Cemal Kırgız Zeytine Sor Kitap İncelemesi

Kitabı okumadan önce yazarın isminden dahi haberim yoktu. Fakat Cemal Kırgız Zeytine Sor incelemesi ile birlikte çok farklı bir dünyanın kapıları aralandı diyebilirim.

Gemlik’te geçen hikaye oldukça ilgi çekiciydi. Gemlik’i çok gezmiş ve oraları bilen birisi olarak Gemlik’in eski tarihi hakkında bilgi almak ve oralarda (daha doğrusu görünenin arkasında) nelerin olduğu beni oldukça meraklandırdı. Bu nedenle de kitabı kısa bir süre içerisinde tamamladım.

Cemal Kırgız Zeytine Sor İncelemesi

Zeytine Sor, Cemal Kırgız’ın hayatından kesitler sunuyor. Bazen komik, bazen üzücü olayların olduğu yaşamında alkol başlı başına büyük bir sorun olarak göze çarpıyor. Sürekli içen ve bu nedenle de işine yeterince zaman ayıramayan Kırgız, sürekli bir çıkış peşinde olsa da bunu başaramıyor.

“Hayat, kaybedilmiş bir bahis mi? Ya aşk? “

Başlıktaki gibi başlayan kitap tanıtımı, aslında olayları bir bakımdan da özetliyor. Gazeteci olan fakat istediği ücretleri bir türlü kazanamayan Kırgız, tüm bu kargaşanın arasında kendini çok farklı olayların içinde buluyor. Karısının kendisini aldattığını düşünen birine yardım etmeye çalışan, uzaylı olduğunu düşünen bir kadınla uğraşan ve bayan ölüm adını verdiği kadının isteklerini yerine getirmeye çalışan Kırgız, tüm bunların üstesinden gelmeye çalışıyor. Tüm bu zorluklar sırasında kuşkusuz Kırgız’ı en çok sevindiren şey bu araştırmaları için aldığı ücretler oluyor ve bu paralar sayesinde borçlarından büyük ölçüde kurtuluyor.

Gazeteciliğinin yanında açtığı kitapçı dükkânını işletmeye çalışan fakat tek bir kitap satmayı bile başaramayan Kırgız, bunun da sıkıntısını yaşıyor. Tüm esnaf ondan kısa süre içerisinde şikâyetçi olurken yazar onların düşüncesine aldırış etmeyerek çalkantılı yaşantısını sürdürmeye çalışıyor. Bazen umursamaz, bazen düşünceli, çoğu zaman da eski sevgilisinin özlemi içerisinde yaşamını sürdüren Kırgız, tüm bu olayların sonucunda maddi ve manevi olarak rahatlamayı amaçlıyor.

Cemal Kırgız Zeytine Sor Okunmalı Mı?

Bu şekilde başlayan ve gelişen olaylar sizlere eğlenceli bir roman sunuyor. Bu noktada bir şeye dikkat çekmek gerekli. Yazarın dili oldukça kaba ve çokça küfürler yer alıyor. Bu nedenle kitabı okumak isteyenlerin bu konuya dikkat etmesi gerekir. Zira başlayıp bitirmediğim bir kitabı hayatımdan kaybedilmiş bir zaman olarak gördüğüm için bu tip noktalara dikkat ediyorum. Bu yüzden okumak isteyenlere bu konuyu küçük bir not olarak düşmeyi uygun gördüm.

Keyifli okumalar.

Not: Yazar özellikle Nihat Genç ve Bukowski hayranı olduğundan dolayı kitabında sık sık onlardan alıntılar yapıyor ve onlara atıflarda bulunuyor. Eğer sizler de bu yazarları seviyorsanız kesinlikle Cemal Kırgız’ı da seveceksiniz. Okumanızı tavsiye ederim.  Yazarı okuduktan sonra takip etmeye de başladım. Özellikle köşe yazıları oldukça ilginç ve farklıydı.

Dipnot: Yazar Gemlik Son Nokta adında bir internet sitesi açtı. Site için buraya tıklayarak yazara ve haberlere ulaşabilir.

Değerlendirme

Kitap Puanı: 6/10

Grafik Tasarım: 5/10

Anlatım: 7/10

Cemal Kırgız Zeytine Sor Künyesi

Yazar ismi: Cemal Kırgız

Sayfa Sayısı: 424

Dili: Türkçe

Yayın Evi: Dama Yayınları

Yayın Tarihi: 2011

Ölçüleri: 14 x 21 cm

ISBN : 9786055579098

Daha fazla kitap incelemesi için buraya bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.