Chrome RAM kullanımı nasıl azaltılır?

Chrome, piyasadaki en iyi tarayıcı olsa da RAM kullanımı konusunda kullanıcıları zorluyor. Peki, Chrome RAM kullanımı nasıl azaltılır?

Pazar payının hızla artmasının ve Internet Explorer’ın tarihe silinmesinin en önemli sebebi Chrome’un hafif, hızlı ve temiz bir ara yüze sahip olmasıydı. Fakat kısa süre içerisinde tarayıcı adeta bir RAM süngeri haline geldi. Şu anda çoğu yıllar içinde büyük ölçüde iyileşen Firefox ve Opera gibi alternatifleri düşünüyor. Bu konuda tek sorun ise Chrome’u bırakması zor. Kendinizi farklı bir tarayıcı kullanmaya zorlayamıyorsanız ancak Chrome RAM kullanımını azaltmak istiyorsanız, “Chrome RAM kullanımı nasıl azaltılır?” konusunda benim de deneyerek etkisini gördüğüm yöntemleri deneyebilirsiniz.

Google Duo web nasıl kullanılır?

Soru: Chrome RAM kullanımı nasıl azaltılır?

Chrome’u bir veya iki sekmeyle açık bırakırsanız dahi RAM tüketmeye devam edecektir. Aşağıdaki ekran görüntüsü, sekmeler açık olan bir Chrome örneği. Ne kadar fazla değil mi?

Chrome RAM kullanimi
Chrome RAM kullanimi

Bunu düzeltmek için Tab Suspender adlı bir eklenti yüklemeniz gerekir. Bu uzantı temel olarak aktif olarak kullanılmayan bir sekmeyi askıya alır ve böylece gereksiz RAM tüketimlerini de minimuma indirir. Eklentiyi kurduktan sonra kendinize göre ayarlamalar yapabilirsiniz.

Tab Suspender eklenti kurma işlemleri

Sekmeleri arka planda askıya alan eklenti ücretsiz olmasının yanı sıra çok fazla özellik de sunuyor. İstediğiniz sitelerin eklenti tarafından askıya alınmamasını sağlayacağınız gibi açık olan tüm sekmelere de hükmetmek mümkün. Eklenti kurulumu için öncelikle aşağıdaki adresten eklentinin son sürümünü tarayıcıya ekleyin.

 
Tab Suspender’ı indirmek için tıklayınızDaha sonrasında ise aşağıdaki adımları takip ederek kurulumu tamamlayın. Burada kendinize göre özel ayarlamalar yapabilirsiniz.

Tab Suspender eklenti kurulumu 1
Tab Suspender eklenti kurulumu 1
Tab Suspender eklenti kurulumu 2
Tab Suspender eklenti kurulumu 2
Tab Suspender eklenti kurulumu 3
Tab Suspender eklenti kurulumu 3
Tab Suspender eklenti kurulumu 4
Tab Suspender eklenti kurulumu 4

Chrome için bu eklenti büyük ölçüde kullanımı uygun seviyelere getirmekte. Eğer bu konuda sorun yaşıyorsanız bu çözümü deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.