Google Asistan nasıl kişiselleştirilir?

Google Asistan, günlük görevlerde size yardımcı olabilecek gelişmiş bir akıllı asistandır. Google Asistan nasıl kişiselleştirilir konusunda vereceğim önerilerle asistanı daha etkin kullanabilirsiniz.

Google Asistan nedir, Google Asistan nasıl kişiselleştirilir?

Google Asistan, soruları cevaplamanıza ve sayısız görevi yerine getirmenize yardımcı olmak için tasarlanmış akıllı bir asistandır. Google Asistan, çoğu Android telefona ve Google Homes’a önceden yüklenmiş olarak gelir, ancak iPhone gibi diğer sistemlere de yüklenebilir durumdadır. Bu bakımdan kullanımında sınırlar oldukça esnetilmiş durumdadır. Google Asistanınızı özelleştirmek ve daha sıkıcı işleri otomatikleştirmek için cihazınızın ayarlarına göz atmanız yararlı olacaktır.

Google Asistan nasıl kullanılır?

Android telefonu veya Google Ana Sayfası olan kullanıcılar için Google Asistanı’nı çağırmak için gereken tek şey “Tamam Google” veya “Hey Google” demek. Yardımcı ekranın alt kısmında belirecektir. Pixel 2 veya Pixel 3 kullanıcıları ise telefonunun alt tarafını sıkarak da asistanı etkinleştirebilir. Android ve Google hesaplarıyla entegrasyonu sayesinde, kullanıcılar Google Asistan’ı telefonlarından uzaktayken de kullanabilir.

Google Asistan’ın sizi dinlemesi nasıl önlenir?

Google Asistan ile neler yapabilirsiniz?

Google Asistan çalışmaya başladığında, bununla tam olarak ne yapabilirsiniz? Diğer akıllı asistanlara benzer şekilde, Google Asistan’ı size haber vermek, “Hava nasıl?” gibi soruları cevaplamak için programlayabilirsiniz. “Güneş bugün ne zaman batıyor?” ve Spotify’ın yanı sıra YouTube üzerinden müzik çalma gibi işlemler de yine yapılabilir durumda.

Google Asistan, Amazon Alexa gibi rakiplerine göre bazı üstün becerilere sahip. “Hey Google, İspanyolca tercümanım ol” diyerek, Google Asistan gerçek zamanlı olarak her iki kişinin de farklı bir dilde konuştuğu konuşmayı çevirmek için kullanılabilir.

Google Asistan ile spama karşı koruma

Kullanıcılar, olası dolandırıcılık aramalarını önlemek için Google Asistan’ı kullanabilir. Telefon çağrısı alırken her zamanki gibi aramayı cevaplamayı veya reddetmeyi seçebilir veya Google Asistan’ın aramayı ekranda başlatmasını seçebilirsiniz. Sesli mesaj bırakan birinin dinlenmesi gibi, kullanıcı Google Asistan’ı dinleyebilir. Asistan bu sırada kişinin neden aradığını sorarak cevabını alabilir. Böylece kişiler, asistan yardımı ile istemediği kişilerle görüşmemeyi de tercih edebilir. Bunun yanı sıra telefonunuza doğrudan gelen aramayı cevaplayabilir, reddedebilir veya ekran görüntüsü de alabilirsiniz.

Asistan ile randevu alma

Üstelik yeni özellik ile asistanın sizin için arama yapmasını, bir yerden rezervasyon ya da randevu almasını da sağlayabilirsiniz. Konuyla ilgili tanıtım ise şöyle;

Google Asistan nasıl optimize edilir?

Google Asistan’ınızdan en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak için ayarlara ulaşın ve seçenekleri açıp kapatmayı deneyin. Örneğin, “Günüm” brifinginde hava durumunu, haberleri veya trafik raporunu alıp almamayı seçebilirsiniz. Ayrıca Google’ın ne tür haberler sunmasını istediğinizi de seçebilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir yardımcı asistanda olduğu gibi, Google Asistan’ı kullanmanın bir amacı da size zaman kazandırmak için sıkıcı görevleri üstlenmesine izin vermektir. Örneğin, bir selfie çekmek için uğraşmak yerine, sadece “Tamam Google, bir selfie al” diyebilirsiniz. Bu komut sonrasında Asistan, kamerayı sizin için açacak ve mükemmel fotoğraf için çekim yapacak.

Asistan ile etkileyici lens deneyimi

Akıllı telefonunuzdaki asistanla birlikte yararlanabileceğiniz bir diğer benzersiz özellik de Lens denen yeni özellik. Google Asistan uygulamasındaki lens simgesine tıkladığınızda, asistan telefonun kamerasını başlatır ve kullanıcıların gördükleri hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olur. Örneğin, kullanıcı kameralarını bir bitkiye veya köpeğe yönlendirirse, asistan tür veya cins hakkında bilgi verebilir. Bu konuyla ilgili Google tanıtımı ise şöyle;

Google Asistan ile ilgili resmi sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Google ile ilgili daha fazla habere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.