Disleksiler İçin Özel Font ve Eklentiler

Disleksiler İçin Özel Font ve Eklentiler

Disleksiler İçin Özel Font ve Eklentiler

Okuma ve yazma zorluğu çeken disleksiler için özel font ve eklentiler ile web çok daha kolay bir hale getirilebilir.

Disleksi için özel font

Disleksiler İçin Özel Font ve Eklentiler Neler?

Dijital format için tüm yazılarda font kullanması gerekir. Bir Word belgesi, bir web sayfası, bir elektronik tablo, bir videodaki alt yazılar veya yazılan herhangi bir kelime… Hepsi bir font kullanır.

Disleksi olan insanlar için harfler sık sık yer değiştirir, hareket eder ya da kaybolur. Tüm bunlar ise okumayı zorlaştırır veya imkansız hale getirir. Doğru font ise bu problemleri durdurmaya ya da azaltmaya yardımcı olabilir.

*En azından okumayı mümkün kılabilir.

Disleksi İçin Yazı Tipleri Neler?

Disleksi yazı dünyasında iki büyük isim var: OpenDyslexic ve Disysie Font. Her ikisi de popüler, her ikisi de ücretsiz ve birini veya her ikisini kurabilir, istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Disleksiler Chrome ve Firefox için Tarayıcı Uzantıları

Modern yaşamın büyük bir kısmı bilgisayar başında geçeceği gibi tarayıcılar ve eklentilerle ile bu işi daha kolay yapabilmek mümkün.

Helperbird eklentisi

En popüler tarayıcı uzantısı (indirmelere bağlı olarak) hem Chrome hem de Firefox için kullanılabilen Helperbird olduğu için öncelikle bu eklenti değerlendirilebilir. Helperbird, OpenDyslexic gibi yazı tiplerini değiştirme, renkleri değiştirme, metinden sese dönüştürme, renk tonu kaplamaları ve çok daha fazlasını içeren, çok çeşitli seçeneklere sahip bir eklentidir..

Bunların hepsi harika şeyler olsa da Helperbird’ün ücretsiz sürümünün yalnızca birkaç seçeneğe sahip olması en büyük dezavantaj. Tüm işlevselliği istiyorsanız, ayda 4,99 ABD doları gibi bir ödemenin yapılması gerekecektir. Helperbird’e ücretsiz bir alternatif istiyorsanız, birden çok uzantı yüklemeniz gerekir.

Renk Değişiklikleri

Renk değişimleri için, hem Chrome hem de Firefox için Midnight Lizard adlı uzantı yeterli olacaktır. Eklenti; renkleri, renk şemalarını, parlaklığı, doygunluğu, kontrastı, tonları ve daha fazlasını değiştirmenize izin verir. PDF’ler de dahil olmak üzere tarayıcınızda açtığınız her şey üzerinde çalışma yeteneğine sahiptir.

Konuşma metni

Değiştirilecek üçüncü büyük Helperbird işlevi parçası, metinden sese dönüştürme eklentisidir. Bunun için, hem Chrome hem de Firefox için mevcut olan Read Aloud eklentisine ihtiyacınız olacak.

Bu açık kaynaklı uzantı, birden fazla erkek ve kadın sesine sahiptir ve okuma hızını, perdesini kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca, okunduğu gibi metni de vurgular ve tarayıcınızda açtığınız PDF’leri okumaya başlar. Eklenti ücretsizdir. Uygulama içi satın alım imkanı vardır. Tüm bu sunlan alternatifler sizin için yeterliyse, Helperbird ücretli versiyonu almanıza gerek kalmayacaktır.

Microsoft Edge’de Dahili Özellikler

Microsoft’un Edge tarayıcısı yerel olarak birçok erişilebilirlik özelliğine sahiptir, bu nedenle uzantılar için pek bir şeye ihtiyacınız olmayacak.

Edge içeren tüm Office paketlerinde, Microsoft, kullanıcılara içeriğin yüksek sesle okunmasını sağlayan yerleşik Öğrenme Araçlarına sahiptir. Bu araçlar aynı zamanda kullanıcıların kelimeleri hecelere ayırma ve metin boyutunu veya arka plan renklerini değiştirmelerine izin verir.

Safari’de Dahili Özellikler

Safari, Mac’inizin yerleşik metin konuşma işlevinden faydalanır . Ayrıca, dış gürültüyü ortadan kaldıran ve yazı tipini, yazı tipi boyutunu ve arka plan rengini değiştirmenize olanak tanıyan (ancak yalnızca beyaz, siyah, gri veya sepya) bir Reader görünümü de sağlar.

Bu işlevsellik kesinlikle hiç olmamasından iyidir, ancak Edge kadar iyi değil. Ayrıca, Helperbird veya Midnight Lizard ile eşleşebilecek herhangi bir şeyi bir yana, Safari için tek bir disleksi dostu tarayıcı uzantısı bulamadık.

Ancak, bir iPad’iniz veya iPhone’unuz varsa, alternatif var. ER Browser, özellikle disleksiler için tasarlanmıştır. Yazı tipini (OpenDyslexic, Arial, Verdana veya diğerleri için), yazı tipi boyutunu, harf aralığını ve web sitesi arka plan renklerini değiştirmenize olanak sağlar.

Dyxlexia Font İndir!

Dyslexia fontu hemen indirebilirsiniz.

Ücretsiz!