Diderot etkisi nedir? İhtiyacımız olmayanları neden istiyoruz?

diderot etkisi

diderot etkisi

Diderot etkisi nedir? İhtiyacımız olmayan şeylerin bizde alınması noktasında zorunluluk hissi yaratarak satın almaya yönlendirmesi nasıl olur? Gelin birlikte bu kavramı ele alalım.

Diderot etkisi nedir, nasıl ortaya çıktı?

Hayatının tamamını yoksulluk içerisinde yaşayan ünlü Fransız filozof Denis Diderot için 1765 tarihi adeta bir milat oldu. Diderot 52 yaşındaydı ve kızı evlenmek üzereydi. Ancak bir çeyiz vermeyi göze alamazdı. Zenginlik eksikliğine rağmen, Diderot’un adı iyi biliniyordu çünkü zamanın en kapsamlı ansiklopedilerinden biri olan Encyclopédie’nin kurucusu ve yazarıydı.

Rusya imparatoru Büyük Catherine, Diderot’un mali sıkıntılar yaşadığını duyunca kütüphanesini ondan satın almayı teklif etti. Bu şanslı satıştan kısa bir süre sonra, Diderot yeni bir kırmızı elbise satın aldı. İşte o zaman her şey Diderot için ters gitmeye başladı.

Denis Diderot

Diderot etkisi

Diderot yeni bir eşya alana kadar mütevazi, yoksul yaşamında sorun yaşamazken bu yeni elbise adeta onun hayatını değiştirdi. Yeni kıyafeti ile eşyalarının geri kalanı arasında ciddi bir fark oluştu ve eşyaları arasında uyum, birlik ve güzellik olmamaya başladı. Filozof kısa sürede kıyafetinin güzelliğine uyması için yeni şeyler alma dürtüsünü hissetmeye başladı.

Eski halısını Şam’dan yenisiyle değiştirdi. Evini güzel heykeller ve daha iyi bir mutfak masası ile dekore etti. Mantonun üzerine yerleştirmek için yeni bir ayna aldı ve hasır sandalyesi yerine ön salonda deri sandalyesi yer aldı. Bu reaktif alımlar ve hikaye Diderot Etkisi olarak bilinir hale gelerek günümüze kadar büyük anlamını taşıdı.

Yeni bir koltuk takımı?

Diderot Etkisi, yeni bir mülk edinmenin çoğu zaman daha fazla yeni şey edinmenize yol açan tüketim sarmalını ifade eder. Sonuç olarak, mutlu olmak ya da tatmin hissetmek için ihtiyaç duymadığımız şeyleri alarak bu etki altına hepimiz dönem dönem girebiliyoruz. Bu bakımdan aslında arka planda zihnimizde yaşanan olaylar, bizi bu tip davranışlara yönlendirebiliyor.

Diderot etkisinden nasıl çıkılır?

Bu konuda Türkiye’de olmasa da pek çok ülke derin tartışmalara yapıyor. Bu etkiden çıkmak ya da bu etki altına girmemek adına altın öneri ise şu; “Bir tane al, bir tane ver.”

Her yeni bir şey satın aldığınızda mutlaka bir şey verin. Yeni bir televizyon aldığınızda eskisini başka bir odaya taşımak yerine uzağa götürün, birisine verin. Buradaki fikir, ürün sayınızın artmasını önlemektir. Hayatınızı size mutluluk getiren şeyleri içerecek şekilde düzenleyin. Belki minimalist bir yaklaşım da sizin için uygun olabilir.

Minimalizm nedir, minimalistler nasıl yaşar gibi konularda bilgi almak istiyorsanız buradaki yazıma göz atabilirsiniz.

Diğer bir öneri ise bir ay boyunca yeni bir şey almayın. Yeni bir ürün almak yerine bunu arkadaşlarınızdan ödünç alma yolunu seçin. Aynı zamanda şunu da unutmayın. Her zaman için daha iyisi ve fazlası olacaktır. Öyle ki yeni bir Honda aldığınızı düşünelim. Bunu bir Mercedes’e değişmek herkes için ideal bir seçim olacaktır. Fakat Mercedes sonrası? Bentley ya da Ferrari’ye ne dersiniz? Bunu uzun bir şekilde sıralamak mümkün. İsteğin, sadece zihninizin sağladığı bir seçenek olduğunu, takip etmeniz gereken bir düzen olmadığını fark etmeniz ise bu aşamanın en kritik noktası.

Daha fazla tüketim eğilimi nasıl engellenir?

Doğal eğilimimiz daha az değil, daha fazla tüketmektir. Bu eğilim göz önüne alındığında, tartışmasız tüketim akışını azaltmak için aktif ve radikal adımlar atmanın hayatımızı daha iyi hale getireceğine inanıyorum. Şahsen, amacım hayatı kısıtlamalarla azaltmak değil, en uygun şeylerle doldurmak. Umarım bu makale aynı şeyi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Diderot’un şu sözleriyle makaleyi sonlandırmak uygun olacaktır;

Örneğimin size bir ders vermesine izin verin. Yoksulluğun özgürlükleri vardır; zenginliklerin ise engelleri.”

Denis Diderot

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.