Artan işsizlik ve düşen üretim ile Türkiye

issizlik

issizlik

Türkiye’de ekonomik anlamda bir dar boğaz yaşanırken TÜİK tarafından yayınlanan yeni raporlar (Kasım 2018), artan işsizlik ve düşen üretimle birlikte Türkiye’nin gerçeklerini net bir şekilde gösterdi. Yayınlanan raporların kaynağının Türkiye İstatistik Kurumu olması bu konudaki tüm tartışmalara da noktayı koyuyor. Bu açıdan paylaşılan iki rapor, Türkiye’deki durum adına oldukça kritik. Zira işsizliğin yükseliş gösterdiği dönemde sanayi üretiminde de düşüş sürdü.

İşsizlik oranı %12,3

Yayınlanan rapora göre işsizlik seviyesi yüzde 12,3. Bu oran, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2’lik bir artış gösterdi. Bu da 709 bin kişinin daha işsizler grubuna girmesini ifade ediyor. Net bir ifadeyle Türkiye’deki işsiz kesim 3 milyon 981 bin oldu. Geçtiğimiz yıldan bu yana işsiz sayısında herhangi bir azalma olmazken 709 bin kişilik bir yükseliş ile işsizlik sorununda bir adım dahi atılamadı. Alt istatistiklere baktığımızda ise tarım dışı işsizlik oranı %14,3 (2,1 puanlık artış ile) genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı %23,6 (4,3 puanlık artış ile), 15-64 yaş grubunda ise %12,6 (2,1 puanlık artış ile) olarak rakamlar açıklandı.

İstihdam oranı %46,5

İstihdam oranında da benzer bir düşüş görülüyor. Zira bir önceki yıla göre istihdam edilenlerin sayısında 201 bin kişilik bir düşüş yaşandı. Bunula birlikte istihdam edilen toplam kişi sayısı 28 milyon 314 binde kaldı. (Bu rakamları tersten okursak yüzde 46.5’lik bir istihdam yaratıldığı belirtilerek bir başarı gösterisi yapılabilir.)

Tarımı bırakanlar artıyor!

Bu raporda dikkat çeken detay tarım sektöründeki sökülmenin devam etmesi. Öyle ki 274 bin kişi daha sektörden elini ayağını çekti. Buradaki azalışa karşın diğer sektörlere yöneliş ile birlikte bu gruplarda artış görüldü.

TÜİK İşsizlik Raporu

Kamuya alımlar sürüyor

Açıklanan istatistiklerde genel olarak bir düşüş görülürken artış görülen kalemlerden birisi kamu alımları oldu. Bu konudaki resmi veriler ise Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın raporlarına dayanıyor. Kamu alımları önceki yıla göre yüzde 20,8 oranında artış gösterdi. Böylece kamu istihdamı bir yıllık süre içerisinde 4 milyon 352 bin kişiye ulaştı.  (Artışın önemi bir nedeni ilgili dönemde taşeron çalışanlara kadro verilmesi)

İşsizlik maaşı en büyük umut!

İŞKUR verilerine göre Ocak 2019’da işsizlik ödeneği başvuruları için rekor bir dönem yaşandı. Öyle ki başvuru sayısı Ocak 2018’de 145 bin iken yüzde 77 artarak Ocak 2019’da 257 bini aştı. Aylık toplam işsizlik ödeneği alanların sayısı Ocak 2018’de 439 bin iken yüzde 50 artarak Aralık 2018’de 655 bine yükseldi.

İstihdam ve işsizlik oranlarının karşılaştırılması

Sanayide son durum ne?

İşsizlik ile ilgili yaşanan bu durumun sanayi kanadında da benzer bir etki altında olduğu görülüyor. Zira sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %9,8 azaldı. Sektörlere göre bakıldığında ise en çok düşüş yaşayan sektörler; madencilik, taş ocakçılığı, imalat sanayi, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi.

Sanayi üretimindeki yıllık değişim

Sanayi üretimi düşüyor

2018 yılı dördüncü çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,5 azaldı. Bir önceki aya göre düşüş ise % 1.4 olarak açıklandı.

Sanayi üretimindeki genel beklenti ise yayınlanan dönem itibari ile aylık % 0.2 artış, yıllık bazda ise %5.4 düşüştü. Fakat yayınlanan raporlar ile birlikte beklentilerin hiçbir şekilde gerçekleşmediği görüldü.  

sanayi
sanayi

Peki, artan işsizlik ve düşen sanayi üretiminde çözüm?

Çözüm için beklentiler kuşkusuz hükümet cephesinde. Şu anda özel sektörde ciddi sorunlar yaşandığı aşikar ve pek çok dev kurum konkordato ilan etmiş durumda.  Fakat mevcut tablonun umut vermediğini net olarak söylemek mümkün.

Yazıyı şu haber ile kapatalım.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, bir gencin “Kaygılarımız var, ileride ne olacağız, iş konusunda olsun, her alanda?” sorusuna Erdoğan, “Nitelikli elemana iş kesinlikle var. Nitelikli olmayanda sıkıntı var. Bizim öyle şehirlerimiz var ki eleman bulamıyorlar. Örneğin Gaziantep. Kayseri de aynı şekilde, eleman bulamıyorlar. Böyle Türkiye’de birçok şehirlerimiz var” cevabını verdi.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/baskente-metrobus-mujdesi-/1389682

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.