Güneş Paneli Sistemlerinde Kullanılan Malzemeler

Güneş enerjisi elektrik üretmek için en ekonomik ve sınırsız olan kaynaktır. Bütün dünyada güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüşmesini sağlayan güneş paneli sistemleri her geçen sayısını artırmaktadır. Ülkemizde de güneş paneli sistemlerinin daha yaygın hale gelmesi için devlet de çeşitli destekleme yöntemleri uygulamaktadır.

Bir güneş paneli sisteminde kullanılan malzemeler ise şöyledir;

  • Güneş paneli
  • Akü
  • Çevirici (İnvertör
  • Akü Regülatörü
  • Kablola

Güneş paneli sisteminin kurulum alanına göre destek malzemeleri kullanılmaktadır. Güneş paneli sistemlerinin farklı kurulum alanları bulunmaktadır.

Güneş Paneli Sistemi Nasıl Kurulur?

Güneş paneli sistemlerinin verimli bir şekilde elektrik üretebilmesi için profesyonel bir şekilde kurulması gerekmektedir. Güneş panellerinin kurulmasında en önemli unsur güneşe karşı doğru açılarda yerleştirilmesidir. Güneş paneli sisteminin kurulacağı yere göre zemin ve çevre düzenlemeleri yapılmalıdır. Deneyimli bir güneş paneli sistemleri imalat, üretim ve kurulum hizmeti verilen yerlerden solar paket olarak alındığında tüm bu işlemler profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Güneş paneli sistemleri özel alanlarda ve büyük çaplı üretim yapılmak istenilen alanlarda kurulabilmektedir.

Güneş Paneli Sistemi Kullanım Alanları

Güneş panelleri sonsuz bir kaynaktan sınırsız elektrik enerjisi üretmek için en ekonomik yollardan birisidir. Güneş panelleri konutlarda, toplu yapılarda (siteler), fabrikalarda ve sanayi bölgelerinde kullanılmak istenilen elektriğin üretilmesi için kurulabilmektedir. Elde edilmek istenilen elektrik gücüne göre güneş paneli yapılabilmesi güneş paneli sistemlerinin kullanım ve kurulum alanlarını oldukça geniş hale getirmiştir. Büyük ölçekli elektrik üretimi yapmak isteyen yatırımcılara devlet yatırım desteği sağlarken üretilen elektriğin 10 yıl boyunca satın alınmasını da taahhüt etmektedir. Güneş panelleri bir kez kurulduğu zaman çok uzun yıllar sorunsuz bir şekilde elektrik enerji elde edilmesini sağlamaktadır.

Güneş Paneli Sistemleri Nasıl Elektrik Üretir?

Güneş paneli sistemlerinde bulunan fotovoltaik yüzeyler güneşten gelen enerjiyi emerek elektrik enerjisine dönüştürmektedir. Panellerde oluşan elektrik enerjisi akülerde aktarılarak depolanabilmektedir. Güneş paneli sistemlerinden elde edilen elektrik enerjisi doğrudan kullanıma uygun değildir. Bu sebeple panellerde üretilen enerjinin (Alternatif akım) şebekelerden gelen enerjiye (doğru akım) dönüştürülmesi görevini invertörler (çeviriciler) gerçekleştirmektedir. Güneş panelinde üretilen enerjinin doğrudan şebekeye aktarılması durumunda depolama için kullanılan akülere gerek kalmamaktadır.

Güneş Paneli Sistemi Fiyatları

Güneş paneli sistemlerinin fiyatı kurulmak istenilen sistemden elde edilecek güce göre belirlenmektedir. Bu sebeple ticari amaçlı bir elektrik üretimi için kurulacak güneş paneli sistemi ile daha kısıtlı alanlarda kullanılacak enerji için tercih edilen esnek güneş paneli fiyatları değişiklik göstermektedir. Güneş paneli sistemleri en kısa sürede kendisini amorti eden enerji üretim kaynaklarından birisidir. Profesyonel bir şekilde kurulan güneş paneli sistemleri uzun süre hiçbir maliyet olmadan elektrik enerjisi elde etmeyi sağlamaktadır. Bu sebeple ekonomik solar sistemlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.