Hırsızlardan Korunmanız İçin Evinizde Alabileceğiniz Önlemler

Evde yaşanan en büyük tehlikelerden birisini hırsızlık olayları oluşturuyor. Kilit sistemleri ne kadar modern olursa olsun bir şekilde aşılıyor. Parmak izi sistemiyle açılan kapının sadece kilit kısmında parmak izi kullanılıyor. Halbuki hırsız kapı yerine pencereden girebileceği gibi kilidin varlığı da kapının kırılmasına engel oluşturmuyor.

Ev ve işyeri güvenlik sistemi, insanların bu çaresizliklerine çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Güvenli kilit sistemleri; profesyonel bir firma tarafından dizayn edilen bir güvenlik sistemiyle birleştirildiğinde ev ve işyerlerinin güvenlik problemi de ortadan kalkıyor. Üstelik bu tür sistemler sizi sadece hırsızlardan korumuyor. Yangın ve su baskını gibi sizin evinizde olduğunuz zamanlarda işyerinizdeki, evde olmadığınız dönemlerde de evinizdeki istenmeyen olaylardan da sizi haberdar ediyor.

Hangi Konularda Teknolojik Destek Sağlanıyor?

Evinizin veya işyerinizin korunmasında farklı cihazlar tek tek kullanılabileceği gibi firma tarafından, farklı cihazların kullanımıyla tasarlanan bir güvenlik sistemi evinizi veya işyerinizi adeta bir kale gibi girilemez kılıyor.

Teknolojinin geldiği son noktada üretilen;

  • Alarm sistemleri
  • CCTV (Kapalı Devre Kamera) sistemleri,
  • Yangın sensörleri,
  • Gaz sensörleri ile oluşturulan güvenlik sistemleri ile sadece hırsızlıklar önlenmiyor, ev ve işyerinizdeki afetlerin verdiği zarar da zamanında müdahale ile asgari düzeye indiriliyor.

Alarm Sisteminden Ne Beklenir?

Alarm sistemleri, tek başlarına kullanıldıklarında sadece hırsızı korkutmak suretiyle kaçırabiliyor. Bir yerde hırsız alarm sisteminin varlığı biliniyor ve hırsız bu sisteme müdahale edemiyorsa baştan caydırıcı bir etki de yapıyor. Salt alarm sisteminden daha fazlası da beklenmiyor. Ancak güvenlik sistemleriyle firma; hırsızlığa geleceklerin alarm sistemini devre dışı bırakmalarında bile ev ve işyerini koruyor. Alarm sistemleri dışında sensörler ve kameralarla kombine edilmiş bir güvenlik sistemi, bir merkezle de entegre edilmiş ise hırsızların bu sistemi geçmesi de mümkün görünmüyor.

Güvenlik Sisteminin Elemanları Nelerdir?

Alarm sistemleri, tek başlarına; olağan üstü durumlarda ses veya ışık veya her ikisiyle birden ikaz edebilen elektronik düzeneklerden oluşuyor. Kalitesi ne olursa olsun bu sistemlerin her an çalışacağı veya devre dışı bırakılamayacağı da garanti edilemiyor. Güvenlik sistemleri ise alarm cihazlarının da kullanıldığı bir sistemi ifade ediyor. İçerisinde alarm cihazları dışında dedektörler ve kameralar da bulunan bu sistemin asıl tamamlayıcı unsurunu güvenlik merkezi oluşturuyor. Merkez, 24 saat esasına göre profesyonel ekipler tarafından işletiliyor. Herhangi bir olağanüstü durum derhal yetkili birimlere haber verilerek ortadan kaldırılıyor.

Güvenlik Sistemlerinin Maliyeti Yüksek midir?

Tüm bu sistemler; sadece işyeri alarm veya ev alarm sisteminden tam bir güvenlik sisteminin tesisine kadar aslında çok da yüksek bir maliyet oluşturmuyor. Firma; kendine ait web sayfasında, güvenlik sisteminin kaba maliyetinin hesaplanmasına imkân sağlıyor. Ancak, profesyonel bir ekibin yapacağı çalışma ile kesin maliyet ortaya konuyor. Aslında bu tür maliyet hesaplarında; güvenlik sisteminin bulundurulmaması halinde yaşanabileceklerin dikkate alınması gerekiyor. Yüksek maliyet gerektirmeyen etkin bir güvenlik sistemi vaat eden firma güvenliği ertelemek çok daha büyük maliyetlere katlanılmasını gerektiriyor. Unutulmaması gereken husus, güvenlikte maliyetin olmadığıdır.
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.