Disconnect Sanal Hayatlar İncelemesi

disconnect sanal hayatlar incelemesi

disconnect sanal hayatlar incelemesi

Sosyal ağlar, insanların hayatını, karakterini, yaşama şeklini bile değiştirdi. Her ne kadar insanlar buna inkar etse de her gün bunu bizzat yaşıyor ve görüyoruz. Sosyal ağlar, ağını insanların etrafında yavaş yavaş örerken, bunu kabulleniyoruz ve gelen her bir yeniliğe sarılıyoruz. Çarpıcı bir film Disconnect Sanal Hayatlar İncelemesi ile sizlerle.

Disconnect Sanal Hayatlar İncelemesi

Disconnect, Türkçesi ile Sanal Hayatlar, hayattan acı bir kesit sunuyor bize. Abartısız, gerçeklere örtüşen hikayesi ile aslında belgesel tadında olan film, bence çok farklı bir gözle izlenmeli. Çalkantılı yaşamlar, büyüklerin sosyal ağlardan bulduğu dert ortakları, sosyal ağlar ile tanışan küçük çocuklar ve tüm bunların sonuçları bizlere film sayesinde sunuluyor.

Bu üç hikaye arasında geçen film, özellikle sınırları olmayan internetin kötü yüzünü ekranlara getiriyor. İşin kontrolden çıktığında ne kadar vahim sonuçlar doğurabileceği, insanların tüm bu bedelleri hayatları ile ödeyebileceği günümüzde her şey aynen aktarılıyor perdeye…

Disconnect Sanal Hayatlar konusu ne?

Sanal dünyanın getirdiği yalnızlık, aslında insanları bir bakıma çaresizliğe itiyor. İnternet üzerinden yalnızlığın giderilmeye çalışılması, art niyetli kişilerin kucağına düşürüyor bazen insanı. Sahte profiller, insanı kışkırtan mesajlar ve kaçınılmaz son… Filmde de bunun bir örneğini görüyoruz. Bir genç, karşısında ondan hoşlanan biri var sanarak tüm mahremiyetini ona açıyor. Bu tuzağa düşen genç, çıplak fotoğrafları ile tüm okulda cep telefonlarına düşünce hayat bir anda karanlık oluyor, küçük yaşta psikolojik sorunlar ile uğraş başlıyor.

Filme belgesel tadında dememin bir sebebi de yönetmenin Henry Alex Rubin olması. Çektiği başarılı belgeseller ile tanınan ünlü yönetmen, aslında çizgisinden çok da uzaklaşmıyor. Bu sefer belgeselin konusu insanların hayatlarının sosyal ağlar ile kesişmesi ve arkasında yaşananlar… bunun için gözlem gücü fazla olan birinin hayatı sinemaya aktarması yeterli oluyor tıpkı Sanal Hayatlar’da olduğu gibi…

Sonuç olarak Disconnect…

Yapılan incelemelerde genelde filmin durağanlığından ve elle tutulur bir konusu olmadığına vurgu yapılmış. Fakat filmi izlediğimde bu eleştiriye çok da katılamadım doğrusu. Film, güncel ve hayatımızın içerisinden ve muhakkak bir tarafından tüm insanlara dokunacak. Bu bakımdan izlenmeli.

Keyifli seyirler…

Diğer film incelemeleri için buraya göz atabilirsiniz.

Disconnect Künyesi

Filmin adı: Sanal Hayatlar

Filmin orijinal adı: Disconnect

Filmin süresi: 115 dakika

Filmin türü: Gerilim, dram

Filmin yönetmeni: Henry Alex Rubin

Yapım: 2012 – ABD

Disconnect Film fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.