sunan DuckDuckGo CEO’su Weinberg, sistemin kısa süre içerisinde popülerliğe ulaşmasının arkasındaki gizliliğe de vurgu yapıyor.

DuckDuckGo CEO’su Gabriel Weinberg

Anket ve araştırmalar ne söylüyor?

2017 yılı sonunda ABD yetişkinlerine yönelik yapılan bir ankette, nüfusun yaklaşık dörtte birinin DuckDuckGo’yu kullanmak için önemli gerekçeleri olduğu ortaya çıkarılırken kullanıcıların gizlilik noktasında ciddi bir ihtiyacı olduğu da tespit edildi. Giderek artan rahatsız edici reklam çalışmaları, yıkıcı veri ihlalleri ve kullanıcı veri satışları karşısında nüfusun neredeyse dörtte birinin bu şekilde yanıt vermesi şok değil tabi ki. Özellikle son dönemlerde gizlilik giderek ana akım haline gelirken DuckDuckGo! için bu büyük bir fırsat.

Mart 2018’de ise Cambridge Analytica tarafından yapılan bir diğer araştırma yine dikkat çekici sonuçları ortaya çıkardı. Yaklaşık 90 milyon Facebook kullanıcısının hassas kişisel bilgilerini kolayca indirmesi sonrasında ortaya çıkan gizlilik ihtiyacına yönelik yapılan başka bir ankette olaydan haberdar olanların yaklaşık yarısının (% 51.12) online gizliliğini korumak için araç ve hizmetler bulma olasılığının yüksek olduğu belirtildi. Başka bir deyişle, çevrimiçi gizliliğini korumayı önemseyen ve aktif olarak onu korumak için harekete geçen nüfusun segmenti hızla büyüyor. Kişisel bilgilerin çevrimiçi olarak güvenli olmadığının neredeyse her gün hatırlatılması, DuckDuckGo gibi alternatifleri de popüler hale getiriyor.

2018’in başında, 2017’ye göre % 55 büyüyen DuckDuckGo, günde 20 milyon özel aramayı geçmiş durumda ve büyümeye devam ediyor.

“Daha Fazla Eğitim Gerekiyor”

CEO, “Misyonumuz, DuckDuckGo’nun sağladığı gizlilik araçları, arama motorumuz ve internette gezinirken gizliliğinizi koruyan uygulamalarımız ve uzantılar aracılığıyla çevrimiçi yeni bir güven standardı oluşturmaktır.” diyerek bu konudan taviz vermeyeceklerini söylerken aylık 25 milyonluk bir arama hacmine ulaşmayı başaran arama motoru, bu alanda giderek yükselene istatistik ve grafikleri ile dikkat çekiyor.

DuckDuckGo CEO'su Gabriel Weinberg
DuckDuckGo CEO’su Gabriel Weinberg

15.03.2019 Yazı Güncellemesi

DuckDuckGo Google’da varsayılan listesinde!

Google tarafından yapılan güncelleme ile birlikte DuckDuckGo Google Chrome’da yer almaya başladı. Chrome 73 güncellemesi alan tüm kullanıcılar artık varsayılan listesinde DuckDuckGo seçimini yapabilecek. Bu arama motoru ve gizlilik adına hem Google hem de DuckDuckGo için büyük bir adım olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.