I Am Mother İncelemesi

Netflix’te dikkat çeken yapımlardan birisi olan I Am Mother incelemesi ile sizlerle.

I Am Mother Konusu Ne?

İlk defa senaryo yazan yazar Michael Lloyd Green, dış dünyada gerçekleşen bir olayın ardından filmi bir tesiste başlatıyor. Son derece modern ve ileri bir teknolojinin olduğu bu tesis aynı zamanda bir droid tarafından yönetiliyor. Rose Byrne tarafından seslendirilen Mother adlı bir android, 63 bin insan embriyosu koleksiyonuna sahip ve bir gün “Kızı” olarak bilinen çocuğunu doğurmaya karar veriyor. Bu dört duvar içinde yaşayacağı bilerek büyüyen bu kıza Android, annelik, ebeveynlik, öğretmenlik ve bakıcılık yapıyor. İkisi, özellikle kız büyüyene kadar sıcak bir ilişki içerisinde yaşasa da büyüdükçe kız dış dünyayı merak etmeye başlıyor.  Anne, kızı her yıl bilgi seviyelerini, fiziksel yeteneklerini ve hatta felsefesini değerlendirmek için sıkı bir sınava sokuyor. Anne, bu testlerin kız için olduğu kadar kendisi ve insanlık için de olduğunu söylüyor. Annenin yeni bir insan kuşağı için mümkün olan en iyi öğretmen olmaya çalışıyor. Temel amaç ise kız belirli bir seviyeye ulaştığında, ikinci bir embriyo seçerek insan nüfusunu arttırmak. Hilary Swank’ın rol aldığı beklenmedik bir ziyaretçinin gelmesi ise tesisteki tüm dengeleri değiştiriyor.

I Am Mother İncelemesi, filmde neler var?

Swank’ın canlandırdığı bu bilinmez karakter, kıza anlatmak için çok farklı bir hikayesi var. Ona androidlerin güvenilmez olduğunu ve dışardaki kaosun ve yaşanan olayların tamamen androidler tarafından yaratıldığını söylüyor. Bu nedenle de bir tarafta annesi olarak bildiği robot, diğer tarafta ise yeni tanıttığı gerçek bir insan arasında kalan kız, sürekli bu ikilimi yaşıyor. Filmin çoğunluğu da genç bir kızı ikna etmeye çalışan iki kadınla tek kişilik bir sahne gibi geçiyor. Bir izleyici olarak biz ise kime veya neye inanacağımızı bulmaya çalışıyoruz.

Neredeyse iki saatlik bir film olmasına rağmen, yönetmen Grant Sputore, filmde sabit bir tempo sürdürerek olayların asla net olarak anlaşılmamasını sağlıyor. Ancak heyecanlandıracak kadar kalp atış hızını da yükseltemiyor.

En İyi 50 Netflix Filmi (2019)

I Am Mother filmine dair

Bir androidin çocuğu başarılı bir şekilde büyütüp büyütemeyeceği kavramı kendi içinde büyüleyici ve dikkat çekici bir durum. Film, bu duruma dair önemli izler sunuyor.

I Am Mother Yönetmeni ve Oyuncuları Kim?

Yöneten: Grant Sputore

Yazar: Michael Lloyd Green

Oyuncular:

  • Luke Hawker – Anne
  • Rose Byrne – Anne’yi seslendiren kişi
  • Maddie Lenton – Bebek
  • Lenton – Yürümeye başlayan çocuk
  • Hazel Sandery  – Çocuk
  • Clara Rugaard – Kız evlat
  • Hilary Swank – Misafir kadın
  • Jacob Nolan – Erkek kardeş

I Am Mother film fragmanı

 
I Am Mother filmini izlemek için tıklayınız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.