Blog Açmak İsteyenlere Öneriler

Blog açmak isteyen kişiler için hazırladığım blog açmak isteyenlere öneriler konusu ile kişilere yardımcı olmayı hedefliyorum.

Özellikle başlangıç aşaması ile dikkat etmeniz gereken bazı detayları öğrenmeniz kuşkusuz daha hızlı bir şekilde yol almanızı sağlayacaktır. Bu bakımdan naçizane fikirlerime sizler de katkı sağlayarak daha kapsamlı bir rehber oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Blog açmak ekşisözlük gibi pek çok farklı platformda da ele alınan bir durum. Bu bakımdan çok fazla kaynak ve rehber olmasına karşın hala kullanıcıların bu konuda çeşitli soru işaretlerinin olduğunu ve bir blog sitesini nasıl açacağını bilmediği görülebiliyor.

#1 Blog Konuları

Blog açmak isteyenlere öneriler noktasında öncelikli olarak söylemem gereken detay blog konuları. Hangi alanda blog yazacağınızı ve hedef kitlenizin ne olacağını önceden belirlemeniz bu konuda daha hızlı bir şekilde yol almanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda blogunuzu okuyan bir kitle olmasını istiyorsanız başlangıç aşamasında bu sınırlamayı doğru yapmanız sizin için büyük bir avantaj sağlar.

Böylece kısa süre içerisinde internet dünyasında fark edilmeniz ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. Özellikle olabildiğince alt alanlarda blog açmanız önerilir. Öyle ki bisiklete ilginiz varsa sadece bisikletin bulunduğu bir blog sizi bu alanda farklı ve üst sıralarda tutacaktır. Fakat benim gibi genel bir blog oluşturmak istediğinizde çok daha fazla yazım alanınız olacak ve bu alanların her birinde üste olmanız çok mümkün olmayacaktır.

Ben de genel bir blog açtığım için arama motorlarının üst sıralarında çoğu konum ile yer alamıyorum. Fakat editör olarak çalıştığımdan dolayı benim bu konuda farklı hedeflerim ve beklentilerim bulunuyor ve benim blog sayfam aynı zamanda benim için bir vitrin görevi görüyor. Özel hedefleriniz varsa benim gibi açacağınız sitenin çok fazla hit ve gelir getirmesini önemsemiyorsanız farklı davranabilirsiniz. Fakat hit ve gelir söz konusu olduğunda olabildiğince alt dallarda blog açmanız sizin için çok daha yararlı olacaktır.

Ücretsiz Blog Açmak Ve WordPress Blog Açmak

Ücretsiz olarak blog açabileceğiniz pek çok farklı alternatif bulunduğu gibi WordPress blog açmak size önerebileceğim bir durum. WordPress özelleştirilebilir yapısı ile çok esnektir ve kendi ihtiyacınıza göre şekillendirmenize imkan sağlar. Bu açıdan daha fazla hakimiyet ve kontrol elde etmek istiyorsanız WordPress üzerine bir blog açmanız yeterli olacaktır. Bunun için ise domain ve hosting ihtiyacınız olacaktır.

#2 Öneri: Blog Oku

Blog açmak isteyen kişilere en önemli önerim ise olabildiğince fazla blog takibi yaparak blog okumaktır. Blog nedir ne değildir noktasında kimsenin bir soru işareti olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle blog sitenize geliştirebileceğiniz bu blog rehberi sayesinde daha iyi olmanızı hedefliyorum.

Kişiler için özellikle kişisel blog oluşturma, blog açma denildiğinde akla ilk gelen seçenek oluyor. Fakat blog sadece kişisel bloglara özel bir durum değil. Bu nedenle kişisel blog oluşturmanın dışında farklı alanlara ve kişilere hitap edecek genel bir blog açabilirsiniz.

Blog Açmak İsteyenlere Öneriler

Kişisel deneyimler doğrultusunda sizlere önerilerim şöyle;

 • Kesinlikle bir yazma programı oluşturun ve hangi alanlarda yazacağınızı belirli bir plan dahilinde yazmaya başlayın.
 • Hedef konunuz her neyse o konudaki tüm detayları ele almaya ve yazıların birbiriyle ilişkili olmasına dikkat edin.
 • Ana bir konu ve bu ana konuyu destekleyecek yan konuları yazın. Bu yazıları birbiriyle linkleyerek site içi linklemeyi doğru bir şekilde yapın.
 • Yazılarınızı daha fazla kişiye ulaştırmak adına sosyal medya kullanın.
 • Özellikle Facebook gibi sosyal ağlarda ki alanınız ile uygun gruplara katılarak çevrenizi genişletin ve yazılarınızı buralarda yayınlayarak hem yazılarınızın okunmasını hem de blog takipçimizin daha fazla olmasını sağlayın.
 • Görsellere önem verin, internette bulduğunuz görselleri kullanmak yerine kendiniz fotoğraf çekerek bu görselleri sitenizde kullanın.
 • Fotoğraf çekme imkanınız yoksa mümkün olduğunca Photoshop gibi programlar ile kendi görsellerinizi oluşturun.
 • Yazılarınızda paragrafları doğru bir şekilde belirleyin kısa ve öz anlatmaya gayret edin.
 • Başlık etiketlerini mutlaka kullanın ve yazınızı oluştururken bu başlık sistemine uygun bir şekilde içeriğinizi planlayın.
 • Listeleme, alıntılar ve görseller ile yazınızı destekleyin.
 • Yazınızı okuyan kişilerin paylaşım yapmasını teşvik edecek şekilde hazırlayın ve böylece paylaşılabilir içerikler oluşturmaya çalışın.
 • Çok büyük ve gerçekçi olmayacak hedefler belirlemeyin.
 • Özellikle blog sistemleri için çok önemli olan bir email listesi ve abone olunabilecek formları sitenizde bulundurun.
 • Alanınızda yer alan diğer web sitelerinizi belirleyerek rakiplerinizi yakından takip edin ve web sitelerini inceleyin.
 • Yazdığımız içeriklerin Google arama motorunda nasıl yer aldığını inceleyerek bu konuda SEO çalışmanızı yönlendirin
 • İçeriklerinizi öz yazmanıza rağmen olabildiğince uzun ve kapsamlı olduğundan emin olun.
 • Blog tasarımının mobil ve tablet gibi cihazlarda da sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olun.
 • Yazım noktasında kendimize has bir dil geliştirin ve tüm yazılarınızda bu dili kullanın.

Sizin öneriniz var mı? Yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

En İyi Kitap Blogları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.