Google Search Consele geçici olarak erişilemiyor hatası nasıl çözülür?

Google Search Console geçici olarak erişilemiyor hatası alıyorsanız makalede yer alan adımları takip ederek bu sorunu kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Web site sahiplerine yönelik Google tarafından hizmete sunulan Google Search Console web site sahiplerinin yakından takip etmesi gereken bir öneme sahip. Bu açıdan yapılacak kontroller ile birlikte herhangi bir hatanın olup olmadığını ve mevcut hatalara nasıl bir çözümün bulunabileceğini bu sistem üzerinden görebilirsiniz.

Google Search Console hataları

Yapacağınız kontroller sonrasında web sitenizin sorunsuz bir şekilde Google tarafından tarandığını ve dizine ekleme işlemlerinin yapıldığından emin olarak bu konuda Google cephesindeki tüm işleri yoluna koyabilirsiniz.

Google Duo web nasıl kullanılır?

Google Search Console geçici olarak erişilemiyor hatası

Google üzerinden yapacağınız işlemlerde bazı hata mesajları sıklıkla görülebilmektedir. Google Search Console geçici olarak erişilemiyor hatası ise en çok görülen hataların başında gelmektedir. Google Search Console geçici olarak erişilemiyor hatası, web sitenize Google tarafından ulaşımın sağlanamadığını ifade etmektedir. Bu çeşitli sebeplerden dolayı olabilir. Fakat deneyip çözümlediğim bu problemi sizler de aşağıda paylaşacağım çözüm yöntemi ile çözebilirsiniz.

Google Search Console geçici olarak erişilemiyor hatası çözümü

Bu hatanın yaşanmasındaki en önemli sorunlardan bir tanesi web sitenizde kullandığınız çeşitli cache sistemleri. Önbellekleme kısmında yaptığınız hatalar ya da eklentiden kaynaklı bazı sorunlar bu tip problemlere neden olabileceği gibi web sitelerine Google tarafından erişim kısmi olarak engellenebilmektedir. Bu tür bir problem yaşandığında Google Search Console sayfasında erişim ile ilgili uyarı yayınlanacağı gibi aynı zamanda web sitenizde girmiş olduğunuz içeriklerin Google dizine eklenmediğini rahatlıkla görebilirsiniz. Bu açıdan bu tip sorunlar yaşadığınız durumlarda benim için çözüm olan yöntemi deneyebilirsiniz. Uygulamamız gereken çözüm ise aşağıdaki gibidir.

Google Search Console geçici olarak erişilemiyor hatası çözüm adımları

  1. Öncelikli olarak mevcut eklentinin önbelleğini tamamen silin ve ardından tarayıcı verilerinizi sıfırlayın. Eğer tarayıcı verilerinizi sıfırlamak istemiyorsanız gizli sekme ya da farklı bir tarayıcıyı kullanabilirsiniz.
  2. Bu aşamaları geçtikten sonra ise Google Search Console hesabınıza yeniden giriş yapın ve oturum açın.
  3. Ardından web sitenizin kontrol panelini açın.
  4. Buradan yeniden Google gibi getir bölümünü kullanarak sitenizin kontrol edilmesi için istek gönderin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra Google tarafından web siteniz incelenecek, mevcut ana sayfanızda anasayfa üzerindeki bağlantılarınız dizine eklenmiş olacaktır. Aynı şekilde giriş yaptığınız fakat Google tarafından dizine eklenmeyen URL’ler için de Google bot gibi getir hizmetinden yararlanabilir ve böylece dizine ekleme taleplerini inceleme sonrasında gönderebilirsiniz.

Google gibi getir, çoğu webmaster tarafından sık kullanılmaması yönünde önerilse de bu tip problemlerde Google gibi getir ile işinizi daha hızlı bir şekilde çözümleyebilirsiniz.

Not: Eğer tarayıcı önbelleğini silmenize rağmen ulaşım sağlayamıyorsanız bu eklentiyi kısa süreli de olsa kullanımdan kaldırın. Böylece sitenizi kolay bir şekilde erişime mümkün hale getirebilir ve daha sonrasında eklentinin neden bu tip sorunlara yol açacağını araştırarak buna yönelik çözümler getirebilirsiniz.

Google Search Console geçici olarak erişilemiyor hatası için sitelerinizi kontrol etmek ve mevcut durumu incelemek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan Google resmi uygulamasına erişim sağlayabilirsiniz.

Google Search Console girişi için tıklayınız.

Google Search Console geçici olarak erişilemiyor hatası ekran görüntüsü.

URL’ler için sunucu hataları – URL’leriniz için bu tür bir hata gördüğünüzde, Googlebot URL’nize erişememiş, istek zaman aşımına uğramış veya siteniz meşgul demektir. Sonuç olarak, Googlebot isteği iptal etmeye zorlanmıştır.

https://support.google.com/webmasters/answer/2409687?hl=tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.