Çernobil (Chernobyl) Dizi İncelemesi

1986 yılında yaşanan nükleer faciasını konu alan Çernobil (Chernobyl) dizi incelemesi sizlerle.

İnsanlık tarihi için çok büyük ve acı olaylardan birisi olarak kayıtlara geçen 1986 nükleer faciası dizi ya da sinema filmlerine çok fazla konu olmamıştı. Bu nedenle mini dizi olarak İngiltere ve Amerikan ortak yapımı olarak duyurulan Chernobyl, oldukça dikkat çekiyor. HBO’da yayınlanan diziyi Türkiye’de Digiturk üzerinden izlemek mümkün.

Çernobil (Chernobyl) Dizi İncelemesi

Yabancı dizilerin giderek daha da popüler hale geldiği Türkiye’de Game of Thrones finali sonrasında Chernobyl, en çok dikkat çeken dizilerden birisi haline geldi. Fakat 5 bölümden oluşacak olması nedeniyle dizi tam olarak beklentileri karşılayacak durumda değil. Buna karşın felaket ve sonrasında yaşanan olayların anlatıldığı dizi, bu alana ilgi duyanlar için oldukça dikkat çekici.

Chernobyl kaç bölümden oluşuyor?

Chernobyl 1 sezon ve 5 bölümden oluşuyor. Dizinin yeni bölümleri yayınlandıktan sonra diğer gün Türkiye’de yayını gerçekleştiriliyor. Şu ana kadar 4 bölümü yayınlanan dizi için son bölüm bekleniyor. Dizinin son bölümü ise 4 Haziran sabahı ekranlarda olacak.

Chernobyl konusu ne?

Dizinin konusu Chernobyl, felaketi ve sonrasında yaşananlar. Kurgu olarak aktarılan dizide bu felaketten insanlığı kurtarmak adına kendini adayan kahraman kişiler odak noktası. Ayrıca nükleer için nasıl bir felaketin olabileceklerine dair bol bol mesaj da gönderiliyor.

Netflix Black Summer 1. sezon incelemesi

Chernobyl IMDb notu kaç?

Film için beklentileri bu kadar yükselten en önemli detaylardan birisi de IMDb’deki puanı oldu. Öyle ki dizi film veri tabanı IMDb’de 9,7’lik puan aldı.

Chernobyl oyuncuları kimler?

Dizinin başrolünde Mad Men ve Jared Harris var. Diğer oyuncular ise Emily Watson, Stellan Skarsgård ve Paul Ritter.

Dizi için müzisyen ve besteci Hildur Guðnadóttir ismi ön plana çıkarken ünlü müzisyenin sadece beste yapmak adına dahi santrale giderek incelemelerde bulunduğu söyleniyor.

Dizide bizi neler bekliyor?          

Ignatenko’nun hikâyesi ve olay yerine koştuktan sonra eşini bulma arayışı, Craig Mazin ve yönetmen Johan Renck’in bu eser boyunca yaptığı birkaç anlatı, dizinin önemli anları. Dizide soruşturma için çağrılan bir bilim adamı Valery Legasov’u (Jared Harris) takip ediyoruz. Olanların büyüklüğünü tam olarak kavrayabilen bir kaç kişiden biri olan nükleer fizikçi olan Ulana Khomyuk (Emily Watson) da dizide bize eşlik ediyor. Kahramanlarımız ise önlemlerin alınması için iktidardakileri ikna etmeye çalışıyor. Dizinin sonlarında ise tahliyeler başladıktan sonra vahşi köpeklerin elden çıkarılmasında görevli bir sivil olan Pavel ile tanışıyoruz. Fabrika ve hastane çalışanları, askerler, çiftçiler ve diğer normal vatandaşların hastalanmaya başladığını görüyoruz…

26 Nisan 1986’da ne oldu?

26 Nisan 1986’nın sabahın erken saatlerinde, Kuzey Ukrayna şehri Pripyat’ın hemen dışındaki, Çernobil Nükleer Santrali’nde bir şeyler ters gitti. Simüle edilmiş bir elektrik kesintisi sırasında insan yetersizliği, tasarım hataları ile işler domino etkisi gibi birbiri ardına bozulmaya başladı ve işler kontrolden çıktı. Sonrasında ise reaktörlerden biri patladı. Bölge çok hızlı ve tehlikeli biçimde kirlendi. Fakat Fabrika müdürleri sorunu küçümsemeye ve bir sorunun olmadığını söylemeye başladı. Bu arada, bilim adamları 400 km uzaklıktan dahi yüksek oranlarda radyasyon ölçüyordu. Rüzgarlar ve diğer doğal koşullar toksisiteyi Rusya ve Doğu Avrupa’nın diğer bölgelerine yaydı. Tahliye edilen bölgeler daha da arttı. “Çernobil” kelimesi ise nükleer enerjiyi bir bütün olarak içeren en kötü senaryoları anlatan bir kelime kavram olarak günümüze kadar geldi. Olayın bugüne kadar 93 bin kadar ölüme neden olduğu tahmin ediliyor. Sovyetler Birliği’nin resmi ölüm rakamı ise 31 bin seviyelerinde.

Çernobil (Chernobyl) Dizi İncelemesi ile ilgili yorumlarınızı alttan yapabilirsiniz. Diziden önemli bir söz ile incelemeyi bitirelim.

“Asıl tehlike, eğer yeterince yalan duyarsak, o zaman artık gerçeği hiç hatırlamıyoruz”
Diziyi izlemek için tıklayınız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.