E okula toplu fotoğraf yükleme programı 2019

eokul

eokul

Kolejde çalışmaya başladığım ilk dönemlerde en çok sorun yaşadığım durumlardan bir tanesi e okula toplu fotoğraf yüklemek olmuştu. Fotoğrafları profesyonel fotoğraf makinesi ile çektikten sonra Photoshop gibi farklı programlarda her ne kadar sorunsuz bir şekilde hazırlamak mümkün olsa da e okul fotoğraf yükleme şartları farklı olduğundan dolayı fotoğrafları yüklemek problem yaratıyor.

Bu konuda internet üzerinden yapmış olduğum “e okula toplu fotoğraf yükleme programı indir” gibi sorgulamalar sonrasında bu işlemlerin daha kolay bir şekilde yapılabilmesi adına özel programların geliştirildiğini keşfettim. Programlar ile kolay bir şekilde fotoğrafların e okul için hazır hale gelmesini sağlamak mümkün. Bu açıdan benzer bir problem yaşayan kullanıcılar için hazırlamış olduğum rehber sayesinde sizler de e okul için fotoğraf yükleme işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İndirmek için tıklayınız.

E okula toplu fotoğraf yükleme programı 2019

E okula toplu fotoğraf yükleme programı 2017 ya da e okul fotoğraf küçültme 2018 şeklinde aramalar yapılmış olsa da ulaşılan sonuçlar hep aynı programa yönlendirmektedir ve bu bakımdan aşağıda sizler için güvenli sunuculara yüklemiş olduğu programı indirerek kolay bir şekilde programı kullanmaya başlayabilirsiniz.

E okul fotoğraf yükleme Hazırlık aşamaları

Fotoğraf yükleme işlemlerine başlamadan önce e-okul fotoğraflarını çekme ve hazırlama konusunda bazı detaylara dikkat etmekte yarar var. Öyle ki öğrencilerin fotoğraflarının yüklenmesi adına gerekli olan tüm kriterler ve detaylar milli eğitim bakanlığı tarafından paylaşılmıştır ama bu açıdan fotoğraf çekmeye başlamadan önce bu kriterlere uygun hazırlıkların yapılarak fotoğrafların bu şartlar dahilinde çekilmesi çok daha iyi bir çalışma yapmanızı sağlayacaktır.

E okul fotoğrafı nasıl çekilir? MEB kriterleri neler?

E okul için hazırlanmış olan kriter metnine göre fotoğraflar için getirilen kriterler şöyle;

1. Fotoğraf boyutları 20 Kbyte ile 150 Kbyte arasında olmalıdır.

2. Fotoğraf boyutu 35 mm x 45 mm olmalıdır.

3. Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış olmalıdır..

4. Renkler nötr olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıt şekilde
olmalıdır.

5. Parlaklık ve netlik iyi bir şekilde ayarlanmalı, fotoğraf net olmalıdır.

6. Öğrencilerim gözleri açık ve net görülür olmalıdır. Saçlar yüz alanını kapatmamalı, kız öğrenciler saçlarını arkada toplamalıdır.

7. Baş dik durmalı, öğrencilerin yüzlerinde herhangi bir ifade olmamalıdır. Fotoğraflarda ağızlar kapalı bir şekilde çekilmeli, dişler görülmemelidir.

8. Arka plan beyaz ve desensiz olmalıdır. Gölge olmamalıdır.

9. Işık yüz bölgesinde yeterli ve eşit şekilde olmalı, kırmızı göz gibi bir hatalar olmamalıdır.

10. Gözlük kullanan öğrencilerin gözlüklerindeki yansımalar giderilmelidir. Güneş gözlüğü gibi gözlükler kullanılmamalı, herhangi bir aksesuar takılmamalıdır.

E okul toplu fotoğraf yükleme

E okul toplu fotoğraf yükleme programı Reyhanlı adresinden paylaşılan klasik bir program. MEB fotoğraf yükleme için kullanabileceğiniz bu program sadece fotoğrafların küçültmesini sağlamaktadır. Bu nedenle e okul fotoğraf değiştirme programı indir şeklindeki aramalarla ulaşılmaya çalışılan bir program, otomatik değiştirme seçeneği bulunmamaktadır.

Adım adım e okul toplu fotoğraf yükleme işlemleri

İlk olarak çektiğiniz fotoğrafları klasör halinde düzenleyin. Alt klasörler şeklinde de yapabilirsiniz.

Öğrencilerin fotoğraflarını şekildeki gibi kolayca düzenleyebilir, isimleri de yazabilirsiniz.
Görüldüğü gibi fotoğrafların her biri farklı boyutta ve ölçülerde.

Daha sonrasında programı açarak ekranda da gördüğünüz gibi e okul resim butonuna basın.

Program arayüzü ekrandaki gibidir.

Açılacak yeni ekrandaki Drop files here alanına klasörünüzü tutup sürükleyin. Ardından resimde gördüğünüz gibi bir tamamlandı mesajı yayınlanacaktır.

Drop files bölümüne yükleme sonrasında görüldüğü gibi Done. yazısı görülmelidir.

Daha sonrasında klasörünüzü açın.

İlk klasörünüzün içinde resimde gördüğünüz gibi bir e okul klasörü oluşturulacaktır.

İçerisinde e okul adında yeni bir klasör açılmış olacaktır.

E okul klasörüne girdiğinizde ise resimde gördüğünüz gibi fotoğrafların e okul formatları hazırlanmış olacaktır. Formatları ise BMP.

Fotoğrafta da gördüğünüz gibi fotoğraflar çıkarıldı. Fakat format farklı olduğundan dolayı son olarak formatı da değiştirmemiz gerekiyor.

Ana ekrandan işaretli yere tıklayarak gerekli uygulamayı kopyalamalısınız.

Format değişikliği için yeniden programın ana menüsüne dönün ve bmptojpg.bat TIKLA yazan yere tıklayın.

Tıkladıktan sonra açılacak yeni klasördeki resimde de görülen uygulamayı kopyalayarak e okul içerisinde yapıştırmalısınız.

Ardından açılacak sayfadaki uygulamayı alarak, yeni oluşturulmuş e okul klasörünün içerisine yapıştırın ve üzerine iki defa tıklayın.

Yapıştırma sonrasında uygulama ve fotoğrafların görünümü.

Program çalıştıktan sonra resimlerin formatları düzelmiş, JPG olarak kullanıma hazır olacaktır.

Uygulama sonrasında JPG fotoğraflar aynı boyut ve ölçülerde.

Not: E okula toplu fotoğraf yükleme programı 2019 ile ilgili sorularınız ya da önerileriniz için yorum ya da iletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

İndirmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.