Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Fiyatları Nasıl?

Sınırlı dünya kaynakları, nüfus artışı, küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi nedenlerle insanlık sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelecek için çıkış noktaları aramaya başlandı. Bu nedenle her yıl birçok çevre dostu icatlar yapılmaktadır. Elektrikli araçlar bunlardan biridir. Elektrikli otomobil, sınırlı petrol kaynakları, gazların neden olduğu çevre kirliliği nedeniyle geliştirilmiş ve aynı zamanda daha ekonomiktir. Elektrikle çalışan bu araçlar henüz yaygınlaşmazken, yaygın kullanımları her geçen gün artıyor.

Gazla çalışan araçlar için benzin istasyonları bulunduğu gibi, elektrikli araç şarj üniteleri de yaygınlaştırılmak isteniyor. Bahsi geçen firma bu istasyonlarla ilgili projeleri titizlikte yürütüyor. Çevre ve doğa dostu olan elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyeti diğer sistemlere göre çok daha düşük oluyor.

Elektrikli Şarj İstasyonu Nasıl Kurulur?

Elektrikli araçların sessiz çalışma ve gaz emisyonu olmaması gibi avantajlarının yanı sıra, diğer araçlar gibi yolda ilerlemek için istasyonlara ihtiyaç duymaları ve bunlarda eksiklik olması dezavantajıdır. Hareket halindeki elektrikli araçların sayısının artması, şarj istasyonlarının giderek daha sık kurulmasını gerekli kılıyor.

Elektrikli şarj istasyonu projelerini yürüten firmayla iletişime geçmeniz ve prosedürleri yerine getirmeniz halinde kurulum işine kısa sürede başlanabilir. Devlet destekli bir şarj istasyonu kurmak işin herhangi bir lisans zorunluluğu bulunmuyor.

Elektrikli araç şarj istasyonları 2 tip şarj yöntemi ile çalışır. Normal şarj ve hızlı şarj olan bu yöntemler her istasyon için mevcut olmalıdır. Hızlı şarj, bir yolculuk sırasında aracınızın sürüşe devam edebilmesi için olabildiğince çabuk şarj edilmesini sağlayan sistemdir. Uygun bir pil sistemi gerektirir. Normal ücret ise zaman sorunu olmayan araçlarda, daha uzun sürelerde ve sürekli kalışlarda tercih edilen ücrettir.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurmanın Maliyeti Nedir?

Gerçek bir fiyat almak için firmadan yardım alarak doğru hesaplamalar yapılmalıdır. Bir elektrikli araç şarj istasyonu fiyatı arazinin bulunduğu konuma ve şekline göre elbette değişecektir Ünite satın alma ve kurulum ücretinin yanı sıra kurulacak alan için kira bedeli de vardır. Ülkemizde kurulum için benzin istasyonları genellikle tercih edilmektedir. Bu giderlere ek olarak elektrik tüketiminin maliyeti de hesaplanmalıdır. Bulunan noktanın aktif olarak kullanılıp kullanılmadığına bağlı olarak değişen bu maliyetin, her nokta için değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Şarj Ünitelerinin Özellikleri Nelerdir?

Elektrikli araç şarj üniteleri her bakımdan avantajlıdır. En önemlisi çevre dostu bir geleceğe hizmet etmeleridir.

Genel özellikleri şöyledir:

  • Hem özel evlere hem de halka açık alanlara kurulabilen şarj cihazları sayesinde elektrikli araçların aküsü kolayca doldurulabilir.
  • Standart bir şarj cihazında, elektrik akımı santrala 3 fazda ulaşır ve kablolar ile gönderilir. Araç sahibi, kabloyu arabasındaki prize takarak pili şarj etme işlemine başlar.
  • Dünyanın en popüler şarj ünitesi sistemleri, doğru ve alternatif akım sağlayan sistemlerdir.

Şarj cihazındaki faz sayısı doğrudan pilin şarj hızıyla ilgilidir. Tek fazlı bir cihaza bağlı olan batarya 6 ila 8 saat şarj edilirken, 3 fazlı bir cihazda şarj süresi 30 dakikaya düşürülüyor. Yarım saatlik hızlı akü şarjının ardından araç 150 kilometreye kadar yol alabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.