Elysium Cennet Film İncelemesi

elysium cennet film incelemesi

elysium cennet film incelemesi

Bende büyük bir etki bırakan Elysium Cennet Film İncelemesi sizlerle. Umarım izlemeyi düşünenler için faydalı olur.

“Buradan bakınca ne kadar güzel görünüyor değil mi? Şimdi oradan buranın ne kadar güzel göründüğüne bak, Nereden geldiğini asla unutmamalısın Max…”

Elysium Cennet Film İncelemesi

Bizi yaşadığımız zamandan yıllar sonrasına götüren Elysium,  adını da kendi içinde kurduğu dünyadan alıyor. Paraya sahip olan kesimin, kendini kurtarmak adına yarattığı gezegen Elysium ile dünyada kalan insanlar arasında yaşanan mücadeleleri anlatan Elysium, farklı kurgusu ile dikkat çekiyor.

Diğer film incelemeleri için buraya göz atabilirsiniz.

Elysium Cennet Film Konusu Ne?

Varlık sahibi olan ve son teknolojiye ulaşmış olan insanlar, dünya yerine kendilerine yeni bir yaşam yeri yapmış durumdadır. Buraya giriş çıkışlar ise insanlar için kapalıdır. Fakat hastalığın giderek yayıldığı ve insanların zor durumda olduğu bir dönemde bu yasak, geçerli olmayacaktır.

Bu Nasıl Aile Film İncelemesi (We’re the Millers!)

Her zaman bir kurtarıcı vardır!

Bu filmdeki kahramanımız Max… Max, dünyada kalan şanslı insanlardan biri. Çünkü bir işi var ve bu nedenle de biraz daha iyi durumda. Fakat bu durum çok uzun sürmüyor. Yaşamın hayatın insanlara getirdiği mecburiyetler, Max’in de yaşamını altüst ediyor. Bir gün işte çalışırken, radyasyon makinesinin kapısına sıkışan bir paleti çıkarmaya çalışırken içeride kalıyor ve yüksek dozda radyasyona maruz kalıyor. Bu radyasyon Max’te ölümcül bir etki yapıyor ve sadece 5 günü kalıyor! Hikaye, işte bu son 5 günde yaşanıyor ve sonlanıyor.

Biraz da aşk…

Hikayenin bu acımasızlığına karşın çocukluk aşkına tanıklık ediyoruz. Birbirlerine sıkı bir bağı olan fakat yılların araya girdiği Max ve Frey, yıllar sonra birbirlerini buluyor. Frey pek istemese de hayat onları Elysium’da bir araya getiriyor ve Max, yıllar önce küçüklüğünde verdiği sözü yerine getiriyor.

Dan Brown Cehennem Kitap İncelemesi

Bakış açısı ve güzellik…

Filmde, aksiyonun ve hikayenin yanında pek çok mesaj veriliyor. Dünyanın gelecekte olabilecek durumu, insanların yanlış tutumları, yöneticilerin başarısızlığı, para sahibi olan insanların üstünlüğü, sağlık ve diğer konular üzerine inceden inceden bir dokunuş söz konusu. Fakat hepsi yerli yerinde ve abartılı değil. Bu nedenle filmi izlerken insanı rahatsız etmiyor.

Elysium, dünyadan gözüken ve çoğu kişi için hayal olan bir yer. Fakat filmdeki bir replik aslında insanlara ders veriyor. Elysium’a bakarak oranın güzel göründüğünü ve oraya gitmek istediğini söyleyen Max’e rahibe, “Buradan bakınca ne kadar güzel görünüyor değil mi? Şimdi oradan buranın ne kadar güzel göründüğüne bak, Nereden geldiğini asla unutmamalısın Max…” diyor… Bu noktada insan biraz durup düşünüyor haliyle…

Elysium –  Cennet

Filmde Elysium için, “orada yaşıyorsan asla hastalanmazsın ve yaşlanmazsın” deniliyor. Sağlık ve diğer konularda son noktaya ulaşmış teknolojileri ile günümüzde çaresi olmayan hastalıklar bile saniyeler içinde geçirilebiliyor. Bu nedenle de Elysium insanları hasta olmuyor ve yaşlanmıyor. Bilgisayar teknolojisi, her sorunu direk algılıyor ve uygun tedaviyi, en ideal olanı insanlara sunuyor. Dünyadaki insanların da buraya ulaşmak istemesindeki en önemli neden bu tıbbi cihazlar. Max bile radyasyondan kurtulmak için buraya gitmeyi istiyor. Bunun için uzun zamandır özel bir görev için aranan gönüllü olmayı kabul ediyor ve hikaye bu noktada başlıyor aslında…

Başrolde Matt Damon’un yer aldığı ve Jodie Foster, William Fichtner, Alice Braga, Sharlto Copley gibi önemli oyuncuların oynadığı film, oyunculuk yönünden de bence sınıfı geçiyor.

İyi ve başarılı bir film Elysium –  Cennet

Sonuç olarak ortaya başarılı bir film çıkmış. Her ne kadar önceki filmlere atıflar yapılarak eleştirilse de, çoğu izleyiciden geçer not almasa da bu tip filmleri sevenler için önerebilirim.  Keyifli bir iki saat geçirebilirsiniz.

Keyifli seyirler…

Elysium Cennet Film Fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.