Dan Brown Cehennem Kitap İncelemesi

dan brown cehennem kitap incelemesi

dan brown cehennem kitap incelemesi

Dan Brown Cehennem kitap incelemesi sizlerle…

Okunması gerekenlerin her zaman üst sıralarında olan Dan Brown, Cehennem ile karşımıza çıktı bu sefer. Bu romanı daha özeldi, zira romanın bir kısmı İstanbul’da geçiyor. Bu nedenle de özel olarak okumak ve incelemek gerekti. Romanı okurken hep bir sürpriz, beklenmedik bir gelişmeyi okuyucularına sunan Dan Brown, akıcı anlatımı ile de kitabı sürükleyici bir hale getirmiş. Bu nedenle her ne kadar 576 sayfa da olsa sıkmadan tüm hikayeyi bizlere aktarabiliyor.

Dan Brown Cehennem Kitap İncelemesi 

Romanda Sanat Tarihi ile uğraşan Robert Langdon’un hikayesi anlatılıyor. Bir hastanede gözünü açan Langdon, yakın geçmişte olanları hatırlamazken önüne çıkan şifreleri de çözmeye çalışıyor. Sonuç olarak oldukça etkili, bir o kadar da sürükleyici bir eser Dan Brown’un kaleminden bizlere armağan ediliyor.

Dan Brown Cehennem İle Tarihten esintiler!

Kitapta hikaye anlatılırken arka planda tarihi tekrar canlanıyor. Özellikle sanatı, tarihi ve sanat tarihini seven biriyseniz Cehennem’i bu nedenle de elinizden düşürmeyeceksiniz. İstanbul, İtalya derken pek çok mimari yapıyı ve sanat eserini Dan Brown’la bir kez daha tanıyacak, öğreneceksiniz.

Gizli örgütler, bilinmeyen ilişkiler ve Cehennem!

Eserde belirttiğim gibi pek çok sürpriz var. Beklenmedik anlarda yaşanan gelişmeler okuyucuyu şaşırtırken hikayeye daha da bağlıyor.  Güvendiği herkesin farklı bir yönünü gören Langdon da tüm bunlardan tabi ki nasibini alıyor. Kitapta hikaye tüm bu bilinmezlikler arasında ilerken Cehennem’e doğru gidiyor. Her bölümde sırrı çözdüğünüzü sanacak fakat kitabın sonuna kadar asla ne olacağını bilemeyeceksiniz.

Ülkeler Arası Roman Tadında Bir Ziyaret…

Robert Langdon, hikayede çözmesi gereken gizemin ardından giderken bizleri İtalya, Türkiye gibi pek çok yerde dolaştırıyor. Bu sayede hem bu ülkeleri, hem de ülkelerin değerlerini bizlere tattırıyor. Bu bakımdan kitap farklı bir anlam taşıyor. Zira bir yabancı gözünden İstanbul’da bir sabahın nasıl olduğunu, günlük yaşamı ve İstanbul siluetini roman sayesinde inceleyebilirsiniz.

Dante’nin Cehennemi

Kitapta Dante’nin Cehennemi’ne büyük atıflar yapılıyor. İlahi Komedya adlı eserden esinlendiğini Dan Brown’un kendinden duymuştuk. Bu nedenle şaşırmasam da kitap içerisinde oldukça farklı

Dünyayı kurtarmak sizin elinizde olsaydı ne yapardınız?

Hikaye aslında gizliden bu soruyu bizlere soruyor. Gerçekten de dünya büyük bir tehlike altında olsa ve kurtarmak sadece sizin ellerinizde olsaydı ne yapardınız? Her şeyi bir kenara bırakıp, tehlikeli bir bilinmeze doğru gider mi yoksa gözlerinizi olacaklara kapatır mıydınız?

Bunun haricinde kitapta asıl konular arasında nüfus problemi var. Nüfusun giderek arttığı, yiyeceklerin kısıtlı hale geldiği günümüzde gerçekten de hayat kitaptaki kadar ileriye gidebilir mi? İnsanlık giderek çoğalırken, nüfus planlamaları yapılmalı mı? Bu tip sorular eminim ki sizin de aklınızı kurcalayacak.

Tüm bunlar ile birlikte okunması gereken eserler arasında adını şimdiden yazdırmayı başaran, başarılı reklamları ile okuyucuya günler öncesinde ulaşan Dan Brown’un Cehennem’ini inanıyorum ki siz de seveceksiniz.

Ve son olarak kitabın birkaç yıl sonra sinemaya uyarlanması ortaya iyi bir film çıkarabilir.

Not: Kitap 12 dilde yayınlandı. Bunların arasında Türkiye’de bulunuyor.

Dan Brown Cehennem Değerlendirme

Kitap Puanı: 9/10

Grafik Tasarım: 6/10

Anlatım: 7/10

Dan Brown Cehennem Kitap Künyesi

Yayın Yılı: 2013

Yazar adı: Dan Brown

Yayın evi: Altın Kitaplar

Orjinal Adı: Inferno

Sayfa Sayısı: 576 sayfa

Kitap ölçüleri: 13,5×21 cm

Kapak: Karton Kapak

ISBN: 9752116832

Dili: Türkçe

Diğer kitap incelemeleri için buraya göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.