Gıda Sistemi: 3D yazıcılarla süt proteinlerinden inek sütü üretmek

Dünyadaki çoğu ülke, laboratuvar kaynaklı tüm gıda çalışmalarından kaçınmaya çalışsa da bu çalışmaların giderek hızlanması dikkat çekiyor. (2015’te yaklaşık Avrupa’daki 20 ülke GDO’yu yasaklamıştı),

Yeni dünyanın gıda sistemi kuruluyor!

Gelişmekte olan yeni gıda sistemi, bilim insanlarını çiftçilerin önüne geçirerek gıda üretiminin ön saflarına yerleştiriyor. Laboratuvar yapımı gıda sisteminde hayvansal ıstırabın sona ermesi ya da en aza indirilmesi, sera gazı emisyonlarının azaltılması ve diğer benzer hedefler belirleniyor. Ancak uzmanların çoğu, bu yeni yiyeceklerin özellikle ABD gibi ülkelerde sentetik gıdaların eleştirildiği dönemde güvenlik testleri olmadan piyasaya sürüldüğünü sorgulayarak bu konuya dikkat çekiyor. Tüm bu tartışmalar bir yana Kaliforniya’da bulunan bir Berkeley isimli bir şirket süt endüstrisini GDO mayalarını belirgin bir şekilde içeren bir sürecin parçası olarak 3D baskılı süt proteinlerinden yapılan yeni bir ürünle yeni süt formülünü tanıttı.

GDO Mantarından üretilen gen sıralı süt geliştirme için 40 milyon dolarlık başlangıç yapan şirket, kısa süre içerisinde dikkat çekerken, 3D yazıcıların kullanıldığı sistem dikkat çekmeyi başardı. Tamamen laboratuvar ortamında geliştirilen yeni süt türü, inek sütünde bulunanlara benzer proteinler üretmek için gen dizilimini ve 3D baskı ile değiştirilmiş olan GDO mayasını kullanılarak oluşturuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.