Facebook Study uygulaması nasıl kullanılır?

Facebook’un kişisel veri skandalı ardından piyasaya sunduğu Facebook Study uygulaması nasıl kullanılır?

Pazar araştırmaları, şirketlerin insanlar için daha iyi ürünler üretmesine yardımcı olur. Facebook’u kullananlar tarafından oluşturulan veri şirketler için cazip göründüğü için Facebook cephesinden bu konuda yeni bir adım geldi. Facebook tarafından yapılan açıklamada “Kullanıcıların neye kaydolduğu, bilgilerin nasıl toplanacağını ve kullanılacağını, herhangi bir zamanda araştırmanın nasıl iptal edileceğini açıkça bilmesi gerektiğini biliyoruz.” Denilerek kişisel veri noktasında daha ılımlı bir yaklaşım sergilendi. Skandallar sonrasında bu faaliyetlerini resmi ve açık bir şekilde yapma kararı alan şirket, Facebook Study isimli yeni bir programı başlattığını duyurdu.

Facebook Photos liked by me nedir?

Facebook Study nedir?

İnsanların pazar araştırmasına katılmak için gönüllü bir şekilde kaydolmasını ve etkinlikleri doğrultusunda ücret almasını hedefleyen Facebook Study uygulaması, Facebook tarafından özel olarak geliştirildi. Yapılan tanıtımlarda da beklentileri karşılayacak şekilde uygulamanın geliştirildiği vurgulanırken uygulama ile birlikte şeffaflık önerildiği, kullanıcı bilgilerinin güvende olacağı belirtildi.

Facebook Study uygulaması nasıl kullanılır?

İnsanları programa katılmasını teşvik etmek için reklamlar üzerinden de davet gönderecek olan Facebook, böylece geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyor. Fakat isteyen herkes bu uygulamayı kullanamayacak. Facebook Study için yapılan tanıtımlara göre kayıt ve kullanım sistemi şöyle çalışacak;

  • Yayınlanan reklama tıklandığında, kayıt etme seçeneği ekranda olacak.
  • Facebook Study programına katılmak isteyen kişiler buradaki kayıt formunu dolduracak.
  • Kullanıcıların başvuruları olumlu karşılanırsa uygulamayı indirmek için davet edilecek.
  • Davet sonrasında ise Google Play Store’daki Facebook Study uygulamasını indirme yetkisi tanımlanacak.
  • Kayıt ile birlikte kullanıcılar uygulamanın nasıl çalıştığını ve hangi bilgilerini paylaşacaklarını görebilecek ve kesin olarak katılmak istediklerini onaylayacaklar.

Resmi açıklamalarda hangi bilgilerin toplanacağı ve kullanıcıların nasıl takip edileceği net olarak açıklanmış durumda. Bu bakımdan Facebook Study uygulaması ile birlikte artık şartlar çok daha net ve söylendiği gibi şeffaf. Facebook’un bu uygulamadaki ortaklarından biri ise Applause olacak. Şirket kayıt sürecini, katılımcılara yapılacak ödemeleri ve müşteri desteğini yönetecek.

Facebook Study programına davet edilen katılımcılar Study uygulamasını yükledikten sonra gerekli izinleri vererek uygulamaya dahil olabilecek. Bunların dışında ek bir işlem yapılmasına gerek kalmayacak.

Facebook study
Facebook study

Facebook Study İle Bilgiler Nasıl Toplanacak?

İnsanların bilgilerini güvende tutma sorumluluğunu üstlenen Facebook, bilgilerin toplanması konusunda da bilgiler paylaştı. Daha iyi ürünler ve sistemler için gereken minimum miktarda bilgiyi alacak olan Facebook, uygulama ile genel olarak şu bilgileri toplayacak;

  • Katılımcının telefonuna yüklenen uygulamalar
  • Bu uygulamalar için harcanan süre
  • Katılımcının ülkesi, kullandığı cihazı ve internet bilgileri

Kullanıcı kimlikleri, şifreler, fotoğraf, video veya mesaj içeriği gibi kişisel bilgiler kapsam dışında tutulacak ve üçüncü taraflara bilgi satışı gibi bir durum yaşanmayacak.

Facebook study 1
Facebook study 1

Facebook Study Hangi Ülkelerde Kullanılacak?

Başlangıç itibari ile uygulama sadece ABD ve Hindistan’daki kullanıcılar için geçerli olacak. Bu iki ülke dışındaki diğer ülkelere de yayılması planlanıyor.
Facebook Study resmi sayfası için tıklayınız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.