Elysium City: Avrupa’nın ilk akıllı şehri İspanya’da yükseliyor

Akıllı eşyalar, yapay zekalar derken akıllı şehirler için adımlar atılmaya başlanıyor. İlk akıllı şehir için İspanya adımı atarken, Avrupa’nın ilk “akıllı” şehri İspanya’da 2023 itibari ile açılmış olacak.  Gelin proje detaylarına göz atarak geleceğin şehirlerinin izlerini arayalım.

Akıllı şehir projesi olarak Elysium City

Elysium City, sürdürülebilir bir proje olarak sıfırdan inşa ediliyor ve tamamen güneş enerjisiyle çalışacak. Bir yerleşim yeri olmasını yanı sıra turistik bir yer olarak da düşünülen Elysium City, kendi yüksek hızlı tren istasyonuna, Disney tarzı tema parkına, 40 bin kişilik bir futbol stadyumuna, çeşitli tatil yerlerine ve çok daha fazlasına sahip olacak.

Elysium City’de neler olacak?

Eski Walt Disney yöneticisi John Cora tarafından yaratılan ve Cora Alpha tarafından geliştirilen Elysium City, Cora’ya göre, Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir 17 kalkınma hedefine uygun. Uygunluğunun yanı sıra Elysium City, tüm bu 17 kriterin tamamına uyan ilk büyük, akıllı sürdürülebilir şehir olacak. İki aşamada tamamlanacak olan şehirde ilk aşama 2023’te başlayacak. İlk etapta; kumarhaneli dört otel, su parkı, Disney tarzı tema parkı, hızlı tren istasyonu, perakende merkezler, yemek ve eğlence alanları, golf sahası, 40 bin kişilik spor stadyumu, veri merkezi 2000’e yakın ev kurulacak. Çevredeki manzarayı izleyerek gezilebilecek bisiklet yolları, doğa yürüyüş yolları da tüm bunlara ek olarak oluşturulacak.

İkinci aşama ise 2028 itibari ile başlayacak ve daha lüks oteller, binicilik merkezi ve Formula 1 yarış pisti de ikinci aşama ile birlikte şehirde kullanıma sunulacak.

Şehir; ücretsiz hızlı WiFi ile çalışacak ve güneş enerjili akıllı sokak altyapısı, akıllı ışıklandırma ve kahve içerecek arabaları gibi pe çok yeniliği sunacak. Akıllı kiosklar aynı zamanda gerçek zamanlı ulaşım programlarının, hava durumu tahminlerinin ve uyarıların öğrenilebileceği bir merkez olarak şehir enformasyonun eksiksiz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacak. Projenin sadece ilk yılında 4.5 milyon ziyaretçi çekmesi bekleniyor. Şehir için yapılan tanıtım ise şöyle;

Elysium City tanıtım videosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.