Hayatta Hedeflere Nasıl Ulaşılır?

İyi ve mutlu bir yaşam mı arıyorsunuz? Gelin, Hayatta Hedeflere Nasıl Ulaşılır? yazımla hayata dair yeni bir pencere açalım…

Hayatta Hedeflere Nasıl Ulaşılır

Hayatta Hedeflere Nasıl Ulaşılır

Hedeflere ulaşmak ya da ulaşamamak. Hayatımızın aslında belirleyicisidir. Peki, Hayatta Hedeflere Nasıl Ulaşılır?

Hayatta Hedeflere Nasıl Ulaşılır?

Kendinize Odaklanın!

Önemli hedefler edindiğinizden emin olmak için geri çekilin ve hayatınızı daha geniş bir perspektifle inceleyin. Ulaşmak istediğiniz mutlu sonu düşünün ve oraya nasıl gideceğinizi belirlemek için çalışın.

Örneğin, önümüzdeki beş yıl boyunca kendiniz için hedefler oluşturmak istiyorsanız, bundan beş yıl sonra profesyonel ve kişisel olarak nerede olmak istediğinizi yazın. Hiçbir şeyin sizi engellemesine izin vermeyin. Sadece kalemi elinize alın ve yazın.

hg

Kendinizi işiniz ilgili olarak nerede görüyorsunuz? Aile hayatınınız nasıl? Arkadaşlarınız ve sosyal hayatınız ne durumda? Hobileriniz neler? Sağlığınınız nasıl?

Hakan Göçmez

Blog Yazarı

Ardından, beş yıl içinde başarmak istediklerinize göre, bir yıl sonra nerede olmak istediğinizi kendinize sorun. Cevabı ayrıntılı olarak yazın, böylece size gerçek gibi görünecektir. Sonrasında ise kendinize bundan üç ay sonra nerede olmak istediğinizi sorun. Açık olmanız bu aşamalarda oldukça önemli. Peki ya bir ay? Bir hafta? Ana planınıza ulaşmaya daha da yaklaşmak için bu hafta hangi adımı atacaksınız?

Bu egzersiz göz korkutucu görünse de endişelenmeyin. Bu, hayatınızı daha büyük bir resimle hedeflerinizi sıraya sokmak için eğlenceli ve göz alıcı bir yoldur. Böylece hayallerinizi gerçekleştirmek ve hedefinize ulaşmak adına değerli zamanınızı boşa harcamazsınız.

İç İçe Hedefler Oluşturun

Hedeflerinize ulaşmanın en etkili yolu, öğeleri iç içe yerleştirmektir. Ana hedefinize ulaşmak için alt hedefler belirleyebilirsiniz. Bu konuda bir örnek vermek yerinde olacaktır.

Bu aşamada yapacağınız her şey ölçülebilir olmalıdır. “Bir kitap yazmak istiyorum” yerine, “Günde iki saat, haftada dört saat yazmak istiyorum” gibi bir amaç belirlemeye çalışın ve takviminizdeki boşluğu bununla doldurun.

Amaçlarınızı pozitif yapmanız ise sizi daha fazla motive edecektir. “Bu berbat işimden ayrılmak istiyorum” yerine, arzu edilen bir kariyere göre “Başka bir işte, bir ofiste, çalışanlarla birlikte başarılı işler yapmak istiyorum”u deneyin ve ardından iş ilanlarına göz atarak şirketlere özgeçmişinizi gönderin.

Hedeflerinize alternatif yollar kullanarak ulaşmak her zaman için başarı oranını arttıracaktır. Bu nedenle alt hedeflerle ana hedefinizi sürekli destekleyin, yeni hedefler ekleyin, yenilerini deneyin. Başarısızlık ve aksilikler yaşanması normaldir. Hedefe yönelik strateji, ne olursa olsun, hayallerinize giden yolda ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Değerlerinizi Açıklayın

Çoğu insan, hayatta istediğini elde edememiştir. Çünkü başkalarının ne yapması, neler yapmaması gerektiği ile ilgili fikirler ön plandadır ve kişi kendine dönük bir yaşam sürmez. İnsanların ölüm döşeğindeki pişmanlıklarından birisi ve belki de en önemlisi hayallerini yaşayamamalarıdır. Bu durumun sizin için olmasına izin vermeyin. Beceri ve zorunluluklarla dolu bir hayatı yaşamaktan kaçınmak için bir dilek listesi yapın. Gerçekten ne istediğinizi not edin. Bu notlar, materyalden (Yeni bir araba gibi) psikolojiye (Kendinize değer verme) kadar düşünebileceğiniz hemen hemen her şeyi içerebilir.

Zengin ve doyurucu bir yaşam hakkında hayal kurmak için kendinize izin vermek, onu edinmenin ilk adımıdır. Hedeflerinizin ruhunuzla konuştuğundan, anlaştığından emin olun.

İlham Vermek İçin Zaman Kazanın

Ancak ölenlerin ikinci pişmanlığı da çok çalışmamış olmaktır. Araştırmalar, yaratıcı hobilere ve iş dışı projelere dahil olan insanların yaşamda daha mutlu olduğunu ve kişilerin daha fazla geliştiğini gösteriyor. Çünkü yeni fikirler üretip, kendilerini benzersiz bir şekilde ifade edebilen kişiler kendini enerjik ve eğlenceli hissediyor. Daha az zamanda, daha çok iş yapmak yani verimli çalışmak aslında anahtar nokta.

Hedef odaklı yaşamınızda dengeyi bir öncelik haline getirin. İş günü sona erdikten sonra kendinizi gençleştirmek için bir hobi veya yeni proje başlatın. Boyayın, oyunlar oynayın ya da yeni bir yemek tarifi deneyin. Haftada birkaç saat sevdiğiniz bir şeyi yapmak, hayatınızı önemli ölçüde iyileştirebilir.

Süper Güçlerinizi Kullanın

Araştırmalar, insanların doğal güçlerini geliştirdiklerinde, başarılı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Gerçek yeteneklerinizin ne olduğunu bilmiyorsanız, kişisel güçlü yönlerinizi keşfetmek için yetenek değerlendirme araçlarını ve testlerini kullanabilirsiniz. Her birimizin yaşamda kendine özgü bir amacı var. Ancak çoğumuz bunun farkında değiliz, çünkü başkasının kim olmamız gerektiği fikrine uymak için baskı altındayız. Değişim korkusu ve konfor alanlarımızda kalmak istememiz, büyümemizi engelliyor. Kalbinize şarkı söyleten şeyin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, kendinizi esnetin ve risk alın.

Süper güçleriniz; mesleğiniz, anlamlı bir proje, değerli bir sebep, dikkatli ebeveynlik, gönüllü çalışma veya ilginizi çeken başka bir şey olabilir. Bu hedef odaklı strateji, işte ve evde başarılı olacağınızı garanti edecektir.

İkinciye Zaman Ayırın

Hedeflerinizi belirlerken, ikinciler için zaman ayırdığınızdan emin olun. Çok yakın bir arkadaş, sırdaş, eşiniz ya da sizin dışınızda bir diğer kişi…

Ölmekte olan bir kişinin dördüncü pişmanlığı, arkadaşlarını çok görmek için çok meşgul olmalarıydı. Gerçek arkadaşlarla, ihtiyaç duyduğunuzda bağlantı kurmanın bir yolunu mutlaka bulun. Yeni bir çalışma, Amerikalıların neredeyse yarısının kendilerini yalnız veya dışlanmış hissettiğini gösteriyor. Brigham Young Üniversitesi’nden Dr. Julianne Holt-Lunstad’a göre, yalnızlığın zararlı etkileri oldukça fazla ve şöyle söylüyor;

“Yalnızlık ve sosyal izolasyon; felç geçirme veya koroner arter hastalığı gelişme riskinin yüzde 30 civarında artmasıyla bağlantılı.”

Arkadaşlarınla birlikte olmak sadece ruhun için iyi değil, aynı zamanda sağlığın için de gerekli. Hedeflerine bunu da mutlaka ekle!

Duygusal Olarak Açılın

Hedeflerinizi oluştururken, duygularınızı saklamayın. Ölmekte olan kişilerin bir diğer pişmanlığı, başkalarıyla barışı korumak için duygularını saklamak yerine gerçek duygularını ifade etme cesaretini bulamamalarıdır. Gerçek bir yaşam sürmek için gerçek duygularınızı gizlemek yerine konuşmaya öncelik vermek ve başkalarına dürüst davranmak önemlidir. Leslie Becker-Phelps’e göre,

“Duygularınızı tanımlayın (örneğin, kızgın, incinmiş) ve sizi bu şekilde hissetmenizi tetikleyen şeyi anlayın.”

Sakin olduğunuzda, sizi üzen kişiyi anlamaya çalışın. Duyguları neler? Onları ne tetikledi? Bu, kendinize ve diğer kişiye saygı duymanıza ve önem vermenize yardımcı olacaktır.

Konuşmanız gereken biri veya çözmek istediğiniz bir durum varsa, duygularınızı mutlaka ön plana alın. Bir mektup yazmayıveya telefon görüşmesi yapmayı, yıllarca görmediğiniz birisini ziyaret etmeyi hedef listenize ekleyin. Size zarar veren birisiyle yüzleşiyorsanız güvenli bir ortamda buluşmayı unutmayın. Bu buluşmada gerçeği söyleyin ve nazik olmaya çalışın.

Gerçek hislerinizi paylaşmak sizi bir araya getirebilir ya da tamamen ayırabilir. Diğer kişinin size nasıl cevap verdiği çok önemli değil. Önemli olan, gerçek benliğinizi ifade etmeniz ve bunu KENDİNİZ için yaptığınızdır. Duygusal dürüstlüğü hedeflerinize ekleyerek bir alışkanlık haline getirin.

Pozitif Beslenin

Hedefe yönelik ve yaşamda başarılı olmak için kendinizi size sevinç veren insanlarla ve etkinliklerle besleyin. İşinizden hoşlanmıyorsanız, amacınıza ulaşmanızı sağlayacak maaşı verecek, yeni bir pozisyon aramaya başlayın. Girişimcilik konusunda istekliyseniz, tutkunuzu sevdiğiniz bir işe dönüştürmeyi düşünün. Birden fazla tutkunuz varsa, yan kariyer yapmayı düşünün. (Örneğin, metin yazarı / kodlayıcı / kariyer koçu). Forbes Dergisi’ne göre, birçok şirket yan meslekleri işe alma sırasınad asıl mesleklere göre daha fazla önemsiyor. Birden fazla gelir akışı sağlayacak ve yaşamınız için daha fazla anlam ve tatmin getirecek bu tip etkinlikleri küçümsemeyin.

Evliliğinizden veya romantik ilişkinizden memnun değilseniz, bu konuda bir şeyler yapmak için bir hedef belirleyin. Danışmanlığa gitmeniz mi gerekiyor? Devam etmeniz gerekiyor mu? Eğer bir arkadaşınızı hayatınızda tutup tutmama konusunda karışık duygular içerisindeyseniz, konuya yaklaşma konusunda hedefe odaklanın. Yoga dersleri alarak veya çok ihtiyaç duyulan bir masajla bu süreçte kendinize iyi bakın, sakin olduğunuz zaman içerisinde bu konu için karar almayı deneyin.

Ne yaparsanız yapın, şefkatinizi olabildiğince sık göstermeyi hedefleyin, çünkü bu mutluluğunuzu artıracaktır. Başkalarına yardım ederek, onların acılarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda sizi mutlu etmek için doğrudan faaliyetleri takip ederek daha mutlu olmanızı da sağlayabilirsiniz.

Son düşünceler

Hayatta Hedeflere Nasıl Ulaşılır? yazısı ile anlattıklarım aslında Avrupa ve Amerika’da çok popüler olan ENVISION yöntemi. Ölüm öncesindeki kişilerin pişmanlığından gelen dersleri, hedefe yönelmeniz için güçlü yönlerinize odaklanan etkili hedef belirleme teknikleriyle nasıl harmanlayacağınızı gösterir. O içerir:

  • E GElecekte olmak istediğin yer.
  • N Olumlu, spesifik, ölçülebilir alt hedefler oluşturmak.
  • V Gerçekten sizin için önemli olanların etrafında hedeflerinizi inşa etmek.
  • I Anlamlı hobi ve yan projelere zaman ayırma.
  • S Benzersiz güçleriniz etrafında hayatınızı planlı yönlendirmek.
  • I Yakın arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirmek.
  • O Hislerinizde dürüst olmak.
  • N İnsanları ve size neşe getiren etkinliklerle kendinizi beslemek.

İlk bakışta çok iş gibi görünebilir, ancak gerçekte, bu yönergeleri izleyerek bir hedefler listesini bir araya getirmeniz sadece bir saatinizi alacaktır. Bunu yapmak için neden bir saat boyunca televizyon izlemekten ya da sosyal medyayla ilgilenmekten vazgeçmiyorsunuz? Hedefe yönelik olduğunuzda kendinizi ödüllendirmek için her zaman sosyal medyada olabilir ve TV seyredebilirsiniz.

Kalbinin ne söyleyeceğini keşfettiğinde kaybedecek bir şeyin olmayacak. Bu şekilde kendinize yatırım yapmaya başlayarak tam aksine kazanmaya başlayabilirsiniz. Yeni bir yaşam yaratma gücünüz var. 13. yüzyıl Pers şairi Rumi’nin yazdığı gibi

“Aradığın şey seni arıyor.

Rumi – Şair

Hayatta Hedeflere Nasıl Ulaşılır? konusuyla ilgili benzer bir sistem ve yaklaşım olan 96’lı blok sistemi ile işte ve hayatta başarılı olma başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Fotoğraf yayın hakkı Larisa Birta isimli kişiye ait olup Unsplash üzerinden alınmıştır.